2021 թվականի հուլիսի 23-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը տարածել է «ՀՀ Ոստիկանության և ԱԱԾ-ի կողմից «ուժեղացված ծառայության» գործողությունները չեն համապատասխանում ժողովրդավարական պետությունում հասարակական կարգի և անվտանգության ապահովման նպատակին, և անհամաչափ են» խորագրով հաղորդագրություն և ներկայացրել, որ «2021 թվականի հուլիսի 21-ի երեկոյան ՀՀ ոստիկանությունը ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների մասնակցությամբ իրականացրել է այսպես կոչված «ուժեղացված ծառայություն»՝ խուզարկելով ինչպես Երևանում երթևեկող, այնպես էլ Երևանից դեպի մարզեր և հակառակ ուղղությամբ շարժվող տրանսպորտային միջոցները»:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ կառույցի ծառայողները որևէ մասնակցություն չեն ունեցել վերոնշյալ միջոցառմանն ու պահանջում է այսուհետև զերծ մնալ չստուգված տեղեկություններ հրապարակելու և տարածելու գործելաոճից:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին հորդորում ենք սեղմ ժամկետներում հերքել տվյալ միջոցառմանը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության մասնակցության վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվությունը:

On 23 July, 2021, the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office dissemanited a report under the heading “the actions of the RA Police and the RA NSS on "carrying out enhanced regime of service” do not correspond to the goal of ensuring public order and security in a democratic state and are disproportionate ”, and noted that “on the evening of 21 July, 2021, the RA Police with the participation of the National Security Service officers carried out the so-called “enhanced regime of service”, searching vehicles running both in Yerevan and from Yerevan to regions and in the opposite direction”.
The RA National Security Service informs that the employees of the structure did not take any part in of the aforementioned event and demands henceforth to refrain from publishing and disseminating unverified information.
We urge the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office to refute as soon as possible false information about the partitcipation of the RA National Security Service in the mentioned event.