Բացահայտվել են ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքեր
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Լոռու մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչության Լոռու բաժնի պետը, նախնական համաձայնության գալով իր անմիջական ենթակայությամբ գործող օպերլիազորների հետ, միմյանց միջև կատարելով դերաբաշխում և միավորելով իրենց ջանքերը, 2021 թվականի մայիս-հունիս ամիսների ընթացքում իրենց լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի անգործության՝ հարկային օրենսդրության ոլորտում թույլ տրված տարատեսակ խախտումները չարձանագրելու և մեղավոր անձանց վարչական պատասխանատվության չենթարկելու, ստուգման ընթացքում ի հայտ եկած խախտումները չարձանագրելու համար, Լոռու մարզում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող 4 տնտեսվարող սուբյեկտից պահանջել և ստացել են ընդհանուր առմամբ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.900.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որը բաժանել են միմյանց միջև:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հիշյալ հարկային ծառայողները, ինչպես նաև նրանց կաշառք տված տնտեսվարողները հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքով ձերբակալվել են:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Կալանավորվել է նաև պաշտոնատար անձանց 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք տված ընկերության տնօրենը, իսկ կաշառք տված մյուս անձանց նկատմամբ կիրառվել են անազատության հետ չկապված խափանման միջոցներ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին իրենց գործունեությունը ծավալել բացառապես օրինական դաշտում և զերծ մնալ կոռուպցիոն դրսևորումներից ու զգուշացնում, որ շարունակելու է ձեռնարկել համանման միջոցառումներ՝ հանրային տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն դրսևորումներն իսպառ արմատախիլ անելու ուղղությամբ:

Раскрыты случаи получения должностными лицами КГД РА взятки в особо крупных размерах
В результате проведенных сотрудниками Лорийского областного управления Службы национальной безопасности РА комплексных оперативно-розыскных мероприятий были получены фактические данные о том, начальник Лорийского отдела Управления расследования и оперативного розыска КГД РА по предварительному сговору с оперуполномоченным, работающим под его непосредственным подчинением, распределив между собой роли и объединив усилия, за заведомо незаконноебездействие в течение мая-июня 2021 года в рамках своих полномочий, а именно за нерегистрирование различных правонарушений в сфере налогового законодательства и непривлечение виновных лиц к административной ответственности, нерегистрирование выявленных в ходе проведения проверок нарушений, потребовали и получили от 4 хозяйствующих субъектов, занимающихся предпринимательской деятельностью в Лорийской области, взятку в особо крупных размерах – в общей сложности 1.900.000 драмов РА, которую поделили между собой.
В рамках возбужденного по данному факту в Следственном департаменте СНБ РА уголовного дела упомянутые налоговые служащие, а также давшие им взятку хозяйствующие субъекты были задержаны по непосредственно возникшему подозрению в совершении преступления.
По совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, должностным лицам предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА, и в качестве меры пресечения в отношении них применен арест.
Арестован также директор компании, давший должностным лицам взятку в размере 1.000.000 драмов РА, а в отношении давших взятку других лиц применены меры пресечения, несвязанные с лишением свободы.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия по раскрытию совершенных должностными лицами иных преступных проявлений, по выявлению полного круга вовлеченных в коррупционный механизм лиц и по даче соразмерной уголовно-правовой оценки их деяниям.
Служба национальной безопасности вновь призывает хозяйствующих субъектов осуществлять свою деятельность исключительно в правовом поле и воздерживаться от коррупционных проявлений и предупреждает, что продолжит предпринимать аналогичные меры, направленные на полное искоренение коррупционных проявлений, имеющихся в различных сферах общественной жизни.