Բացահայտվել են տարածքային կառավարման մարմնի կողմից հայտարարված ծառայությունների մատուցման գործընթացում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության և պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքեր
31-08-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Վայոց ձորի մարզային վարչությունում նախապատրաստված նյութերում առկա են եղել փաստական տվյալներ այն մասին, որ 2015 թվականի հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետարանի և մի շարք կապալառու ընկերությունների միջև կնքված թիվ «ՎՁՄ ԲԸԱՀ-01/5» պետական գնման պայմանագրի հիման վրա 149.160.000 ՀՀ դրամ գումարով կապալառուն պարտավորվել է պայմանագրով սահմանված կարգով, նախատեսված ծավալներով, ձևով և ժամկետներում կատարել պայմանագրի ծավալաթերթ-նախահաշվով Ջերմուկ քաղաքի Արփայի կիրճի հետիոտն ճեմուղու վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքները, իսկ պատվիրատուն՝ ի դեմս ՀՀ Վայոց ձորի մարզետարանի, պարտավորվել է ընդունել կատարված աշխատանքը և վարձատրել դրա համար:
Պայմանագրի շրջանակներում կապալառու կազմակերպությունների ղեկավար անձինք, օգտվելով պայմանագրով ընձեռված հնարավորություններից, աշխատանքների նկատմամբ տեխնիկական հսկողությունն իրականացրած ընկերության ղեկավար աձանց օժանդակությամբ խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ 2015-2016 թվականներին Ջերմուկ քաղաքի Արփայի կիրճի հետիոտն ճեմուղու վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքների իրականացման ընթացքում կատարել են պակաս ծավալով աշխատանքներ, ներկայացրել են, թե իբր ձեռք են բերել և ճեմուղում տեղադրել շուկայականից անհամեմատ բարձր գներով ապրանքներ, որի արդյունքում փաստացի չկատարած կամ անորակ աշխատանքների դիմաց կապալառու ընկերություններին անհիմն փոխանցվել է առանաձնապես խոշոր չափերի 149.160.000 ՀՀ դրամ գումար, որից 16.96 մլն ՀՀ դրամն էլ խարդախությամբ հափշտակվել է:
Միևնույն ժամանակ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության իրավասու պաշտոնատար անձինք, պետական մարմնում մշտապես իրականացնելով կազմակերպական-տնօրինչական գործառույթներ, հանդիսանալով նշված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձաժողովի նախագահ և հանձնաժողովի անդամ, շահադիտական կամ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ չեն արձանագրել պակաս ծավալով կատարված աշխատանքների փաստը, այլ թույլ են տվել, որպեսզի կապալառու ընկերությունները 2015-2016 թվականներին Ջերմուկ քաղաքի Արփայի կիրճի հետիոտն ճեմուղու վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքների իրականացման ընթացքում աշխատանքների տեխնիկական հսկողությունն իրականացրած ընկերության ղեկավար անձանց օժանդակությամբ խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակեն, որպիսի հանգամանքը թաքցնելու նպատակով շինարարական օբյեկտի շահագործումն ընդունելու վերաբերյալ 2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ին նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում կազմել և օգտագործել են իրավունք վերապահող ակտ, որում այդ աշխատանքները ներկայացվել են որպես իրականացված, ինչն էլ հնարավորություն է տվել այդ աշխատանքների տեխնիկական հսկողությունն իրականացրած ընկերության օժանդակությամբ կապալառու ընկերությունների ղեկավար անձանց խարդախության եղանակով հափշտակել 16.96 մլն ՀՀ դրամը, որն էլ պետության օրինական շահերի համար անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ:

Выявлены случаи мошенничества в особо крупных размерах и злоупотребления должностными лицами должностных полномочий в процессе оказания услуг, объявленных территориальным органом управления
31-08-2021
В подготовленных Вайоцдзорским областным управлением Службы национальной безопасности РА материалах содержались фактические данные о том, что 12 октября 2015 года на основании договора о государственных закупках номер «АВД ППБО-01/5» (Администрация Вайоцдзорской области-переговорная процедура без предварительного опубликования объявления о закупках), заключенного между администрацией Вайоцдзорской области РА и рядом подрядных компаний, подрядчик обязался выполнить работы по восстановлению, благоустройству пешеходной аллеи ущелья реки Арпа города Джермук на сумму 149.160.000 драмов РА согласно объемному листу-смете, в установленном договором порядке, в предусмотренных объемах, виде и сроках, а заказчик в лице администрации Вайоцдзорской области РА обязался принять выполненные работы и оплатить их.
В рамках договора руководящие лица подрядных организаций, воспользовавшись предоставленной договором возможностью, при содействии руководящих лиц компании, осуществляющей технический надзор за работами, с умыслом хищения суммы в особо крупных размерах путем мошенничества в 2015-2016 годах при осуществлении работ по восстановлению, благоустройству пешеходной аллеи ущелья реки Арпа города Джермук выполнили меньший объем работы, представили, что якобы приобрели и разместили на аллее товары по ценам несравнимо выше рыночных, в результате чего подрядным компаниям за фактически невыполненные или некачественные работы необоснованно была перечислена сумма в особо крупных размерах - 149.160.000 драмов РА, из которых 16.96 млн. драмов РА были похищены путем мошенничества.
В то же время были получены фактические данные о том, что компетентные должностные лица управления градостроительства администрации Вайоцдзорской области РА, постоянно исполняя организационно-распорядительные функции в государственном органе, являясь председателем и членом комиссии по приемке в эксплуатацию указанного строительного объекта, исходя из корыстной или личной заинтересованности, не выполнили свои служебные обязанности, а именно, не зафиксировали факт выполненных в меньшем объеме работ, а позволили, чтобы подрядные организации при содействии руководящих лиц компании, осуществляющей технический надзор за выполнением работ, в процессе осуществления работ по восстановлению, благоустройству пешеходной аллеи ущелья реки Арпа города Джермук в 2015-2016 годах, путем мошенничества совершили хищение имущества в особо крупных размерах, и с целью сокрытия указанного обстоятельства в составе группы по предварительному сговору 15 декабря 2016 года составили и использовали предоставляющий право акт приемки строительного объекта в эксплуатацию, в котором эти работы были представлены как выполненные, что и дало возможность руководящим лицам подрядных организаций при содействии компании, осуществлявшей технический надзор за выполнением этих работ, путем мошенничества совершить хищение 16.96 млн. драмов РА, что и повлекло по неосторожности тяжкие последствия для законных интересов государства.
По данном факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.