ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի կերպով ձեռք բերելու և պահելու, ինչպես նաև պատվերով, շահադիտական նպատակով, հրազենի գործադրմամբ սպանության փորձ կատարելու, երկու կամ ավելի անձանց սպանության նախապատրաստությունը կազմակերպելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության ընթացքում ձեռք է բերվել փոխկապակցված, հավաստի և բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ սպանությունների պատվիրատուն ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և հանցակցի հետ նախնական համաձայնությամբ պահել է հրազեն ու ռազմամթերք, ինչպես նաև հանցակցին, այդ թվում՝ նյութապես շահագրգռելու միջոցով, պատվիրել է իրագործել 6 անձանց սպանություններ, իսկ իր մյուս հանցակցին հանձնարարել է օժանդակել նշված 6 անձանցից 2-ի սպանությունների իրականացմանը:
ՀՀ քաղաքացին ստանձնել է կազմակերպել ՀՀ մեկ այլ քաղաքացու սպանությունը՝ դրա կատարումը պատվիրելով հանցակցին, և նրան տվել է 10.000 ԱՄՆ դոլար, ինչպես նաև՝ իր կողմից նախապես ապօրինի ձեռք բերված հրազենը և փամփուշտները: Հանցակիցն անվերապահորեն կատարել է նրա ցուցումներն ու Երևան քաղաքում թիրախավորված անձին ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, նշված հրազենով դիմահար կրակոցներ է արձակել նրա ուղղությամբ՝ առողջությանը պատճառելով միջին ծանրության վնաս, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով պայմանավորված՝ սպանությունն ավարտին չի հասցրել, քանի որ նկարագրված հրազենային վիրավորումը ստանալուց հետո թիրախավորված անձին հաջողվել է խույս տալ հետագա կրակոցներից:
Չբավարարվելով արդյունքով՝ սպանությունն ավարտին հասցնելու և հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով պատվիրատուն ցուցում է տվել հանցակցին շարունակել վերահսկել նշված անձի տեղաշարժը և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում իրականացնել նրա սպանությունը:
Թիրախավորված մյուս անձանց տեղաշարժը վերահսկելու և սպանություններ իրագործելու նպատակով՝ պատվիրատուն հանցակցի համար Երևան քաղաքում վարձակալել է բնակարան, նրա համար գնել ավտոմեքենա, հոգացել նրա կենցաղային ծախսերը, տրամադրել քողարկման և անճանաչելի դառնալու համար նախատեսված շպարման պարագաներ, ատրճանակներ, այդ թվում՝ ինքնաշեն ատրճանակ-ինքնաձիգ:
Թիրախավորված անձանց դիակները սպանությունից հետո հուղարկավորելու և այդ կերպ հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով պատվիրատուն հանցակցի հետ քննարկել ու Կոտայքի և Արմավիրի մարզերում ընտրել են համապատասխան վայրեր:
Այնուհետև, պատվիրատուի կողմից տրված ցուցումների համաձայն և նրա կատարած դերաբաշխմամբ, հանցակիցները հետևել են թիրախավորված անձանց տեղաշարժին, պլանավորած հանցագործությունը նախապատրաստելու կամ կատարելու ընթացքում բացահայտվելու հնարավորությունը բացառելու նպատակով ուսումնասիրել են նշված անձանց բնակության վայրերում տեղադրված տեսանկարահանող սարքերի առկայությունը, շենքի մուտքին աննկատ մոտենալու ճանապարհները, որի ընթացքում պատվիրատուին պարբերաբար հաղորդել են նրանց հետ գտնված անձանց և տեղաշարժի երթուղու վերաբերյալ տվյալներ, սակայն այս պարագայում ևս սպանություններն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով ավարտին հասցնել չեն կարողացել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում:
2021 թվականի հուլիսի 27-ին քրեական գործը՝ երեք անձի մասով մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու հրազենի և ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության, դրանց գործադրմամբ կյանքի և առողջության, ինչպես նաև կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունների խափանման, կանխման և բացահայտման ուղղությամբ, շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները պաշտպանելու համար:

The preliminary investigation of the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service on the facts of illegal acquisition and storage of firearms and ammunition by a group of persons by prior conspiracy, as well as attempted murder by order, for mercenary purposes, with the use of firearms, organizing the preparation of the murder of two or more persons.
In the course of a comprehensive and effective investigation, a body of interrelated, reliable and sufficient evidence was obtained that the person who ordered the murders illegally acquired and, by prior conspiracy with an accomplice, stored firearms and ammunition, and also ordered an accomplice, including by means of material interest, to commit the murder of 6 persons, and instructed another accomplice to assist in the murder of 2 of the mentioned 6 persons.
In particular, a citizen of RA undertook an obligation to organize the murder of another citizen of RA, by ordering an accomplice to commit it, and gave him 10.000 USD, as well as the firearms and bullets that he had illegally acquired in advance. The accomplice unconditionally implemented his instructions and in Yerevan city illegally, with the intent to deprive the victim of life fired shots in his direction with the indicated firearm, causing moderate harm to his health, however, he did not complete the murder due to circumstances beyond his control, since after receiving the described gunshot wound, the victim managed to evade further shots.
Not satisfied with the result, in order to bring the murder to the end and carry out the criminal intent, the customer instructed the accomplice to continue to control the movement of the mentioned person and to commit his murder as soon as possible.
In order to control the movements of other victims and to commit murders, the customer rented an apartment for the accomplice in Yerevan city, bought a car for him, took care of household expenses, provided cosmetic accessories for disguise to become unrecognizable, pistols, including an improvised gun-riffle.
For the burial of the corpses of the victims after the murder and thus concealing the traces of the crime, the customer discussed and selected with an accomplice suitable places in Kotayk and Armavir provinces.
Then, according to the instructions of the customer and the distribution of roles, the accomplices monitored the movement of the victims, in order to exclude the possibility of being discovered in the process of preparing or committing the planned crime, they studied the presence of video cameras installed in the places of residence of these persons, ways of an imperceptible approach to the entrance of the house, during which the customer was periodically reported information about the persons who were with them and the routes of movement, however, even under these conditions, they could not bring the killings to an end due to circumstances beyond their control as a result of operative-search measures, investigative and other procedural actions taken by the RA NSS officers.
On 27 July, 2021, the criminal case with an indictment against 3 persons was sent to the General Prosecutor’s Office of RA with a motion to be filed to the court.
The National Security Service of the Republic of Armenia warns that it will carry out consistent and uncompromising fight against the illegal circulation of weapons and ammunition, in the direction of suppressing, preventing and detecting crimes against life and health committed with the use of weapons, as well as against the order of governance, will continue to take effective measures aimed at protecting the security of the individual, society and the state, the constitutional order, the rights and freedoms of citizens.