Ավարտվել է պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնասի պատճառմամբ զուգորդված ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու, պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
05-08-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության կողմից բացահայտված հանցագործությունների դեպքերով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության արդյունքում ձեռք է բերվել փոխկապակցված, հավաստի և բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ՀՀ ՊԵԿ համապատասխան բաժնի օպերլիազորը, տեղյակ լինելով 5 անձանց կողմից առանց պետական գրանցման, հաշվառման և առանց հատուկ թույլտվության լիցենզավորման ենթակա ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու, այն է՝ բժշկական օգնությամբ և սպասարկմամբ զբաղվելու հանգամանքի մասին, իրավախախտումներ կատարած անձանց նկատմամբ չի կիրառել պատասխանատվության միջոցներ նրանց կողմից կատարված ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը դադարեցնելու ուղղությամբ: Դրա արդյունքում նշված անձինք խուսափել են օրենքով սահմանված հարկային պարտավորությունները կատարելուց, որպիսի գործողությունների հետևանքով պետությանը գույքային վնասի ձևով պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Բացի այդ, ՀՀ ՊԵԿ օպերլիազորը իր սպասարկման տարածքում քարի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների խախտումները չարձանագրելու, օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության միջոցներ չկիրառելու, ինչպես նաև հնարավոր ստուգումների մասին տնտեսվարողին նախապես տեղյակ պահելու և նրա կատարած խախտումները քողարկելու ուղղությամբ խորհուրդներ տալու համար 2020 թվականի ապրիլից հունիսն ընկած ժամանակահատվածում պահանջել և նրանցից առձեռն ստացել է կաշառքի գումարներ:
Նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասի հիմնական մասը, կալանք է դրվել մեղադրյալներին պատկանող դրամական միջոցների և անշարժ գույքի վրա:
Քրեական գործը 7 անձի մասով մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам осуществления незаконной предпринимательской деятельности, сопряженной с причинением ущерба в особо крупных размерах государству, получения взятки должностным лицом
05-08-2021
В результате всестороннего и эффективного расследования, проведенного в Следственном департаменте СНБ РА по фактам преступлений, раскрытых Ширакским областным управлением Службы национальной безопасности РА, была получена совокупность взаимосвязанных, достоверных и достаточных доказательств о том, что оперуполномоченный соответствующего отдела КГД РА, зная об осуществлении 5-ю лицами подлежащей лицензированию предпринимательской деятельности, без государственной регистрации, учета и без специального разрешения, а именно об обстоятельстве оказания медицинской помощи и обслуживания, не применил меры ответственности в отношении лиц, совершивших правонарушения, по прекращению выполняемой ими незаконной предпринимательской деятельности. В результате этого указанные лица уклонились от выполнения установленных законом налоговых обязательств, и вследствие указанных действий государству был причинен имущественный ущерб в особо крупных размерах.
Кроме того, на обслуживаемой им территории оперуполномоченный КГД РА за нерегистрацию нарушений компаний, занимающихся производством камня, за неприменение мер ответственности в установленном законом порядке, а также за предварительное информирование хозяйствующего субъекта о возможных проверках и за советы по сокрытию совершенных им нарушений, в период с апреля по июнь 2020 года потребовал и получил от них наличными суммы взятки.
В процессе предварительного следствия была восстановлена основная часть причиненного государству ущерба, наложен арест на принадлежащие обвиняемым денежные средства и недвижимость.
Уголовное дело в отношении 7 лиц с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, для его утверждения и направления в суд.