ՀՀ ԱԱԾ-ն բացահայտել է մաքսանենգության և իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հերթական դեպքերը (տեսանյութ)
28-06-2021
ՀՀ ԱԱԾ Արարատի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Հրազդան քաղաքի բնակիչ Խ.Թ-ն համաքաղաքացի Հ.Մ-ին պատվիրել է որոշակի գումարի դիմաց ավտոմեքենայով մեկնել հայ-իրանական սահման, իր ծանոթ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացուց ստանալ Իրանից մաքսանենգությամբ Հայաստանի Հանրապետություն ներկրվող առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցները, դրանք փոխադրել Հրազդան քաղաք և հանձնել իրեն: Նշված անձնավորությունը մեկնել է Սյունիքի մարզի Ագարակ բնակավայր՝ հեռախոսային խոսակցությունների միջոցով թմրամիջոցի փոխանցման վերաբերյալ անհրաժեշտ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելով հայ-իրանական սահմանի հարևանությամբ՝ իրանական կողմում բնակվող հանցակցի հետ: 2021 թվականի հունիսի 22-ին՝ ժամը 7:00-ի սահմաններում, պետական սահմանին հարող տարածքում ստանալով իրանական կողմից տվյալ պահին մաքսանենգությամբ ՀՀ ներկրված առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 743 գրամ ընդհանուր քաշով «Մարիխուանա» և «Հաշիշ» տեսակի թմրամիջոցներով փաթեթը՝ օժանդակող անձնավորությունը պատվիրատու Խ. Թ-ին հանձնելու նպատակով ուղևորվել է Հրազդան քաղաք, սակայն հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել, քանի որ Եղեգնաձոր քաղաքում բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից, ինչի արդյունքում նշված ավտոմեքենայի բեռնախցիկում հայտնաբերվել ու վերցվել են առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցները:
Մեկ այլ դեպքում, ՀՀ քաղաքացի Ա. Ա-ն, գտնվելով Իսպանիայի Թագավորությունում, շահույթ ստանալու համար ՀՀ-ում վաճառելու, ինչպես նաև այլ անձանց փոխանցելու եղանակով իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 57 գրամ «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոց, որը 2021 թվականի հունիսի 22-ին մաքսանենգությամբ տեղափոխել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով՝ քողարկված ձևով պահելով իր մոտ և Բարսելոնա-Վարշավա-Երևան ավիաչվերթով բերելով «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան, որտեղ ՀՀ ԱԱԾ տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի ու ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում մաքսային հսկողության ժամանակ նրա մոտ հայտնաբերվել և վերցվել է առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցը:
Նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործերով հիշյալ երեք անձինք ձերբակալվել են, իսկ հետագայում նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ՝ դեպքերի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ տարածք թմրամիջոցների ապօրինի ներմուծման սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

СНБ РА раскрыла очередные случаи контрабанды и незаконного оборота наркотических средств в особо крупных размерах с целью сбыта
В результате проведенных сотрудниками Араратского областного управления Службы национальной безопасности РА оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что житель города Раздан Х.Т. за определенную сумму поручил земляку А.М. отправиться на автомобиле на армяно-иранскую границу, получить от своего знакомого, гражданина Исламской Республики Иран ввезенные в РА контрабандным путем из Ирана наркотические средства в особо крупных размерах, перевезти их в город Раздан и передать ему. Указанное лицо выехало в населенный пункт Агарак Сюникской области, достигнув в ходе телефонных разговоров необходимой договоренности о передаче наркотических средств с сообщником, проживающим на иранской стороне, по соседству с армяно-иранской границей.
22 июня 2021 года, около 7:00 часов, получив на прилегающей к государственной границе территории ввезеный на данный момент с иранской стороны в РА контрабандным путем пакет с наркотическими средствами типа «марихуана» и «гашиш» в особо крупных размерах - общим весом около 743 грамм, пособник с целью передачи заказчику Х.Т. отправился в город Раздан, однако преступление не довел до конца, так как в городе Ехегнадзор он был схвачен сотрудниками СНБ РА, в результате чего в багажнике указанного автомобиля были обнаружены и изъяты наркотические средства в особо крупных размерах.
В другом случае гражданин РА А.А., находясь в Королевстве Испания, в целях продажи в РА для получения прибыли, а также в целях сбыта посредством передачи иным лицам незаконно приобрел наркотическое средство типа «кокаин» в особо крупных размерах - весом около 57 грамм, которое 22 июня 2021 года контрабандным путем перевез через государственную границу Республики Армения, в замаскированном виде скрыв у себя, и доставил в международный аэропорт «Звартноц» рейсом Барселона-Варшава-Ереван, где в результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА и Управления по борьбе с контрабандой КГД, во время прохождения таможенного контроля у него было обнаружено и изъято наркотическое средство в особо крупных размерах.
По уголовным делам, возбужденным по данным фактам в Следственном департаменте СНБ РА, упомянутые трое лиц задержаны, а затем в качестве меры пресечения в отношении них был применен арест.
Предпринимаются необходимые процессуальные действия по выявлению всех обстоятельств дела, а также по установлению полного круга лиц, вовлеченных в схему незаконного ввоза контрабандным путем на территорию РА наркотических средств.