Բացահայտվել է պաշտոնատար անձ չհանդիսացող, հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալու դեպք (տեսանյութ)
23-08-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևան քաղաքի վարչության ծառայողները ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ պաշտոնատար անձ չհանդիսացող, հանրային պաշտոն զբաղեցնող Երևանի քաղաքապետարանի «Թիվ 5 պոլիկլինիկա» ՓԲ ընկերության վիրաբույժ Ա.Չ-ն իր մտերիմ Ն.Ն-ի օժանդակությամբ վերջինիս հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերած Տ.Մ-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է` առանց պատվաստվելու Տ.Մ-ին «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստման առաջին չափաբաժինը ստանալու վերաբերյալ սերտիֆիկատ տրամադրելու, իսկ այնուհետև երկու դեղաչափով պատվաստված լինելու վերաբերյալ տեղեկությունները ՀՀ-ում էլեկտրոնային առողջապահական միասնական «ArMed.am» համակարգում զետեղելու համար 2021 թվականի օգոստոսի 16-ին պահանջել է ապօրինի վարձատրություն, որից հետո` 2021 թվականի օգոստոսի 19-ին, իր աշխատասենյակում Տ.Մ-ից ստացել է նախապես պայմանավորված գումարը՝ միաժամանակ պայմանավորվելով վերջինիս հետ ևս ապօրինի վարձատրություն ստանալ՝ իբրև պատվաստանյութի երկրորդ չափաբաժինը ներարկվելու և պատվաստված լինելու վերաբերյալ տեղեկատվությունը էլեկտրոնային համակարգ մուտքագրելու համար հաջորդ այցելության ժամանակ, ինչից հետո հրահանգել է նույն պոլիկլինիկայի բուժքույր Գ.Գ-ին կազմել, հաստատել և իր ստորագրությամբ վավերացնել բովանդակությամբ կեղծ` «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստման առաջին չափաբաժինը ստանալու վերաբերյալ սերտիֆիկատը, որը վերջինս կազմել և օգտագործելու նպատակով հանձնել է Տ.Մ-ին:
2021 թվականի օգոստոսի 19-ին ապօրինի վարձատրության գումարը ստանալուց անմիջապես հետո հանցավոր խմբի անդամները բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն: Ա.Չ-ի անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է ստացված ապօրինի վարձատրության գումարը, իսկ Տ.Մ-ի մոտ հայտնաբերվել է «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստման առաջին չափաբաժինը ստանալու վերաբերյալ կեղծ սերտիֆիկատը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Ա.Չ-ն և Ն.Ն-ն ձերբակալվել են, իսկ Գ.Գ-ի և Տ.Մ-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Վերջիններս որպես կասկածյալ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստման գործընթացում առկա նույնաբնույթ կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու, դրանք իսպառ բացառելու գործելաոճը կրելու է շարունակական բնույթ, այդ կապակցությամբ ցուցաբերելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում և հորդորում է ցուցաբերել իրավահպատակ վարքագիծ՝ նկատի ունենալով նաև այն, որ համավարակի դեմ պատվաստման գործընթացն ուղղված է հենց հիվանդության տարածման կանխարգելմանը:

Выявлен случай получения незаконного вознаграждения лицом, занимающим публичную должность, не являющимся должностным лицом
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий служащие Ереванского городского управления Службы национальной безопасности РА установили, что хирург ЗАО «Поликлиника № 5» мэрии Еревана А.Ч., не являющийся должностным лицом, занимающий публичную должность, при содействии своего близкого друга Н.Н. совершил заведомо незаконное действие в пользу находившегося в сговоре с последним Т.М., а именно, за предоставление сертификата Т.М. о получении первой дозы вакцины против «Covid-19» без проведения прививки, а затем за размещение информации о вакцинации двумя дозами в единой электронной системе здравоохранения РА «ArMed.am», он 16 августа 2021 года потребовал незаконное вознаграждение, после чего 19 августа 2021 года в своем рабочем кабинете получил от Т.М. предварительно оговоренную сумму, одновременно договорившись с последним еще раз получить незаконное вознаграждение за якобы введение второй дозы вакцины и ввод информации о вакцинации в электронную систему во время следующего визита, после чего проинструктировал медсестру той же поликлиники Г.Г. составить, утвердить и заверить своей подписью поддельный по содержанию сертификат о получении первой дозы вакцины против «Covid-19», который последняя составила и передала T.M. для использования.
19 августа 2021 года непосредственно после получения незаконного вознаграждения члены преступной группы были пойманы сотрудниками СНБ РА и подвергнуты приводу в Службу национальной безопасности РА. При личном обыске у А.Ч. была обнаружена сумма незаконно полученного вознаграждения, а у Т.М. был обнаружен поддельный сертификат о получении первой дозы вакцины против «Covid-19».
В рамках возбужденного по данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА уголовного дела на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления А.Ч. и Н.Н. задержаны, а в отношении Г.Г. и Т.М. в качестве меры пресечения применена подписка о невыезде. Последние в качестве подозреваемых дали признательные показания.
Предпринимаются комплексные мероприятия по выявлению всех обстоятельств дела, установлению полного круга совершивших очевидное преступление лиц, даче соразмерной уголовно-правовой оценки их деяниям и в результате для эффективной реализации задач, предусмотренных статьей 2 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Служба национальной безопасности сообщает, что стиль работы по выявлению подобных коррупционных проявлений в процессе вакцинации против «Covid-19» и по их полному искоренению будет носить продолжительный характер, по этому поводу будет применяться более нетерпимый подход и призывает проявлять законопослушное поведение, учитывая также то, что процесс вакцинации в борьбе с пандемией направлен прежде всего на предотвращение распространения болезни.