ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցները, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների հետ, բացահայտել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության պաշտոնատար անձանց և պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողների կողմից կաշառք, ինչպես նաև ապօրինի վարձատրություն տալու և ստանալու դեպքեր:
Գյումրի քաղաքի բնակիչ Հ.Մ-ն, զբաղեցնելով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության բժշկասոցիալական փորձաքննության գրասենյակի բժշկասոցիալական փորձաքննության բաժնի ղեկավարի պաշտոնը, տեղեկանալով քաղաքացի Ս.Ս-ի կողմից առանց բժշկասոցիալական օբյեկտիվ փորձաքննության և պատշաճ բժշկական հետազոտման իրականացման, անհամատեղելի առողջական խնդիրների բացակայության պայմաններում երրորդ խմբի հաշմանդամության կարգ ստանալու ցանկության մասին, որպես հանձնաժողովի ղեկավար վերջինիս օգտին իր լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու, այն է՝ համապատասխան հետազոտություններ կատարելուց ու օբյեկտիվ եզրակացություն տալուց ձեռնպահ մնալու, առանց խոչընդոտների հաշմանդամության երրորդ կարգ տրամադրելու դիմաց պահանջել և ստացել է կաշառք։
Պաշտոնատար անձը, ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, 2021 թվականի մարտի 10-ին շահառուին ենթարկել է կրկնակի փորձաքննության և առանց համապատասխան փաստական և իրավական հիմքերի նրան ճանաչել է երրորդ կարգի հաշմանդամ:
Վերոգրյալից բացի, Հ.Մ-ն, տեղեկանալով իր ծանոթի մոր՝ Ա.Վ-ի մոտ սրտի հետ կապված առողջական խնդիրների առկայության, ինչպես նաև ֆինանսական ծանր պայմաններում գտնվելու պատճառով վիրահատությունը պետական միջոցների հաշվին անվճար կատարելու ցանկության մասին, որպես հանձնաժողովի ղեկավար վերջիններիս օգտին իր լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու, այն է՝ համապատասխան հետազոտություններ կատարելուց ու օբյեկտիվ եզրակացություն տալուց ձեռնպահ մնալու, առանց խոչընդոտների հաշմանդամության երկրորդ կարգ տրամադրելու և, ըստ այդմ, պետական միջոցների հաշվին անվճար վիրահատվելու հնարավորություն տրամադրելու դիմաց ընդունել է խոշոր չափերի կաշառք տալու վերաբերյալ առաջարկը:
Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` 2021 թվականի մայիսի 26-ին Ա.Վ-ին ենթարկել է առաջնային փորձաքննության և առանց համապատասխան հիվանդությունների առկայությունը հավաստող փաստաթղթերի պատշաճ հետազոտման կազմել և իր ստորագրությամբ ու կնիքով հաստատել է վարչական վարույթի՝ բովանդակությամբ կեղծ արձանագրություն, որում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ է ներառել այն մասին, որ փորձաքննության հետազոտման արդյունքներով անձը ճանաչվել է երկրորդ կարգի հաշմանդամ։
Մեկ այլ քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներով պարզվել է, որ սոցիալական աջակցության «Գյումրի-1» տարածքային բաժնի գլխավոր մասնագետ, հանրային ծառայող Ա.Ա-ն Գյումրի քաղաքում հաշվառված, սոցիալական աջակցության ծրագրերի շահառուներ հանդիսացող մի շարք քաղաքացիների՝ սոցիալական աջակցության ծրագրերում ընդգրկելու, ապա հաջորդող տարվա նպաստի վճարումը չդադարեցնելու համար 2011 թվականից մինչև 2021 թվականի մայիսի 25-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում պահանջել և անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի ապօրինի վարձատրություն:
Հիշատակված դեպքերով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել են քրեական գործեր, որոնցով կատարված մեծածավալ քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են կոռուպցիոն սխեմաներում ընդգրկված, այդ թվում՝ կաշառք տված, ստացած, նրանց օժանդակած անձանց ինքնությունները, ովքեր բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ Շիրակի մարզային վարչություն և տվել ինքնախոստովանական ցուցմունքներ:
Հարուցված քրեական գործերով ձերբակալվել է չորս անձ, քրեական գործով բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում մեղադրանք է առաջադրվել ընդհանուր թվով 16 անձի:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հանրային կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու, դրանք իսպառ բացառելու գործելաոճը կրելու է շարունակական բնույթ և զգուշացնում, որ այդ կապակցությամբ ցուցաբերելու է անհանդուրժողական մոտեցում ու հորդորում է ցուցաբերել օրինապաշտ վարքագիծ:

Сотрудники Ширакского областного управления Службы национальной безопасности РА, ведя последовательную борьбу с коррупционными явлениями, сотрудничая с сотрудниками Следственного департамента Службы национальной безопасности РА, выявили случаи дачи и получения взятки, а также незаконного вознаграждения должностными лицами Единой социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА и публичными служащими, не являющимися должностными лицами.
Итак, житель города Гюмри Г.М., занимая должность руководителя отдела врачебно-социальной экспертизы офиса врачебно-социальной экспертизы Единой социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА, узнав о желании гражданина С.С. получить третью группу инвалидности в условиях отсутствия проблем со здоровьем, без проведения врачебно-социальной объективной экспертизы и надлежащего медицинского обследования, в качестве руководителя комиссии в пределах своих полномочий за совершение в пользу последнего заведомо незаконных действий, а именно уклонение от проведения соответствующих обследований и дачи объективного заключения, и за оформление третьей группы инвалидности без препятствий, потребовал и получил взятку.
10 марта 2021 года должностное лицо, согласно достигнутой договоренности, подвергло бенефициара повторной экспертизе и без соответствующих фактических и правовых оснований признало его инвалидом третьей группы.
Помимо вышеупомянутого, Г.M., узнав о наличии проблем с сердцем у матери своего знакомого А.В., а также о желании сделать операцию бесплатно за счет государственных средств в связи с нахождением в тяжелом финансовом состоянии, в качестве руководителя комиссии за совершение в пределах своих полномочий в пользу последних заведомо незаконных действий, а именно уклонение от проведения соответствующих обследований и дачи объективного заключения, беспрепятственное оформление второй группы инвалидности и в соответствии с этим за предоставление возможности за счет государственных средств сделать бесплатную операцию, принял предложение о даче взятки в крупных размерах.
Согласно достигнутой договоренности, 26 мая 2021 года, он провел первичную экспертизу в отношении А.В. и без надлежащего изучения документов, подтверждающих наличие соответствующих заболеваний, составил и своей подписью и печатью утвердил подложный по содержанию протокол административного производства, в котором включил заведомо ложные сведения о том, что по результатам экспертизы лицо признано инвалидом второй группы.
По полученным в ходе предварительного следствия другого уголовного дела фактическим данным выяснилось, что главный специалист территориального отдела социального содействия «Гюмри-1», публичный служащий А.А. за включение в программы социальной помощи ряда зарегистрированных в Гюмри граждан, являющихся бенефициарами программ социальной помощи, и продолжения выплат пособия в следующем году за период с 2011 года по 25 мая 2021 года потребовал и лично получил незаконное вознаграждение в особо крупных размерах.
По упомянутым фактам в Следственном департаменте СНБ РА возбуждены уголовные дела. В результате проведенных по указанным делам широкомасштабных следственных и иных процессуальных действий раскрыты личности вовлеченных в коррупционные схемы лиц, в том числе взяткодателей, взяткополучателей, пособников, которые были подвергнуты приводу в Ширакское областное управление СНБ РА и дали признательные показания.
По возбужденным уголовным делам задержаны четверо лиц, по совокупности достаточных доказательств по уголовному делу предъявлены обвинения в общей сложности 16 лицам.
Предпринимаются комплексные мероприятия по выявлению всех обстоятельств дела, установлению полного круга совершивших очевидное преступление лиц, даче соразмерной уголовно-правовой оценки их деяниям.
Служба национальной безопасности сообщает, что работа по раскрытию коррупционных проявлений в различных сферах публичного управления и по их полному искоренению будет носить последовательный характер и предупреждает, что в этой связи будет проявлен наиболее нетерпимый подход и призывает проявлять законопослушное поведение.