ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է կրթության ոլորտում առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու և ստանալու հերթական դեպքը (տեսանյութ)
06-07-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից բացահայտվել է կրթության ոլորտում առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու և ստանալու հերթական դեպքը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Գնահատման և թեստավորման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձ Լ.Ա-ն, հանդիսանալով 2021 թվականի միասնական քննությունների «Օտար լեզու» առարկայի միասնական քննական թեստերի համահեղինակ, հիշյալ ՊՈԱԿ-ի հետ կնքված աշխատանքային պայմանագրի և դրա համաձայնագրերի հիման վրա պատասխանատու լինելով մշակել 2021 թվականին ԲՈՒՀ ընդունվելու համար «Օտար լեզու» առարկայի միասնական քննության թեստերը, պարտավոր լինելով պահպանել միասնական քննությունների թեստերի բովանդակության գաղտնիությունը, մասնակցել միասնական քննությունների հիմնական և լրացուցիչ փուլերի կազմակերպմանն ու անցկացմանը, 2021 թվականի միասնական քննությունների մասնակից Ա.Հ-ի օգտին իր լիազորությունների շրջանակում կատարել է ակնհայտ ապօրինի գործողություն, այն է՝ «Օտար լեզու» առարկայի քննությունից առաջ իր կողմից մշակված թեստերը նախապես տրամադրելու, դրանց պատասխանները դիմորդին սովորեցնելու և արդյունքում նշված առարկայի քննությանը վերջինիս բարձր գնահատականն ապահովելու համար 2021 թվականի հունիսի 26-ին դիմորդի մորից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.498.140 ՀՀ դրամին համարժեք 3.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք և նրա հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերել կաշառքի գումարը մինչև քննության օրը ստանալու վերաբերյալ:
Իրականացնելով իր հանցավոր դիտավորությունը՝ Լ.Ա-ն 2021 թվականի հուլիսի 1-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, այցելել է դիմորդի մոր՝ Երևան քաղաքում գտնվող գրասենյակ և անձամբ ստացել 3.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքը, որից անմիջապես հետո բռնվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից: Անձնական խուզարկության ժամանակ նրա մոտ հայտնաբերվել է կաշառքի գումարը:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպատամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կաշառք տվողն ու ստացողը, ինչպես նաև կաշառքի գումարը տրամադրած անձը ձերբակալվել են:
Կաշառք ստացած պաշտոնատար անձին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, իսկ կաշառք տված և կաշառք տալուն օժանդակած անձինք խոստովանական ցուցմունքներ տալուց հետո ստորագրությամբ ազատ են արձակվել:

Another case of receiving and giving bribe in especially large amount was detected by employees of the Counterintelligence Department of the RA National Security Service.
An official of the "Assessment and Testing Center" SNCO of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of RA L.A., being a co-author of the unified examination tests of the unified examination in the subject "Foreign Language" in 2021, on the basis of an employment contract concluded with the mentioned SNCO and its agreements being responsible for the development of tests of the unified exam in the subject "Foreign language" for admission to the university in 2021, being obliged to maintain the secrecy of the content of the tests of the unified exams, to participate in the organization and conduct of the main and additional stages of the unified exams, , within the framework of his powers, performed a deliberately illegal act in favor of the participant of the uniform exams in 2021 A.G., namely: in order to provide before the exam the tests worked out by him on the subject "Foreign language", to teach the applicant their answers and, as a result, to provide the latter with a high mark on the exam in the mentioned subject, on 26 June, 2021, he demanded a bribe from the applicant's mother in an especially large amount – 3.000 USD equivalent to 1.498.140 AMD and reached an agreement to receive the bribe amount before the examination day.
Carrying out his criminal intent, L.A., on 1 July, 2021, at about 3:00 p.m., visited the office of the applicant’s mother in Yerevan and personally received the bribe in the amount of 3.000 USD, immediately after which he was caught by employees of the RA National Security Service. During a personal search, the amount of the bribe was found on him.
Within the framework of the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA NSS, the bribe-giver and the bribe-taker, as well as the person who provided the amount of the bribe, were detained.
The official who received the bribe was charged on the grounds of Article 311, Part 4, Clause 2 of the RA Criminal Code. According to the court decision, arrest was applied against him as a measure of restraint, and the bribe-giver and the persons, who assisted in giving the bribe, after giving confessional statements, were released on recognizance not to leave.