Ավարտվել է ազգային թշնամանք հարուցելու դեպքով քննվող քրեական գործի նախաքննությունը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է զանգվածային լրատվության միջոցներ օգտագործելով ազգային թշնամանք հարուցելուն ուղղված գործողություններ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը:
Քրեական գործով կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության ընթացքում ձեռք է բերվել փոխկապակցված, հավաստի և բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ազգությամբ եզդի Ս.Ս-ն, հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության նախագահ, հրապարակավ կատարել է Հայաստանի Հանրապետությունում իրենց ուրույն ազգային ու էթնիկ ինքնությունն ունեցող, պատմականորեն ձևավորված խմբի՝ ազգային փոքրամասնություն հանդիսացող եզդիների և նրանց հետ ավանդաբար բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ գտնվող հայերի միջև ազգային թշնամանք հարուցելուն ուղղված գործողություններ:
Մասնավորապես՝ վերջինս տեղեկացված և համոզված լինելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ապահովում է ՀՀ Սահմանադրությամբ, միջազգային պայմանագրերով և դրանցից բխող իրավական մյուս ակտերի ուժով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ եզդիների ազգային և էթնիկ ինքնության, իրենց ավանդույթների, կրոնի, լեզվի և մշակույթի պահպանման ու զարգացման իրավունքը՝ նպատակ է ունեցել տարածել այնպիսի հայացքներ ու գաղափարներ, որոնք հանրության շրջանում կստեղծեն հայերի և Հայաստանի Հանրապետության բացասական կերպար, կխարխլեն վստահությունն ու հարգանքը, փոխադարձ անվստահություն, ատելություն և արհամարհանք կսերմանեն հայերի ու եզդիների միջև:
Այդ ամենով հանդերձ, հիշյալ անձը, 2020 թվականի մայիսին Իրաքի Հանրապետությունում գործող «yezidinews.com» լրատվության միջոցն օգտագործելով, այդ կայքին տված հարցազրույցում իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ է հայտնել: Ըստ այդ տեղեկությունների՝ տվյալ իրավապաշտպանը Հայաստանի Հանրապետությունը օտարերկրյա լրատվական ծառայության միջոցով ներկայացրել է որպես քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային և հանրային կյանքի այլ բնագավառներում ազգային խտրականություն դրսևորող պետություն, որն իբր արտահայտվել է հայերի կողմից եզդիների իրավունքների և ազատությունների՝ ազգությամբ պայմանավորված ոտնահարմամբ, եզդիների կրոնը հրապարակավ կամ մասնավոր կարգով դավանելու կամ այլ ձևով արտահայտելու իրավունքի խախտմամբ, եզդիների կյանքի, սեփականության, նրանց կողմից իրենց ինքնությունն ու ավանդույթները պահպանելու, կրթության, լեզուն գործածելու ազատության իրավունքների կոպտագույն խախտումներով և սահմանափակումներով: Ըստ այդմ՝ իրավապաշտպանը, լրատվության միջոցն օգտագործելով, կատարել է գործողություններ՝ ուղղված հայ և եզդի ժողովուրդների միջև ազգային թշնամանք հարուցելուն:
2021 թվականի հուլիսի 29-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման ու բացահայտման ուղղությամբ և հիշեցնում, որ ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելուն, ռասայական գերազանցությանը կամ ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողությունները համարվում են հանցավոր արարքներ, որոնց համար ՀՀ քրեական օրենսգիրքը որպես պատիժ նախատեսում է ազատազրկում մինչև վեց տարի ժամկետով:

Завершено предварительное следствие по уголовному делу, расследуемому по факту возбуждения национальной вражды
29-07-2021
В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту совершения действий, направленных на возбуждение национальной вражды с использованием средств массовой информации.
В процессе всестороннего и эффективного расследования уголовного дела была получена совокупность взаимосвязанных, достоверных и достаточных доказательств о том, что С.С., езид по национальности, являясь председателем зарегистрированной в Республике Армения правозащитной общественной организации, публично совершил действия, направленные на возбуждение национальной вражды между езидами - национальным меньшинством, исторически сложившейся группой, имеющими свою особую национальную и этническую самобытность, - и армянами, традиционно находящихся с ними в добрососедских отношениях.
В частности, последний, будучи осведомленным и убежденным, что Республика Армения в лице государственных органов и органов местного самоуправления обеспечивает закрепленные Конституцией РА, международными договорами и вытекающими из них другими правовыми актами права проживающих на территории Республики Армения национальных меньшинств, в том числе езидов, на сохранение своей национальной и этнической самобытности, права на сохранение и развитие своих традиций, религии, языка и культуры, имел цель распространить такие взгляды и идеи, которые в обществе создадут негативный образ армян и Республики Армения, подорвут доверие и уважение, посеют взаимное недоверие, ненависть и презрение между армянами и езидами.
Невзирая на все это, упомянутое лицо в мае 2020 года, используя средство информации «yezidinews.com», действующее в Республике Ирак, в интервью этому сайту сообщил не соответствующую действительности информацию.
Согласно этой информации, вышеуказанный правозащитник с помощью данной зарубежной информационной службы представил Республику Армения как государство, проявляющее национальную дискриминацию в политической, экономической, социальной, культурной и иных сферах общественной жизни, которая якобы выражена в попрании армянами обусловленных национальностью прав и свобод езидов, нарушении права на исповедование езидами своей религии в публичном или частном порядке или в иной форме, грубейшими нарушениями и ограничениями права на жизнь, права собственности, права на сохранения езидами их самобытности и традиций, права на образование и на свободное использование языка. В соответствии с этим правозащитник, используя средство информации, совершил действия, направленные на возбуждение национальной вражды между армянским и езидским народами.
29 июля 2021 года уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в Генеральную прокуратуру РА с ходатайством о его утверждении и направлении дела в суд для его рассмотрения по существу.
Служба национальной безопасности Республики Армения предупреждает, что будет вести последовательную и непримиримую борьбу в направлении предотвращения и раскрытия преступлений против общественной безопасности, и напоминает, что действия, направленные на возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды, пропаганда расового превосходства или унижение национального достоинства считаются преступными деяниями, для которых Уголовный кодекс РА предусматривает в качестве наказания лишение свободы на срок до 6 лет.