Ավարտվել է «Արմավիր» ՔԿՀ-ի պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ քրեական գործով նախաքննությունը
31-05-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ «Արմավիր» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Ա.Ն-ն 2021 թվականի մարտին պաշտոնատար անձ հանդիսացող, նույն ՔԿՀ-ի անվտանգության ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետ, արդարադատության մայոր Ա.Հ-ին խնդրել է որդուց ստանալ և իրեն փոխանցել կալանավորվածներին պահելու վայրերի և ուղղիչ հիմնարկների ներքին կանոնակարգով արգելված բջջային հեռախոսներ, վերջիններիս համար նախատեսված պարագաներ և ընդհանուր օգտագործման հեռախոսային ապարատի քարտ՝ խոստանալով ակնհայտ ապօրինի հիշյալ գործողության համար կաշառք տալ, որն ընդունվել է պաշտոնատար անձի կողմից:
Այնուհետև, Ա.Ն-ն, պարտավոր լինելով դաստիարակելու իր անչափահաս երեխային՝ Վ.Ն-ին, պատասխանատվություն կրելով նրա դաստիարակության և զարգացման համար, օգտագործելով որպես ծնող՝ անչափահաս որդու մոտ ունեցած հեղինակությունը, ՔԿՀ-ից զանգահարել է նրան՝ պատվիրելով հանդիպել Ա.Հ-ին և նրան տալ նշված արգելված առարկաներն ու կաշառքի գումարը՝ այդ կերպ անչափահաս որդուն ներգրավելով հանցագործության՝ կաշառքի միջնորդության կատարմանը:
Արդյունքում անչափահաս որդու միջնորդությամբ Ա.Ն-ն 2021 թվականի մարտի 17-ին և 18-ին Ա.Հ-ին է տվել կաշառքի գումարը, որի դիմաց վերջինս Վ.Ն-ից ստացել և դատապարտյալ Ա.Ն-ին է փոխանցել մի շարք արգելված առարկաներ, որոնց մի մասը Ա.Հ-ի մոտ հայտնաբերվել է ՀՀ ԱԱԾ և ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցների կողմից իրականացրած համատեղ միջոցառումների արդյունքում:
Բացի այդ, Ա.Հ-ն, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, դատապարտյալ Ա.Ն-ի հետ ունեցած հարաբերությունները պահպանելու և ամրապնդելու շարժառիթով կատարել է ակնհայտ ապօրինի գործողություն և 2021 թվականի մարտի 15-ին «Արմավիր» ՔԿՀ է տեղափոխել ու վերջինիս հանձնել արգելված առարկաներ՝ երկու բջջային հեռախոս, Wi-Fi համացանցային կապի շարժական մոդեմ և հեռախոսի լիցքավորիչ՝ այդպիսով էական վնաս պատճառելով ծառայության հեղինակությանն ու օրինական շահերին:
2021 թվականի մայիսի 26-ին հիշատակված 3 անձանց մասով քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու նպատակով։

Завершено предварительное следствие по уголовному делу по фактам получения взятки должностными лицом УИУ “Армавир”, а также злоупотребления должностными полномочиями
31-05-2021
В результате всестороннего и эффективного расследования, проведенного в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, были получены фактические данные о том, что осужденный УИУ «Армавир” А.Н. в марте 2021 года попросил должностное лицо, ведущего специалиста отдела обеспечения безопасности того же УИУ, майора юстиции А.А. получить от сына и передать ему запрещенные правилами внутреннего распорядка в местах содержания заключенных под стражей и в исправительных учреждениях сотовые телефоны, предназначенные для последних аксессуары и карту к телефонному аппарату общего пользования, пообещав дать ему взятку за совершение заведомо незаконного упомянутого действия, которое было принято должностным лицом.
Затем А.Н., будучи обязанным воспитывать своего несовершеннолетнего ребенка В.Н., неся ответственность за его воспитание и развитие, используя авторитет родителя, который он имел у несовершеннолетнего сына, позвонил ему из УИУ, поручив встретиться с А.А. и передать ему указанные запрещенные предметы и сумму взятки, таким образом вовлекая своего несовершеннолетнего сына в совершение преступления – в посредничество во взяточничестве.
В результате, при посредничестве своего несовершеннолетнего сына, 17 и 18 марта 2021 года А.Н. передал А.А. сумму взятки, за которую последний получил от В.Н. и передал осуждённому А.Н. ряд запрещенных предметов, часть которых была обнаружена у А.А. в результате совместных мероприятий, осуществленных сотрудниками СНБ РА и Уголовно-исправительной службы Министерства юстиции РА.
Кроме того, А.А., злоупотребляя своими должностными полномочиями, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, с мотивом сохранения и укрепления имеющихся отношений с осужденным А.Н., совершил заведомо незаконное действие и 15 марта 2021 года доставил в УИУ “Армавир” и передал последнему запрещенные предметы – два сотовых телефона, мобильный модем Wi-Fi роутер и зарядное устройство для телефона, таким образом причинив значительный ущерб авторитету и законным интересам Службы.
26 мая 2021 года уголовное дело в отношении 3 упомянутых лиц с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным следствием, с целью его утверждения и направления в суд.