ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի կերպով ձեռք բերելու և պահելու, ինչպես նաև պատվերով, շահադիտական նպատակով, հրազենի գործադրմամբ սպանության փորձ կատարելու, երկու կամ ավելի անձանց սպանության նախապատրաստությունը կազմակերպելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության ընթացքում ձեռք է բերվել փոխկապակցված, հավաստի և բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ սպանությունների պատվիրատուն ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և հանցակցի հետ նախնական համաձայնությամբ պահել է հրազեն ու ռազմամթերք, ինչպես նաև հանցակցին, այդ թվում՝ նյութապես շահագրգռելու միջոցով, պատվիրել է իրագործել 6 անձանց սպանություններ, իսկ իր մյուս հանցակցին հանձնարարել է օժանդակել նշված 6 անձանցից 2-ի սպանությունների իրականացմանը:
ՀՀ քաղաքացին ստանձնել է կազմակերպել ՀՀ մեկ այլ քաղաքացու սպանությունը՝ դրա կատարումը պատվիրելով հանցակցին, և նրան տվել է 10.000 ԱՄՆ դոլար, ինչպես նաև՝ իր կողմից նախապես ապօրինի ձեռք բերված հրազենը և փամփուշտները: Հանցակիցն անվերապահորեն կատարել է նրա ցուցումներն ու Երևան քաղաքում թիրախավորված անձին ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, նշված հրազենով դիմահար կրակոցներ է արձակել նրա ուղղությամբ՝ առողջությանը պատճառելով միջին ծանրության վնաս, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով պայմանավորված՝ սպանությունն ավարտին չի հասցրել, քանի որ նկարագրված հրազենային վիրավորումը ստանալուց հետո թիրախավորված անձին հաջողվել է խույս տալ հետագա կրակոցներից:
Չբավարարվելով արդյունքով՝ սպանությունն ավարտին հասցնելու և հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով պատվիրատուն ցուցում է տվել հանցակցին շարունակել վերահսկել նշված անձի տեղաշարժը և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում իրականացնել նրա սպանությունը:
Թիրախավորված մյուս անձանց տեղաշարժը վերահսկելու և սպանություններ իրագործելու նպատակով՝ պատվիրատուն հանցակցի համար Երևան քաղաքում վարձակալել է բնակարան, նրա համար գնել ավտոմեքենա, հոգացել նրա կենցաղային ծախսերը, տրամադրել քողարկման և անճանաչելի դառնալու համար նախատեսված շպարման պարագաներ, ատրճանակներ, այդ թվում՝ ինքնաշեն ատրճանակ-ինքնաձիգ:
Թիրախավորված անձանց դիակները սպանությունից հետո հուղարկավորելու և այդ կերպ հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով պատվիրատուն հանցակցի հետ քննարկել ու Կոտայքի և Արմավիրի մարզերում ընտրել են համապատասխան վայրեր:
Այնուհետև, պատվիրատուի կողմից տրված ցուցումների համաձայն և նրա կատարած դերաբաշխմամբ, հանցակիցները հետևել են թիրախավորված անձանց տեղաշարժին, պլանավորած հանցագործությունը նախապատրաստելու կամ կատարելու ընթացքում բացահայտվելու հնարավորությունը բացառելու նպատակով ուսումնասիրել են նշված անձանց բնակության վայրերում տեղադրված տեսանկարահանող սարքերի առկայությունը, շենքի մուտքին աննկատ մոտենալու ճանապարհները, որի ընթացքում պատվիրատուին պարբերաբար հաղորդել են նրանց հետ գտնված անձանց և տեղաշարժի երթուղու վերաբերյալ տվյալներ, սակայն այս պարագայում ևս սպանություններն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով ավարտին հասցնել չեն կարողացել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում:
2021 թվականի հուլիսի 27-ին քրեական գործը՝ երեք անձի մասով մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու հրազենի և ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության, դրանց գործադրմամբ կյանքի և առողջության, ինչպես նաև կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունների խափանման, կանխման և բացահայտման ուղղությամբ, շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները պաշտպանելու համար:

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам незаконного приобретения и хранения огнестрельного оружия и боеприпасов группой лиц по предварительному сговору, а также совершения покушения на убийство по заказу, в корыстных целях, с применением огнестрельного оружия, организации подготовки убийства двух или более лиц.
В ходе всестороннего и эффективного расследования была получена совокупность взаимосвязанных, достоверных и достаточных доказательств о том, что заказчик убийств незаконным образом приобрел и по предварительному сговору с сообщником хранил огнестрельное оружие и боеприпасы, а также заказал сообщнику, в том числе путем материальной заинтересованности, совершить убийство 6 лиц, а другому сообщнику поручил оказать содействие в убийстве 2 из указанных 6 лиц.
В частности, гражданин РА взял обязательство организовать убийство другого гражданина РА, заказав сообщнику его совершение, и дал ему 10.000 долларов США, а также заранее незаконно приобретенное им огнестрельное оружие и патроны
Сообщник безоговорочно исполнил его указания и в городе Ереване незаконно, с умыслом лишения жизни жертвы указанным огнестрельным оружием совершил выстрелы в его направлении, причинив здоровью вред средней тяжести, однако, не довел убийство до конца по не зависящим от него обстоятельствам, так как после получения описанного огнестрельного ранения жертве удалось уклониться от последующих выстрелов.
Не удовлетворившись результатом, с целью доведения убиства до конца и осуществления преступного намерения заказчик дал указание сообщнику продолжать контролировать передвижение указанного лица и при первой же возможности совершить его убийство.
С целью контроля за передвижениями других жертв и для совершения убийств заказчик арендовал для сообщника в городе Ереване квартиру, купил для него автомобиль, позаботился о бытовых расходах, предоставил косметические принадлежности для маскировки, чтобы стать неузнаваемым, оружие, в том числе самодельный пистолет-автомат.
Для захоронения трупов жертв после убийства и сокрытия таким образом следов преступления заказчик обсудил и выбрал с сообщником подходящие места в Котайкском и Армавирском марзах.
Затем, согласно указаниям заказчика и распределению ролей, сообщники следили за перемещением жертв, с целью исключения возможности быть обнаруженными в процессе подготовки или совершения планируемого преступления изучали наличие установленных в местах жительства указанных лиц видеокамер, пути незаметного подхода к подъезду дома, в ходе чего заказчику периодически сообщали данные о находившихся вместе с ними лицах и маршрутах передвижения, однако и при этих условиях не смогли довести убийства до конца по не зависящим от их воли обстоятельствам в результате оперативно-розыскных мероприятий, следственных и иных процессуальных действий, предпринятых сотрудниками СНБ РА.
27 июля 2021 года уголовное дело с обвинительным заключением в отношении 3 лиц с ходатайством о направлении в суд было направлено в Генеральную прокуратуру РА.
Служба национальной безопасности Респулики Армения предупреждает, что будет вести последовательную и непримиримую борьбу с незаконным оборотом оружия и боеприпасов, в направлении пресечения, предотвращения и раскрытия преступлений против жизни и здоровья, совершенных с применением оружия, а также против порядка управления, продолжит предпринимать действенные меры, направленные на защиту безопасности личности, общества и государства, конституционного строя, прав и свобод граждан.