Բացահայտվել են տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության գործունեության բնագավառում լիցենզավորված կազմակերպությունների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություններ կատարելու դեպքեր
30-08-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության ծառայողները ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության գործունեության բնագավառում լիցենզավորված երկու սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների ղեկավարները պետական բյուջեի եկամուտ համարվող տեխնիկական զննության կայանին չտրամադրված տեխնիկական կտրոնների 2-րդ հատվածների առկայության պայմաններում տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության դիմաց տրամադրվող գումարները խաբեության եղանակով հափշտակելու մեկ միասնական դիտավորությամբ` 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2021 թվականի հուլիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, Շիրակի մարզի բազմաթիվ բնակիչներին ավտոմեքենայի գազալիցքավորման կտրոններ և գումարներ տրամադրելով կամ այլ եղանակով շահագրգռելով, նրանցից ստացել են բանկի կողմից ավտոմեքենայի տիրապետողին տրված տեխնիկական կտրոնի 2-րդ հատվածները և փաստացի չիրականացնելով ՀՀ կառավարության 2011 թվականի մարտի 31-ի թիվ 350-Ն որոշմամբ հաստատված «Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննության անցկացման» կարգով սահմանված ավտոմեքենաների տեխնիկական զննությունը, սակայն դրանք ներկայացնելով պետական լիազորված մարմնին՝ իբրև տեխնիկական զննություն անցած ավտոմեքենաների կտրոններ, որպես տրանսպորտային միջոցի տեխնիկական զննության անցկացման համար նախատեսված վճար` ՀՀ պետական բյուջեից խարդախությամբ հափշտակել են մի դեպքում՝ առանձնապես խոշոր չափերով շուրջ 92,876,000 ՀՀ դրամ, իսկ երկրորդ դեպքում՝ առանձնապես խոշոր չափերով շուրջ 5,353,000 ՀՀ դրամ:
Հիշյալ դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել են երկու քրեական գործեր:

В результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий сотрудники Ширакского областного управления Службы национальной безопасности РА выяснили, что руководители двух лицензированных ООО в сфере деятельности технического осмотра транспортных средств при наличии 2-ых частей технических талонов, считающихся доходом государственного бюджета, которые не были предоставлены станции технического осмотра, с единым умыслом хищения денег путем обмана, которые были выделены на технический осмотр транспортных средств, за период с 1 января 2020 года по 30 июля 2021 года, выдавая многим жителям Ширакской области талоны на заправку автомобилей газом и деньги или иным способом заинтересовывая их, получили от них 2-ые части технических талонов, выданных банком владельцам автомобилей и, фактически не проведя технический осмотр автомобилей, предусмотренный “Порядком проведения обязательного технического осмотра транспортных средств необщего пользования в Республике Армения”, утвержденный постановлением Правительства РА номер 350-Н от 31 марта 2011 года, однако предъявив их в уполномоченный государственный орган в качестве талонов прошедших технический осмотр автомобилей как плату, предусмотренную за проведение технического осмотра транспортных средств, из государственного бюджета РА путем мошенничества похитили суммы в особо крупных размерах: около 92.876.000 драмов РА - в одном случае, около 5.353.000 драмов РА - в другом случае.
По вышеупомянутым фактам в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждены два уголовных дела по признакам пункта 1 части 3 статьи 178 Уголовного Кодекса РА.