ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ մնալով մարդու և քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները, մասնավորապես՝ սեփականության իրավունքը հանրորեն վտանգավոր ոտնձգություններից պաշտպանելու գործելաոճին, հետևողական պայքար մղելով սեփականության, տնտեսության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների նկատմամբ, օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ մի շարք քաղաքացիներ, միավորվելով և գալով նախնական համաձայնության, տեղեկացված լինելով, որ ՀՀ կառավարության 09.09.2010թ. թիվ 1251-Ն որոշմամբ զույգ համարանիշերի կորստյան դեպքում սեփականատիրոջը նույն տվյալներով համարանիշեր չի տրամադրվում, փոխարենը՝ համարանիշերի վերականգման համար սեփականատերերը պարտավոր են կրկին հաշվառման համարանիշի արժեքի չափով վճարում կատարել պատկան մարմիններին, որոշել են օգտվել այդ հանգամանքից և մշակել են շորթմամբ ուրիշի գույքի հափշտակության հանցավոր մեխանիզմ և դրա հաջող իրագործման համար կատարել դերերի բաշխում:
Հանցակցությամբ գործող անձինք որոշել են գիշերային ժամերին գաղտնի տիրանալ Երևան քաղաքի տարբեր վայրերում կայանված տրանսպորտային միջոցների մեծ պահանջարկ ունեցող, սովորականից թանկ հաշվառման համարանիշերին, ավտոմեքենաների դիմապակիներին թողնել իրենց կողմից օգտագործվող «Տելեգրամ» համացանցային հավելվածում գրանցված օգտանունները, իսկ ապօրինի տիրացած տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշերը թաքցնել ավտոմեքենաների կայանման մոտակայքում գտնվող, այլ անձանց համար անտեսանելի թաքստոցներում: Տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերի կողմից իրենց հետ կապ հաստատելու դեպքում թանկարժեք հաշվառման համարանիշերը վերադարձնելու դիմաց հանցավոր խմբի անդամները ներկայացրել են գույքային բնույթի գործողություններ կատարելու պահանջ, այն է՝ գումարներ փոխանցել կանխիկացման հնարավորությամբ օժտված կրիպտոարժութային դրամական միջոցների իրենց հաշվեհամարներին՝ սպառնալով չհամաձայնելու և գումար չփոխանցելու դեպքում ոչնչացնել այդ համարանիշերը:
Հանցավոր մեխանիզմի գործադրման արդյունքում հիշյալ անձինք 2021 թվականի ապրիլից մինչև հունիսը ընկած ժամանակահատվածում ապօրինի, գաղտնի տիրացել են Երևան քաղաքում կայանված մի քանի տասնյակի հասնող ավտոմեքենաների՝ սովորականից թանկ՝ 250.000 ՀՀ դրամ և ավելի արժողությամբ զույգ համարանիշերին, որից հետո իրենց հետ կապ հաստատած քաղաքացիներին ստիպել են իրենց կողմից նշված կրիպտոարժութային հասցեից գնել կրիպտոարժույթ և փոխանցել իրենց թվային արժույթի դրամապանակներին, որպիսի գործողությունները կատարելուց հետո կարճ հաղորդագրություններով սեփականատերերին տեղեկացրել են, թե որտեղ են թաքցրել տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշերը:
Հերթական հանցավոր մտադրությունն իրագործելու ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են հանցավոր խմբի անդամների ինքնությունները, և նրանք բռնվել ու բերման են ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ հանցանքի կատարման մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել է երկու անձ: Նրանք տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Քրեական գործով կատարված բազմաթիվ քննչական ու դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված անհերքելի ապացույցների բավարար համակցությամբ՝ նշված անձինք ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, և նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը քաղաքացիներին հորդորում է նմանօրինակ հանցավոր սխեմայի արդյունքում տուժած լինելու դեպքում, նախքան հանցավորների հետ բանակցությունների մեջ մտնելը, այդ մասին անհապաղ հայտնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին՝ արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու և Հայաստանի Հանրապետությունում նույն հանցավոր սխեմայով գործող այլ խմբավորումները բացահայտելու նպատակով:
Միաժամանակ, տրանսպորտային միջոցների այն սեփականատերերին, ում հաշվառման համարանիշերը հափշտակելուց հետո ավտոմեքենաների դիմապակիներին թողնվել են «Տելեգրամ» համացանցային հավելվածում գրանցված «@RR407», «LIMONA 001» և «DUDI 001», «CRIMINAL NIGHT», «Թութան Համոն» անվամբ էջերի տվյալները, առաջարկվում է այդ մասին հայտնել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը՝ հանցավոր սխեմայի արդյունքում տուժած քաղաքացիների ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց պատճառված գույքային վնասը վերականգնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:

Служба национальной безопасности РА, будучи верной стилю работы по защите конституционных прав человека и граждан, в частности права собственности от общественно опасных посягательств, ведя последовательную борьбу с преступлениями, направленными против собственности, экономики и экономической деятельности, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, осуществленных в рамках возложенных на нее законом функций, получила фактические данные о том, что ряд граждан РА, объединившись, по предварительному сговору, будучи информированными о том, что согласно постановлению Правительства РА от 09.09.2010г. №1251-Н, в случае потери парных номерных знаков автомобиля владельцу не выдаются номерные знаки с теми же данными, вместо этого для восстановления номерных знаков владельцы обязаны вновь оплатить стоимость регистрационных номерных знаков в надлежащие органы, решили воспользоваться этим обстоятельством, разработали преступный механизм по хищению чужого имущества путем вымогательства и для его успешной реализации выполнили распределение ролей.
В частности, действующие соучастники решили в ночные часы тайно завладеть имеющими большой спрос и стоящими дороже обычных регистрационными номерными знаками транспортных средств, припаркованных в разных частях города Еревана, оставить на лобовых стеклах автомобилей используемые ими в сетевом приложении «Телеграм» зарегистрированные имена пользователей, а регистрационные номерные знаки транспортных средств, которыми они незаконно завладели, спрятать в невидимых для других лиц тайниках, находящихся вблизи автомобильных стоянок.
Если владельцы транспортных средств выходили на связь с членами преступной группы, то за возврат дорогостоящих регистрационных номерных знаков они предъявляли требование совершить действия имущественного характера, то есть перечислить деньги на их криптовалютные денежные счета с возможностью обналичивания, угрожая в случае несогласия и неперечисления денег уничтожить номерные знаки.
В результате использования преступного механизма упомянутые лица за период с апреля по июнь 2021 года незаконно и тайно завладели парными номерными знаками стоимостью дороже обычных - 250.000 драмов РА и выше - нескольких десятков припаркованных в городе Ереване автомобилей, после чего вынудили установивших с ними контакт граждан купить с указанного ими криптовалютного адреса криптовалюту и перечислить на их цифровые валютные кошельки. После выполнения действий они посредством коротких сообщений сообщили владельцам, где спрятали регистрационные номерные знаки транспортных средств.
В результате предпринятых сотрудниками СНБ РА оперативно-розыскных действий, в ходе реализации очередного преступного замысла были выявлены личности членов преступной группы, они были пойманы и подвергнуты приводу в Службу национальной безопасности РА.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления задержаны 2 лиц. Они дали признательные показания.
По достаточной совокупности неопровержимых доказательств, полученных в результате предпринятых по уголовному делу многочисленных следственных и процессуальных действий, указанные лица были привлечены в качестве обвиняемых, и в отношении них в качестве меры пресечения избран арест.
Служба национальной безопасности РА призывает граждан, пострадавших в результате аналогичных преступных схем, прежде чем вступать в переговоры с преступниками незамедлительно сообщить об этом правоохранительным органам РА для осуществления эффективных оперативно-розыскных мероприятий и выявления иных группировок, действующих в Республике Армения по той же преступной схеме.
Одновременно предлагается владельцам тех транспортных средств, на лобовых стеклах автомобилей которых после хищения регистрационных номерных знаков были оставлены данные зарегистрированных в сетевом приложении «Телеграм» страниц под именами «@RR407», «LIMONA 001» и «DUDI 001», «CRIMINAL NIGHT», «Тутан Амо», сообщить об этом Службе национальной безопасности РА с целью выявления полного круга пострадавших в результате преступной схемы граждан и принятия мер по возмещению причиненного им имущественного ущерба.