ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննված քրեական գործով կատարված բազմակողմանի, օբեկտիվ և լրիվ քննության պայմաններում հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետը, երկարամյա ծառայության բերումով իրավասություն ունենալով ծանոթանալու պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններին, 2020 թվականի նոյեմբերի 19-ին հրապարակային հարցազրույցներից մեկի ժամանակ հրապարակել է ՀՀ կառավարության 13.03.1998թ. «ՀՀ պետական գաղտնիքի շարքը դասվող տեղեկությունների ցանկը հաստատելու մասին» N173 որոշմամբ նախատեսված պետական գաղտնիք հանդիսացող՝ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի երկարաժամկետ կանխատեսումների ուղղությունները, զարգացման ծրագրերը բացահայտող, ինչպես նաև զինված ուժերի, այլ զորքերի և քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի կիրառման ծրագրերը, օպերատիվ ծրագրերը, մարտական կառավարման, տարբեր աստիճանի մարտական պատրաստականության բերելու վերաբերյալ փաստաթղթերը բացահայտող՝ ռազմական բնագավառի հույժ գաղտնի տեղեկություններ:
Գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում նախկին բարձրաստիճան զինվորականը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 306-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ենթադրյալ հանցագործություն կատարելու համար ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, և նրա նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց:
2021 թվականի հունիսի 29-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պետական գաղտնիքի հետ ծանոթանալու իրավունք ունեցող անձանց հորդորում է խստորեն պահպանել «Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, քանի որ դրանք պաշտպանվում են պետության կողմից, և դրանց տարածումը կարող է ծանր հետևանքներ առաջացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար:
Միաժամանակ, տեղեկացվում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 306-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում պետական գաղտնիքը դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ հրապարակելու համար, իսկ նույն հոդվածի ծանրացուցիչ մասի համար որպես պատիժ է նախատեսված ազատազրկում՝ երեքից յոթ տարի ժամկետով:

In the context of a comprehensive, objective and complete investigation of the criminal case carried out in the Investigation Department of the RA National Security Service, it was substantiated that the former head of the Military Control Service of the RA Ministry of Defense, due to his long-term service, being entitled to access to information containing state secrets in one of the public interviews on 19 November, 2020, disclosed top secret information in the military field, which is a state secret, provided for by the RA Government Decree No. 173 of 13.03.1998 "On the approval of the list of information classified as a state secret of the RA", revealing the directions of long-term forecasts of weapons and military equipment, disclosing development programs, as well as programs for the use of the armed forces, other troops and civil defense forces, operative programs, documents on combat control, to varying degrees of combat readiness.
In the conditions of accumulation of sufficient evidence obtained in the case, the former high-ranking military man was involved as an accused for having committed the alleged crime on the grounds of Article 306, Part 1 of the RA Criminal Code and a measure of restraint was chosen against him.
On 29 June, 2021, the criminal case with the bill of indictment was sent to the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation for its approval and referral to court.
The RA National Security Service urges the persons being entitled to access to state secrets to strictly comply with the requirements of the RA Law "On State and Official Secrets", since they are protected by the state and their dissemination can lead to grave consequences for the security of the Republic of Armenia.
At the same time, it is informed that Article 306 of the RA Criminal Code provides for criminal liability for willful or negligently disclosing state secrets, and the aggravating part of the same article provides for a penalty of imprisonment for a term of three to seven years.