Բացահայտվել են ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքեր
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Լոռու մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչության Լոռու բաժնի պետը, նախնական համաձայնության գալով իր անմիջական ենթակայությամբ գործող օպերլիազորների հետ, միմյանց միջև կատարելով դերաբաշխում և միավորելով իրենց ջանքերը, 2021 թվականի մայիս-հունիս ամիսների ընթացքում իրենց լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի անգործության՝ հարկային օրենսդրության ոլորտում թույլ տրված տարատեսակ խախտումները չարձանագրելու և մեղավոր անձանց վարչական պատասխանատվության չենթարկելու, ստուգման ընթացքում ի հայտ եկած խախտումները չարձանագրելու համար, Լոռու մարզում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող 4 տնտեսվարող սուբյեկտից պահանջել և ստացել են ընդհանուր առմամբ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.900.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որը բաժանել են միմյանց միջև:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հիշյալ հարկային ծառայողները, ինչպես նաև նրանց կաշառք տված տնտեսվարողները հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքով ձերբակալվել են:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Կալանավորվել է նաև պաշտոնատար անձանց 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք տված ընկերության տնօրենը, իսկ կաշառք տված մյուս անձանց նկատմամբ կիրառվել են անազատության հետ չկապված խափանման միջոցներ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին իրենց գործունեությունը ծավալել բացառապես օրինական դաշտում և զերծ մնալ կոռուպցիոն դրսևորումներից ու զգուշացնում, որ շարունակելու է ձեռնարկել համանման միջոցառումներ՝ հանրային տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն դրսևորումներն իսպառ արմատախիլ անելու ուղղությամբ:

Cases of Receiving Bribe in Especially Large Scale by RA SCR Officials Detected
As a result of complex operative-search measures carried out by employees of Lori Provincial Department of the RA National Security Service, factual data were obtained that the head of Lori division of the Investigation and Operative-Search Diractorate of the RA SCR having reached a prior agreement with the case officer working under his direct subordination, distributing roles among themselves and joining forces, for knowingly illicit omission during May-June 2021 within the framework of their powers, namely for non-registration of various offenses in the field of tax legislation and not bringing administrative justice, failure to bring perpetrators to administrative justice, non-registration of violations revealed during inspections, demanded and received from economic 4 entities engaged in entrepreneurial activities in Lori region, a bribe on an especially large scale - a total of 1.900.000 AMD, which was divided among themselves.
Within the framework of the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA NSS, the mentioned tax officials, as well as the economic entities who gave them a bribe were detained on the basis of direct suspicion of committing a crime.
In the conditions of accumulation of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation, the officials were charged on the grounds of Article 311, Part 4, Clause 2 of the RA Criminal Code, and arrest was applied against them as a restrictive measure. The director of the company who gave a bribe to officials in the amount of 1.000.000 AMD was also arrested, and non-custodial measures of restraint were applied against the other persons who had given a bribe.
Necessary investigative and other procedural actions are being taken in the direction of detecting, other criminal manifestations committed by officials, identifying the full circle of persons involved in the corruption mechanism and giving equivalent criminal-legal assessment to their actions.
The National Security Service once again urges economic entities to carry out their activities exclusively in the legal field and to refrain from corruption manifestations and warns that it will continue to eliminate take similar measures in the direction of complete eradication of corruption manifestations in various spheres of public life.