Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտումներ Շիրակի մարզում
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցները, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների հետ, բացահայտել են Շիրակի մարզպետարանի ենթակայությամբ գործող «Արթիկի թիվ 1 հիմնական դպրոց» ՊՈԱԿ-ում և Գյումրու համայնքապետարանի «Սամբո-ձյուդոյի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՀՈԱԿ-ում պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու և առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր շուրջ 41.800.000 ՀՀ դրամ հափշտակելու դեպքեր:
ՀՀ Շիրակի մարզպետարանի ենթակայությամբ գործող «Արթիկի թիվ 1 հիմնական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, նախնական համաձայնության գալով դպրոցի հաշվապահի հետ, յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու մեկ միասնական դիտավորությամբ՝ 2012-2019 թվականների ընթացքում ընդհանուր թվով 9 անձի հրամանագրել են տարբեր հաստիքներում և նրանց աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում կազմել, հաստատել և վավերացրել են աշխատաժամանակի հաշվարկի՝ բովանդակությամբ կեղծ տեղեկագրեր, աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, ապա դրանք շրջանառության մեջ դնելով՝ ներկայացրել են վճարման, որի արդյունքում աշխատավարձ վճարելու նպատակով Շիրակի մարզպետարանի գույքային ֆոնդից նշված անձանց անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 23․800․000 ՀՀ դրամ գումար, որն ապօրինի, անհատույց, շահադիտական նպատակով յուրացման եղանակով հափշտակվել է հանցավոր խմբի անդամների կողմից։
Վերոգրյալից բացի, մեկ այլ քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Գյումրու համայնքապետարանի ենթակայությամբ գործող «Սամբո-ձյուդոյի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը 2001-2019 թվականների ընթացքում զբաղեցնող անձինք, նախնական համաձայնության գալով նույն կազմակերպության հաշվապահի հետ, յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու մեկ միասնական դիտավորությամբ, «Սամբո-ձյուդոյի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՀՈԱԿ-ի տարբեր հաստիքներում որպես աշխատակիցներ վերը նշված տարիներին հրամանագրել են ընդհանուր թվով 10 անձի, որից հետո, վերջիններիս աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում, կազմել, հաստատել և վավերացրել են աշխատաժամանակի հաշվարկի՝ բովանդակությամբ կեղծ տեղեկագրեր, աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, ապա այդ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով՝ ներկայացրել են վճարման, որի արդյունքում աշխատավարձ վճարելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի գույքային ֆոնդից հիշյալ աշխատակիցների անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 18․000․000 ՀՀ դրամ գումար, որն ապօրինի, անհատույց, շահադիտական նպատակով յուրացման եղանակով հափշտակվել է հանցավոր խմբի անդամների կողմից:
Հիշյալ դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել են քրեական գործեր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով:
Ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ նշված կազմակերպություններում կոռուպցիոն մեխանիզմն ամբողջությամբ բացահայտելու, պետությանն ու համայնքին պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

Раскрыты преступления коррупционного характера в Ширакской области
Сотрудники Ширакского областного управления Службы национальной безопасности РА, ведя последовательную борьбу с коррупционными явлениями, сотрудничая с сотрудниками Следственного департамента Службы национальной безопасности РА, раскрыли случаи совершения служебного подлога в подведомственной марзпетарану Ширака ГНКО «Артикская основная школа №1» и подведомственной муниципалитету Гюмри общинной НКО «Детско-юношеская спортивная школа самбо-дзюдо» и хищения суммы в особо крупных размерах – в общей сложности около 41.800.000 драмов РА.
Итак, директор подведомственной марзпетарану Ширака ГНКО «Артикская основная школа №1» по предварительному сговору с бухгалтером школы, с единым умыслом хищения денег в особо крупных размерах путем присвоения, в течение 2012-2019 годов приказом приняли на работу на различные должности в общей сложности 9 лиц и в условиях непосещения ими работы и невыполнения ими трудовых обязанностей составили, утвердили и заверили подложные по содержанию табели учета рабочего времени, иные документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы, а затем, введя их в обращение, предъявили к оплате, в результате чего с целью выплаты заработной платы из имущественного фонда марзпетарана Ширака на имя указанных лиц необоснованно была выписана сумма в особо крупных размерах - в общей сложности 23.800.000 драмов РА, которая незаконно, безвозмездно, в корыстных целях путем присвоения была похищена членами преступной группы.
Помимо вышеизложенного, в ходе предварительного следствия по иному уголовному делу выяснилось, что лица, занимающие должность директора в течение 2001-2019 годов в подведомственной муниципалитету Гюмри общинной НКО «Детско-юношеская спортивная школа самбо-дзюдо» по предварительному сговору с бухгалтером той же организации, с единым умыслом хищения денег в особо крупных размерах путем присвоения, в вышеуказанные годы в общинной НКО «Детско-юношеская спортивная школа самбо-дзюдо» на различные должности в качестве сотрудников приказом приняли на работу в общей сложности 10 лиц, после чего в условиях непосещения ими работы и невыполнения ими трудовых обязанностей составили, утвердили и заверили подложные по содержанию табели учета рабочего времени, являющиеся основанием для выплаты заработной платы иные документы, затем, введя эти документы в обращение, предъявили к оплате, в результате чего с целью выплаты заработной платы из имущественного фонда муниципалитета Гюмри на имя упомянутых лиц необоснованно была выписана сумма в особо крупных размерах - в общей сложности 18.000.000 драмов РА, которая незаконно, безвозмездно, в корыстных целях путем присвоения была похищена членами преступной группы.
По упомянутым фактам в Следственном департаменте СНБ РА возбуждены уголовные дела по признакам преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА и пунктом 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА.
Предпринимаются активные уголовно-процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия по полному раскрытию коррупционного механизма в указанных организациях, возмещению причиненного государству и общине ущерба.