Ավարտվել է ազգային թշնամանք հարուցելու դեպքով քննվող քրեական գործի նախաքննությունը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է զանգվածային լրատվության միջոցներ օգտագործելով ազգային թշնամանք հարուցելուն ուղղված գործողություններ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը:
Քրեական գործով կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության ընթացքում ձեռք է բերվել փոխկապակցված, հավաստի և բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ազգությամբ եզդի Ս.Ս-ն, հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության նախագահ, հրապարակավ կատարել է Հայաստանի Հանրապետությունում իրենց ուրույն ազգային ու էթնիկ ինքնությունն ունեցող, պատմականորեն ձևավորված խմբի՝ ազգային փոքրամասնություն հանդիսացող եզդիների և նրանց հետ ավանդաբար բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ գտնվող հայերի միջև ազգային թշնամանք հարուցելուն ուղղված գործողություններ:
Մասնավորապես՝ վերջինս տեղեկացված և համոզված լինելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ապահովում է ՀՀ Սահմանադրությամբ, միջազգային պայմանագրերով և դրանցից բխող իրավական մյուս ակտերի ուժով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ եզդիների ազգային և էթնիկ ինքնության, իրենց ավանդույթների, կրոնի, լեզվի և մշակույթի պահպանման ու զարգացման իրավունքը՝ նպատակ է ունեցել տարածել այնպիսի հայացքներ ու գաղափարներ, որոնք հանրության շրջանում կստեղծեն հայերի և Հայաստանի Հանրապետության բացասական կերպար, կխարխլեն վստահությունն ու հարգանքը, փոխադարձ անվստահություն, ատելություն և արհամարհանք կսերմանեն հայերի ու եզդիների միջև:
Այդ ամենով հանդերձ, հիշյալ անձը, 2020 թվականի մայիսին Իրաքի Հանրապետությունում գործող «yezidinews.com» լրատվության միջոցն օգտագործելով, այդ կայքին տված հարցազրույցում իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ է հայտնել: Ըստ այդ տեղեկությունների՝ տվյալ իրավապաշտպանը Հայաստանի Հանրապետությունը օտարերկրյա լրատվական ծառայության միջոցով ներկայացրել է որպես քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային և հանրային կյանքի այլ բնագավառներում ազգային խտրականություն դրսևորող պետություն, որն իբր արտահայտվել է հայերի կողմից եզդիների իրավունքների և ազատությունների՝ ազգությամբ պայմանավորված ոտնահարմամբ, եզդիների կրոնը հրապարակավ կամ մասնավոր կարգով դավանելու կամ այլ ձևով արտահայտելու իրավունքի խախտմամբ, եզդիների կյանքի, սեփականության, նրանց կողմից իրենց ինքնությունն ու ավանդույթները պահպանելու, կրթության, լեզուն գործածելու ազատության իրավունքների կոպտագույն խախտումներով և սահմանափակումներով: Ըստ այդմ՝ իրավապաշտպանը, լրատվության միջոցն օգտագործելով, կատարել է գործողություններ՝ ուղղված հայ և եզդի ժողովուրդների միջև ազգային թշնամանք հարուցելուն:
2021 թվականի հուլիսի 29-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման ու բացահայտման ուղղությամբ և հիշեցնում, որ ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելուն, ռասայական գերազանցությանը կամ ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողությունները համարվում են հանցավոր արարքներ, որոնց համար ՀՀ քրեական օրենսգիրքը որպես պատիժ նախատեսում է ազատազրկում մինչև վեց տարի ժամկետով:

Preliminary Investigation of Criminal Case Investigated for Inciting National Hatred Completed
In the Investigation Department of the RA National Security Service the preliminary investigation of the criminal case initiated on the fact of committing actions aimed at inciting national hatred using mass media has been completed.
In the course of a comprehensive and effective investigation of the criminal case, a body of interrelated, reliable and sufficient evidence was obtained that S.S., a Yezidi by nationality, being the chairman of a human rights non-governmental organization registered in the Republic of Armenia, publicly committed actions aimed at inciting national hatred between the Yezidis - a national minority, a historically formed group with their own special national and ethnic identity in the Republic of Armenia - and the Armenians, who are traditionally in good-neighborly relations with them.
In particular, the latter, being aware and convinced that the Republic of Armenia, in the face of state and local self-government bodies, ensures the rights of national minorities living in the territory of the Republic of Armenia, including Yezidis, to preserve their national and ethnic identity, the right to preserve and develop their traditions, religion, language and culture, enshrined in the RA Constitution, international treaties and other legal acts arising from them, had the goal of spreading such views and ideas that in society will create a negative image of Armenians and the Republic of Armenia, undermine trust and respect, sow mutual mistrust, hatred and contempt between Armenians and Yezidis.
With all of this in view, the mentioned person in May 2020, using the media "yezidinews.com" operating in the Republic of Iraq, in an interview with this site provided false information. According to this information, the aforementioned human rights defender, with the help of this foreign information service, presented the Republic of Armenia as a state that manifests national discrimination in political, economic, social, cultural and other spheres of public life, which is allegedly expressed in the trampling by Armenians of the rights and freedoms of the Yezidis conditioned by nationality, violation of the right to the Yezidis to practice their religion in public or private or in any other form, gross violations and restrictions of the right to life, property rights, the right to preserve their identity and traditions by the Yezidis, the right to education and the freedom to use the language. In accordance with this, the human rights defender, using the media, committed actions aimed at inciting national hatred between the Armenian and Yezidi peoples.
On 29 July, 2021, the criminal case with an indictment was sent to the RA General Prosecutor's Office with a motion for its approval and sending the case to the court for its consideration on the merits.
The RA National Security Service warns that it will conduct consistent and uncompromising fight in the direction of preventing and detecting crimes against public security, and reminds that actions aimed at inciting national, racial or religious hatred, promoting racial superiority or humiliation of national dignity are considered criminal acts , for whom the RA Criminal Code provides for imprisonment for up to 6 years as a punishment.