Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով կեղծ փողերի ապօրինի շրջանառության դեպք (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման ու քննչական դեպարտամենտների ծառայողների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ, առանձնապես խոշոր չափերով կեղծ փողեր պահելու և իրացնելու դեպք:
Անհետաձգելի քննչական գործողությունների կատարման արդյունքում պարզվել է, որ եղբայրներ Գ. Ա-ն և Ղ. Ա-ն, նրանց ազգական Հ. Ի-ն դեռևս չպարզված հանգամանքներում, իրացնելու նպատակով, ձեռք են բերել և պահել առանձնապես խոշոր չափերով` 5.250.000 ՀՀ դրամին համարժեք 201 հատ 50 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով կեղծ թղթադրամներից բաղկացած 10.050 ԱՄՆ դոլար: Այնուհետև նախապես միմյանց միջև կատարելով գործողությունների դերաբաշխում, քողարկված բնույթի հեռախոսազրույցների, ինչպես նաև հանդիպումների միջոցով իրար հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ նշված կեղծ փողերից 181 հատ 50 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով թղթադրամներից բաղկացած 9.050 ԱՄՆ դոլարը 2021 թվականի մայիսի 10-ին Ղ. Ա-ի միջոցով իրացրել են առևտրային բանկերից մեկի բանկոմատում` այն փոխարկելով համարժեք ՀՀ դրամի, իսկ 522.000 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 20 հատ 50 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով թղթադրամներից բաղկացած 1.000 ԱՄՆ դոլարը 2021 թվականի մայիս ամսվա ընթացքում Գ. Ա.-ի միջոցով Երևան քաղաքում հանձնել են Լ. Կ-ին, որպիսի գործողություններով խաթարվել է ՀՀ ֆինանսական համակարգի բնականոն գործունեությունը:
Կեղծ փողեր պահելու և իրացնելու կասկածանքով Գ. Ա-ն, Ղ. Ա-ն և Հ. Ի-ն բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ, որտեղ քննվող քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքով ձերբակալվել են: Նրանցից երկուսին կալանավորելու վերաբերյալ դատարան ներկայացված միջնորդությունները բավարարվել են:
Իրեղեն ապացույց հանդիսացող 181 հատ 50 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով կեղծ թղթադրամները հայտնաբերվել և ուղարկվել են փորձաքննության, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև կեղծ փողերի ապօրինի շրջանառության սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

Раскрыт случай незаконного оборота поддельных денег в особо крупных размерах
В результате осуществленных служащими Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции и Следственного департамента Службы национальной безопасности РА комплексных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий раскрыт случай хранения и сбыта поддельных денег в особо крупных размерах, совершенных группой лиц по предварительному сговору.
В результате осуществленных неотложных следственных действий выяснилось, что братья Г.А. и К.А. и их родственник О.И при пока невыясненных обстоятельствах, с целью сбыта приобрели и хранили сумму в особо крупных размерах - 10.050 долларов США, эквивалентных 5.250.000 драмам РА, состоящих из 201 поддельной банкноты номинальной стоимостью 50 долларов США.
Затем, предварительно распределив между собой роли, согласно договоренности, достигнутой между собой посредством замаскированных телефонных разговоров, а также в ходе встреч, из указанных фальшивых денег 9.050 долларов США, состоящих из 181 банкноты номинальной стоимостью 50 долларов США, 10 мая 2021 года посредством К.А реализовали в банкомате одного из коммерческих банков, конвертировав их в эквивалентную сумму в драмах РА, а 1000 долларов США, эквивалентных 522.000 драмам РА, состоящих из 20 банкнот номинальной стоимостью 50 долларов США, передали Л.К. через Г.А. в городе Ереване в течение мая 2021 года, чтобы подобными действиями подорвать нормальное функционирование финансовой системы РА.
По подозрению в хранении и сбыте фальшивых денег Г.А., К.А. и Г.И. были подвергнуты приводу в Следственный департамент СНБ РА, где в рамках расследуемого уголовного дела на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления были задержаны. Представленные в суд ходатайства об аресте двоих из них были удовлетворены.
Являющиеся вещественными доказательствами 181 фальшивая банкнота номинальной стоимостью 50 долларов США обнаружены и отправлены на экспертизу, предпринимаются необходимые процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия по выяснению всех обстоятельств дела, а также по выявлению полного круга лиц, вовлеченных в преступную схему по незаконному обороту фальшивых денег.