Բացահայտվել են մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքեր
ՀՀ ԱԱԾ Տավուշի մարզային վարչությունում նախապատրաստված նյութերով ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ 2011-2017 թվականների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության պետական համապատասխան գերատեսչությունների մի խումբ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, նախնական համաձայնությամբ, կատարել են առանձնապես խոշոր չափերի վատնում, ինչպես նաև անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով՝ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
ՀՀ անվտանգության և պետական սահմանի համալիր կառավարման ապահովմանն ուղղված 2011-2015 թվականների միջոցառումների ծրագրին համապատասխան՝ ՀՀ «Բագրատաշեն» պետական սահմանի անցման կետի շինարարական աշխատանքների իրականացման համար ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց սեփականությունը հանդիսացող անշարժ գույքի օտարման նպատակով սեփականատերերին վճարման փոխհատուցման համար ՀՀ Տավուշի մարզպետարանին է փոխանցվել 2.649.209.000 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված միջոցառումների ծրագիրն իրականացնելու պատրվակով նախ ՊԵԿ մաքսային, իսկ այնուհետև՝ տարածքային կառավարման մարմիններում բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցրած Հ.Ա-ի օգտին իրենց լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու նպատակով 2011 թվականի դեկտեմբերի 26-ին Տավուշի մարզպետարանի միջոցով նրա հետ կնքել են վերջինիս սեփականության իրավունքով պատկանող, Տավուշի մարզի Բագրատաշեն համայնքում գտնվող հյուրանոցի, պոմպակայանի և հասարակական նշանակության օբյեկտների սպասարկման հողամասի առուվաճառքի պայմանագիր, որով Հ.Ա-ն նշված շինություններով ծանրաբեռնված հողամասը 206.137.500 ՀՀ դրամ գումարով վաճառել է Հայաստանի Հանրապետությանը (ի դեմս ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի), սակայն հիշյալ գույքը շարունակել է փաստացի տիրապետել և օգտագործել նախկին սեփականատերը և այն չի ծառայել ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված նպատակին, այդ կերպ ՀՀ պետական համապատասխան գերատեսչությունների մի խումբ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք վատնել են պետության՝ հատուկ նպատակով տրամադրված առանձնապես խոշոր չափերի գումարը:
Այնուհետև, նույն պաշտոնատար անձինք միջոցներ չեն ձեռնարկել ձեռք բերված, ՀՀ սեփականություն հանդիսացող նշված հողատարածքը և դրանում առկա շինություններն ըստ նպատակային նշանակության օգտագործելու համար, իսկ Հ.Ա-ն շարունակել է ապօրինի՝ առանց օրենքով սահմանված կարգով կնքված պայմանագրի, իր հետ փոխկապակցված ԱՁ-ի անվան տակ մինչև 2017 թվականի մայիս ամիսը շահագործել պետության սեփականություն հանդիսացող, նշված հասցեում գտնվող հյուրանոցային համալիրը և հողամասը, վարձակալությամբ տրամադրել տարբեր կազմակերպությունների և անհատների, ստանալ առանձնապես խոշոր չափերի եկամուտներ: Արդյունքում էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին, պետությունը զրկված է եղել սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքը տիրապետելու և օգտագործելու իրավունքից, այն ծառայեցնել նախատեսված նպատակներով, ստանալ նյութական օգուտներ, որն էլ իր հերթին անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Выявлены случаи преступлений, совершенных группой должностных лиц
По подготовленным в Тавушском областном управлении СНБ РА материалам были получены фактические данные о том, что в течение 2011-2017 годов группа высокопоставленных должностных лиц соответствующих государственных ведомств Республики Армения, по предварительному сговору совершила растрату в особо крупных размерах, а также, исходя из личной заинтересованности или групповых интересов, не исполнила свои служебные обязанности, что повлекло по неосторожности тяжкие последствия.
Итак, в соответствии с программой мероприятий на 2011-2015 годы, направленных на обеспечение безопасности и комплексного управления государственными границами РА, марзпетарану Тавуша были выделены 2.649.209.000 драмов РА для выплаты в качестве компенсации собственникам за отчуждение недвижимого имущества, являющегося собственностью физических и юридических лиц, для осуществления строительных работ на пункте пропуска через государственную границу РА “Баграташен”.
Под предлогом реализации вышеуказанной программы мероприятий с целью совершения действий в пределах своих полномочий в пользу Г.А., занимавшего высокие должности сначала в таможенных органах КГД, а затем в органах территориального управления, 26 декабря 2011 года посредством Тавушского марзпетарана заключили с ним договор купли-продажи гостиницы, насосной станции и земельного участка для обслуживания объектов общественного назначения, принадлежащих последнему на праве собственности и находящихся в общине Баграташен Тавушского марза, по которому Г.А. продал обремененный вышеуказанными строениями земельный участок Республике Армения (в лице Комитета государственных доходов при Правительстве РА) за 206.137.500 драмов РА, однако бывший собственник продолжал фактически владеть и пользоваться указанным имуществом, и оно не служило установленным постановлением Правительства РА целям. Таким образом группа высокопоставленных должностных лиц соответствующих государственных ведомств РА растратила выделенные государством для специальной цели средства в особо крупных размерах. Затем те же должностные лица не предприняли мер по использованию приобретенного и являющегося собственностью РА указанного земельного участка и находящихся на нем строений по целевому назначению, а Г.А. продолжал незаконно, без договора, заключенного в установленном законом порядке, до мая 2017 года эксплуатировать под именем взаимозависимого с ним ИП являющиеся государственной собственностью, находящиеся по указанному адресу гостиничный комплекс и земельный участок, сдавать в аренду разным организациям и лицам, получать доходы в особо крупных размерах.
В результате был причинен существенный вред законным интересам государства, государство было лишено права владеть и пользоваться принадлежащим ему на праве собственности недвижимым имуществом, использовать его в предусмотренных целях, получать материальную выгоду, что, в свою очередь, повлекло по неосторожности тяжкие последствия.
По данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных пунктом 1 части 3 статьи 179 и части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА.