2021 թվականի հուլիսի 23-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը տարածել է «ՀՀ Ոստիկանության և ԱԱԾ-ի կողմից «ուժեղացված ծառայության» գործողությունները չեն համապատասխանում ժողովրդավարական պետությունում հասարակական կարգի և անվտանգության ապահովման նպատակին, և անհամաչափ են» խորագրով հաղորդագրություն և ներկայացրել, որ «2021 թվականի հուլիսի 21-ի երեկոյան ՀՀ ոստիկանությունը ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների մասնակցությամբ իրականացրել է այսպես կոչված «ուժեղացված ծառայություն»՝ խուզարկելով ինչպես Երևանում երթևեկող, այնպես էլ Երևանից դեպի մարզեր և հակառակ ուղղությամբ շարժվող տրանսպորտային միջոցները»:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ կառույցի ծառայողները որևէ մասնակցություն չեն ունեցել վերոնշյալ միջոցառմանն ու պահանջում է այսուհետև զերծ մնալ չստուգված տեղեկություններ հրապարակելու և տարածելու գործելաոճից:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին հորդորում ենք սեղմ ժամկետներում հերքել տվյալ միջոցառմանը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության մասնակցության վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվությունը:

23 июля 2021 года Ванадзорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи распространил сообщение под заголовком “Действия Полиции РА и СНБ РА по “несению службы в усиленном режиме” не соответствуют цели обеспечения общественного порядка и безопасности в демократическом государстве и являются несоразмерными”, в котором отметил, что “вечером 21 июля 2021 года Полиция РА с участием сотрудников Службы национальной безопасности несла так называемую “службу в усиленном режиме”, обыскивая транспортные средства, курсирующие как в Ереване, так и из Еревана в области и в обратном направлении”.
Служба национальной безопасности РА сообщает, что служащие структуры не принимали какого-либо участия в вышеупомянутом мероприятии, и требует впредь воздержаться от публикаций и распространения непроверенных сведений.
Призываем Ванадзорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи в кратчайшие сроки опровергнуть не соответствующие действительности сведения об участии Службы национальной безопасности РА в этом мероприятии.