Բացահայտվել են տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության գործունեության բնագավառում լիցենզավորված կազմակերպությունների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություններ կատարելու դեպքեր
30-08-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության ծառայողները ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության գործունեության բնագավառում լիցենզավորված երկու սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների ղեկավարները պետական բյուջեի եկամուտ համարվող տեխնիկական զննության կայանին չտրամադրված տեխնիկական կտրոնների 2-րդ հատվածների առկայության պայմաններում տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության դիմաց տրամադրվող գումարները խաբեության եղանակով հափշտակելու մեկ միասնական դիտավորությամբ` 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2021 թվականի հուլիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, Շիրակի մարզի բազմաթիվ բնակիչներին ավտոմեքենայի գազալիցքավորման կտրոններ և գումարներ տրամադրելով կամ այլ եղանակով շահագրգռելով, նրանցից ստացել են բանկի կողմից ավտոմեքենայի տիրապետողին տրված տեխնիկական կտրոնի 2-րդ հատվածները և փաստացի չիրականացնելով ՀՀ կառավարության 2011 թվականի մարտի 31-ի թիվ 350-Ն որոշմամբ հաստատված «Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննության անցկացման» կարգով սահմանված ավտոմեքենաների տեխնիկական զննությունը, սակայն դրանք ներկայացնելով պետական լիազորված մարմնին՝ իբրև տեխնիկական զննություն անցած ավտոմեքենաների կտրոններ, որպես տրանսպորտային միջոցի տեխնիկական զննության անցկացման համար նախատեսված վճար` ՀՀ պետական բյուջեից խարդախությամբ հափշտակել են մի դեպքում՝ առանձնապես խոշոր չափերով շուրջ 92,876,000 ՀՀ դրամ, իսկ երկրորդ դեպքում՝ առանձնապես խոշոր չափերով շուրջ 5,353,000 ՀՀ դրամ:
Հիշյալ դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել են երկու քրեական գործեր:

Cases of Committing Fraud on Especially Large Scale by Licensed Organizations Operating in Field of Technical Inspection of Vehicles Detected
30-08-2021
As a result of the large-scale operative-search measures taken, the employees of the Shirak Provincial Department of the RA National Security Service found out that the heads of two licensed LLCs in the field of technical inspection of vehicles, in the presence of 2 parts of technical coupons, considered state budget income, which were not provided to the technical station inspection, with the sole intent of stealing money by fraud, which were allocated for the technical inspection of vehicles, for the period from 1 January, 2020 to 30 July, 2021, by issuing gas coupons and money to many residents of the Shirak province, or in other way to interest them, received from them the 2nd parts of the technical coupons issued by the bank to the car owners and, without actually having carried out the technical inspection of the cars, provided for by the “Procedure for conducting the mandatory technical inspection of vehicles of non-public use in the Republic of Armenia”, approved by the Decree of the RA Government No. 350-N dated 31 March, 2011, however, presenting them to the authorized state body as coupons for cars that passed the technical inspection as a fee provided for carrying out the technical inspection of vehicles, stole from the RA state budget through fraud sums in especially large amounts: about 92.876.000 AMD- in one case, about 5.353.000 AMD - in another case.
In connection with the mentioned incidents, two criminal cases were initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service on the grounds of Article 178, Part 3, Clause 1 of the RA Criminal Code.