Բացահայտվել են տարածքային կառավարման մարմնի կողմից հայտարարված ծառայությունների մատուցման գործընթացում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության և պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքեր
31-08-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Վայոց ձորի մարզային վարչությունում նախապատրաստված նյութերում առկա են եղել փաստական տվյալներ այն մասին, որ 2015 թվականի հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետարանի և մի շարք կապալառու ընկերությունների միջև կնքված թիվ «ՎՁՄ ԲԸԱՀ-01/5» պետական գնման պայմանագրի հիման վրա 149.160.000 ՀՀ դրամ գումարով կապալառուն պարտավորվել է պայմանագրով սահմանված կարգով, նախատեսված ծավալներով, ձևով և ժամկետներում կատարել պայմանագրի ծավալաթերթ-նախահաշվով Ջերմուկ քաղաքի Արփայի կիրճի հետիոտն ճեմուղու վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքները, իսկ պատվիրատուն՝ ի դեմս ՀՀ Վայոց ձորի մարզետարանի, պարտավորվել է ընդունել կատարված աշխատանքը և վարձատրել դրա համար:
Պայմանագրի շրջանակներում կապալառու կազմակերպությունների ղեկավար անձինք, օգտվելով պայմանագրով ընձեռված հնարավորություններից, աշխատանքների նկատմամբ տեխնիկական հսկողությունն իրականացրած ընկերության ղեկավար աձանց օժանդակությամբ խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ 2015-2016 թվականներին Ջերմուկ քաղաքի Արփայի կիրճի հետիոտն ճեմուղու վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքների իրականացման ընթացքում կատարել են պակաս ծավալով աշխատանքներ, ներկայացրել են, թե իբր ձեռք են բերել և ճեմուղում տեղադրել շուկայականից անհամեմատ բարձր գներով ապրանքներ, որի արդյունքում փաստացի չկատարած կամ անորակ աշխատանքների դիմաց կապալառու ընկերություններին անհիմն փոխանցվել է առանաձնապես խոշոր չափերի 149.160.000 ՀՀ դրամ գումար, որից 16.96 մլն ՀՀ դրամն էլ խարդախությամբ հափշտակվել է:
Միևնույն ժամանակ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության իրավասու պաշտոնատար անձինք, պետական մարմնում մշտապես իրականացնելով կազմակերպական-տնօրինչական գործառույթներ, հանդիսանալով նշված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձաժողովի նախագահ և հանձնաժողովի անդամ, շահադիտական կամ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ չեն արձանագրել պակաս ծավալով կատարված աշխատանքների փաստը, այլ թույլ են տվել, որպեսզի կապալառու ընկերությունները 2015-2016 թվականներին Ջերմուկ քաղաքի Արփայի կիրճի հետիոտն ճեմուղու վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքների իրականացման ընթացքում աշխատանքների տեխնիկական հսկողությունն իրականացրած ընկերության ղեկավար անձանց օժանդակությամբ խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակեն, որպիսի հանգամանքը թաքցնելու նպատակով շինարարական օբյեկտի շահագործումն ընդունելու վերաբերյալ 2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ին նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում կազմել և օգտագործել են իրավունք վերապահող ակտ, որում այդ աշխատանքները ներկայացվել են որպես իրականացված, ինչն էլ հնարավորություն է տվել այդ աշխատանքների տեխնիկական հսկողությունն իրականացրած ընկերության օժանդակությամբ կապալառու ընկերությունների ղեկավար անձանց խարդախության եղանակով հափշտակել 16.96 մլն ՀՀ դրամը, որն էլ պետության օրինական շահերի համար անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ:

Cases of Fraud in Especially Large Scale and Abuse of Official Powers by Officials in Process of Rendering Services Announced by Body of Territorial Administraton Detected
31-08-2021
The materials prepared by Vayots Dzor Regional Department of the RA National Security Service contained factual data that on 12 October, 2015, on the basis of the public procurement contract number “AVD NPWA-01/5” (Administration of Vayots Dzor - negotiation procedure without prior publication of the procurement announcement) concluded between the administration of the RA Vayots Dzor province and a number of contracting companies, the contractor undertook to carry out works on the restoration and improvement of the pedestrian alley of the Arpa River Gorge of Jermuk city in the amount of 149.160.000 AMD in accordance with the voluminous estimate sheet, in the manner prescribed by the contract, in the volumes provided, in the form and terms, and the customer, represented by the administration of the RA Vayots Dzor province, undertook to accept the work performed and pay for it.
Within the framework of the contract, the executives of contractors, taking advantage of the opportunity provided by the contract, with the assistance of the executives of the company carrying out technical supervision of the work, with the intention of embezzling an especially large amount by fraud in 2015-2016 during the restoration and improvement of the pedestrian alley of the Arpa River Gorge of Jermuk city performed a smaller amount of work, presented that they allegedly purchased and placed goods on the alley at prices incomparably higher than the market prices, as a result of which the contracting companies for actually unfulfilled or poor-quality work were unreasonably transferred an especially large amount of 149.160.000 AMD, of which 16.96 million AMD was stolen through fraud.
At the same time, factual data were obtained that the competent officials of the Urban Planning Department of the Administration of the RA Vayots Dzor province, constantly performing organizational and administrative functions in a state body, being the chairman and member of the commission for the acceptance into operation of the specified construction object, for mercenary or personal interests, did not fulfill their official duties, namely, did not record the fact of work performed in a smaller amount, but allowed the contractors, with the assistance of the management of the company that carries out technical supervision of the work, in the process of restoring and improving the pedestrian alley of the Arpa River Gorge in Jermuk city in 2015-2016, fraudulently committed the theft of property on an especially large scale, and in order to conceal this circumstance, on 15 December, 2016, as part of the group, by prior agreement, they drew up and used a certificate of acceptance of a construction object for operation granting the right, in which these works were presented as completed, which made it possible for the executives of the contractors, with the assistance of the company that carried out technical supervision of the performance of these works, to fraudulently embezzle 16.96 million AMD, which, through negligence, entailed grave consequences for the legitimate interests of the state.
In connection with the incident, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service on the grounds of the relevant articles of the RA Criminal Code.