Հաշվի առնելով 2021 թվականի հունիսի 20-ին կայանալիք խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների կարևորությունը և համապետական նշանակությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ օրենքով իրեն վերապահված թույլատրելի ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ գործադրելու է գործուն միջոցներ՝ հնարավոր ընտրախախտումների կանխարգելման, բացահայտման, մարդու և քաղաքացու սահմանադրական իրավունքների ու ազատությունների դեմ ուղղված հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի կազմակերպման, ընտրությունների օրինական ընթացքն ապահովելու նպատակով և հիշեցնում է, որ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ նախատեսված պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով:
Միաժամանակ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հիշեցնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը պատասխանատվության խիստ միջոցներ է նախատեսում ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու, կեղծ տվյալներ հայտնելու, կեղծ փաստաթուղթ ներկայացնելու կամ որևէ այլ եղանակով մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու, քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու նպատակով ընտրողին քվեարկության արդյունքը հայտնելուն հարկադրելու, քվեարկության արդյունքը բացահայտելու նպատակով քվեաթերթիկը ստուգելու, քվեարկության խցիկ մուտք գործելու, ընտրողներին կաշառք տալու, կաշառք ստանալու, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելու, ընտրակաշառքի միջնորդության համար:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է ընտրական գործընթացի բոլոր մասնակիցներին դրսևորել պատասխանատու վարքագիծ, զերծ մնալ ընտրությունների բնականոն գործընթացը խաթարող հակաօրինական գործելաոճից և հավաստիացնում է, որ ծառայությունը լիարժեք տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և ձեռնարկելու է իրադրությունից բխող համարժեք գործողություններ՝ նկարագրված հանցավոր արարքները բացահայտելու, խափանելու և չեզոքացնելու ուղղությամբ:
Վերոգրյալի կապակցությամբ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ակնկալում է ընտրական խախտումների դեմ պայքարում պատասխանատու, բարեխիղճ, ազատ ու թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու հարցում շահագրգիռ քաղաքացիների համագործակցությունը իրավապահ մարմինների հետ, այդ թվում՝ ստացված հանցավոր ընտրախախտումների վերաբերյալ տեղեկություններն անհապաղ իրավապահ մարմիններին հայտնելու եղանակով:

Принимая во внимание важность и общегосударственное значение внеочередных парламентских выборов, которые состоятся 20 июня 2021 года, Служба национальной безопасности РА сообщает, что предпримет действенные меры с применением возложенного на нее законом всего разрешенного инструментария по предотвращению, выявлению возможных нарушений на выборах, по организации уголовно-правовой борьбы с преступлениями, направленными против конституционных прав и свобод человека и гражданина, с целью обеспечения законности в ходе выборов и напоминает, что согласно Конституции РА власть в Республике Армения принадлежит народу. Народ осуществляет свою власть посредством свободных выборов, референдумов, а также через предусмотренные Конституцией государственные органы, органы местного самоуправления и должностных лиц.
Одновременно Служба национальной безопасности РА напоминает, что Уголовный кодекс РА предусматривает строгие меры ответственности за воспрепятствование осуществлению избирательного права, работе избирательных комиссий или осуществлению своих полномочий лиц, участвующих в выборах, за сообщение ложных данных, голосование каким-либо иным способом более одного раза или вместо другого лица, предъявление подложного документа или за принуждение избирателя к сообщению результата голосования в целях нарушения тайны голосования, проверку проголосованного избирательного бюллетеня, проникновение в кабину для голосования с целью выяснения результата голосования, дачу взятки избирателям, получение взятки, нарушение запрета на благотворительность во время выборов или воспрепятствование свободному волеизъявлению избирателя, посредничество в предвыборном взяточничестве.
Служба национальной безопасности призывает всех участников избирательного процесса проявлять ответственное поведение, воздержаться от противозаконных образа действий, нарушающих нормальный ход выборов и заверяет, что служба полностью владеет оперативной ситуацией и предпримет вытекающие из ситуации соответствующие действия по раскрытию, пресечению и нейтрализации описанных преступных деяний.
В связи с вышеизложенным Служба национальной безопасности РА надеется на сотрудничество граждан, заинтересованных в проведении ответственных, честных, свободных и прозрачных выборов, с правоохранительными органами в борьбе с избирательными нарушениями, в том числе путем незамедлительного сообщения правоохранительным органам полученных сведений о преступных нарушениях в ходе выборов.