ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է կրթության ոլորտում առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու և ստանալու հերթական դեպքը (տեսանյութ)
06-07-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից բացահայտվել է կրթության ոլորտում առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու և ստանալու հերթական դեպքը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Գնահատման և թեստավորման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձ Լ.Ա-ն, հանդիսանալով 2021 թվականի միասնական քննությունների «Օտար լեզու» առարկայի միասնական քննական թեստերի համահեղինակ, հիշյալ ՊՈԱԿ-ի հետ կնքված աշխատանքային պայմանագրի և դրա համաձայնագրերի հիման վրա պատասխանատու լինելով մշակել 2021 թվականին ԲՈՒՀ ընդունվելու համար «Օտար լեզու» առարկայի միասնական քննության թեստերը, պարտավոր լինելով պահպանել միասնական քննությունների թեստերի բովանդակության գաղտնիությունը, մասնակցել միասնական քննությունների հիմնական և լրացուցիչ փուլերի կազմակերպմանն ու անցկացմանը, 2021 թվականի միասնական քննությունների մասնակից Ա.Հ-ի օգտին իր լիազորությունների շրջանակում կատարել է ակնհայտ ապօրինի գործողություն, այն է՝ «Օտար լեզու» առարկայի քննությունից առաջ իր կողմից մշակված թեստերը նախապես տրամադրելու, դրանց պատասխանները դիմորդին սովորեցնելու և արդյունքում նշված առարկայի քննությանը վերջինիս բարձր գնահատականն ապահովելու համար 2021 թվականի հունիսի 26-ին դիմորդի մորից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.498.140 ՀՀ դրամին համարժեք 3.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք և նրա հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերել կաշառքի գումարը մինչև քննության օրը ստանալու վերաբերյալ:
Իրականացնելով իր հանցավոր դիտավորությունը՝ Լ.Ա-ն 2021 թվականի հուլիսի 1-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, այցելել է դիմորդի մոր՝ Երևան քաղաքում գտնվող գրասենյակ և անձամբ ստացել 3.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքը, որից անմիջապես հետո բռնվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից: Անձնական խուզարկության ժամանակ նրա մոտ հայտնաբերվել է կաշառքի գումարը:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպատամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կաշառք տվողն ու ստացողը, ինչպես նաև կաշառքի գումարը տրամադրած անձը ձերբակալվել են:
Կաշառք ստացած պաշտոնատար անձին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, իսկ կաշառք տված և կաշառք տալուն օժանդակած անձինք խոստովանական ցուցմունքներ տալուց հետո ստորագրությամբ ազատ են արձակվել:

Службой национальной безопасности РА выявлен очередной случай дачи и получения взятки в особо крупных размерах в сфере образования
06-07-2021
Сотрудниками Департамента контрразведки Службы национальной безопасности РА выявлен очередной случай дачи и получения взятки в особо крупных размерах в сфере образования.
Должностное лицо ГНКО “Центр оценки и тестирования” Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Л.А., являясь соавтором единых экзаменационных тестов единого экзамена по предмету “Иностранный язык” 2021 года, на основании заключенного с упомянутым ГНКО трудового договора и его соглашений, будучи ответственным за разработку тестов единого экзамена по предмету “Иностранный язык” для поступления в ВУЗ в 2021 году, будучи обязанным сохранять секретность содержания тестов единых экзаменов, участвовать в организации и проведении основных и дополнительных этапов единых экзаменов, в рамках своих полномочий совершил в пользу участника единых экзаменов 2021 года А.Г. заведомо незаконное действие, а именно: 26 июня 2021 года потребовал у матери абитуриента взятку в особо крупных размерах - 3000 долларов США, эквивалентных 1.498.140 драмам РА, и достиг договоренности о получении суммы взятки до экзаменационного дня за то, чтобы предоставить перед экзаменом по предмету “Иностранный язык” разбработанные с его стороны тесты, научить абитуриента их ответам и в результате обеспечить последнего высокой оценкой на экзамене по указанному предмету.
Осуществляя свой преступный замысел, 1-го июля 2021 года около 15:00 Л.А. посетил находящийся в городе Ереване офис матери абитуриента и лично получил взятку в размере 3000 долларов США, сразу после чего был пойман сотрудниками Службы национальной безопасности РА. В ходе личного обыска у него была обнаружена сумма взятки. В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА, задержаны взяткодатель и взяткополучатель, а также лицо, предоставившее сумму взятки.
Получившему взятку должностному лицу предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА. По решению суда в отношении него в качестве меры пресечения применен арест, а взяткодатель и лица, оказавшие содействие даче взятки, после признательных показаний были освобождены под подписку о невыезде.