Ավարտվել է պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնասի պատճառմամբ զուգորդված ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու, պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
05-08-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության կողմից բացահայտված հանցագործությունների դեպքերով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության արդյունքում ձեռք է բերվել փոխկապակցված, հավաստի և բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ՀՀ ՊԵԿ համապատասխան բաժնի օպերլիազորը, տեղյակ լինելով 5 անձանց կողմից առանց պետական գրանցման, հաշվառման և առանց հատուկ թույլտվության լիցենզավորման ենթակա ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու, այն է՝ բժշկական օգնությամբ և սպասարկմամբ զբաղվելու հանգամանքի մասին, իրավախախտումներ կատարած անձանց նկատմամբ չի կիրառել պատասխանատվության միջոցներ նրանց կողմից կատարված ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը դադարեցնելու ուղղությամբ: Դրա արդյունքում նշված անձինք խուսափել են օրենքով սահմանված հարկային պարտավորությունները կատարելուց, որպիսի գործողությունների հետևանքով պետությանը գույքային վնասի ձևով պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Բացի այդ, ՀՀ ՊԵԿ օպերլիազորը իր սպասարկման տարածքում քարի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների խախտումները չարձանագրելու, օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության միջոցներ չկիրառելու, ինչպես նաև հնարավոր ստուգումների մասին տնտեսվարողին նախապես տեղյակ պահելու և նրա կատարած խախտումները քողարկելու ուղղությամբ խորհուրդներ տալու համար 2020 թվականի ապրիլից հունիսն ընկած ժամանակահատվածում պահանջել և նրանցից առձեռն ստացել է կաշառքի գումարներ:
Նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասի հիմնական մասը, կալանք է դրվել մեղադրյալներին պատկանող դրամական միջոցների և անշարժ գույքի վրա:
Քրեական գործը 7 անձի մասով մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

Preliminary Investigation of Criminal Case Initiated on Facts of Carrying out Illegal Enterpreneural Activity Associated with Causing Damage on Especially Large Scale to State, Receiving Bribe by Official Completed
05-08-2021
As a result of a comprehensive and effective investigation carried out in the Investigation Department of the RA NSS on the facts of crimes detected by the Shirak Regional Department of the RA National Security Service, a body of interrelated, reliable and sufficient evidence was obtained that the case officer of the relevant department of the RA SRC, knowing that 5 persons carry out entrepreneurial activities subject to licensing, without state registration, accounting and without special permission, namely about the circumstance of providing medical care and services, did not apply measures of responsibility in relation to persons who had committed offenses to terminate their illegal entrepreneurial activity. As a result, these persons evaded the fulfillment of tax obligations established by law, and as a result of these actions, the state suffered property damage on an especially large scale.
In addition, the case officer of the RA SRC, on the territory that he serves, for non-registration of violations by companies engaged in the production of stone, for non-application of liability measures in accordance with the procedure established by law, as well as for preliminary informing an economic entity about possible inspections and for advice on concealing violations committed by him, during the period from April to June 2020 demanded and received bribes from them in cash.
During the preliminary investigation, the bulk of the damage caused to the state was restored, and the money and property belonging to the accused were seized.
The criminal case against 7 persons with an indictment was sent to the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation for its approval and referral to the court.