Բացահայտվել է պաշտոնատար անձանց կողմից ծանր հետևանքների զուգորդմամբ պաշտոնեական անփութության դեպք
ՀՀ ԱԱԾ տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ պետական գերատեսչության իրավասու պաշտոնատար անձինք, ի պաշտոնե պարտավոր լինելով վարել պետության կողմից երաշխավորված՝ անվճար և արտոնյալ պայմաններով առողջության առաջնային պահպանման բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների փաթեթի հասանելիության նպատակով ձևավորված էլեկտրոնային շտեմարանը և դրանում կատարել փաթեթի շահառու հանդիսացող հաստիքային աշխատակիցների աշխատանքից ազատվելու վերաբերյալ տվյալների մուտքագրումը, ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները ոչ պատշաճ են կատարել, ինչի արդյունքում 2017 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում առողջապահական փաթեթի շահառու հանդիսացած 352 անձինք աշխատանքից ազատվելուց և սահմանված 6 ամիսը լրանալուց հետո շարունակել են մնալ շահառուների ցուցակում ու նրանց համար ՀՀ պետական բյուջեից ապահովագրական ընկերություններին ընդհանուր առմամբ անհիմն փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 12.500.000 ՀՀ դրամի չափով ապահովագրավճար, որն անզգուշությամբ նյութական ծանր հետևանքներ է առաջացրել:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախապատրաստված նյութերով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած պաշտոնեական անփութություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու նպատակով ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության:

Case of Official Negligence of Officials Combined with Grave Consequences Detected
As a result of the operative-search activities carried out by the employees of the Department of Economic Security and Countering Corruption of the RA NSS, factual data were obtained that the competent officials of the state department, being obliged by duty to maintain an electronic database formed with the aim of making available the state-guaranteed free and preferential package of services on medical care and services for primary health care, and enter into it data on the dismissal from work of staff members who are beneficiaries of the package, due to dishonest and negligent attitude to the service, performed their duties improperly, as a result of which, for the period from 1 October, 2017 to 1 September, 2021, 352 beneficiaries of the package after their dismissal and after the set 6 months continued to remain in the list of beneficiaries, and for them from the RA state budget to insurance companies were unreasonably transferred insurance sum in especially large scale- around 12.500.000 AMD in total, which negligently caused grave material consequences.
Based on the materials prepared on this fact by the Investigation Department of the National Security Service of the Republic of Armenia, a criminal case was initiated on the event of official negligence, which negligently entailed grave consequences, which was transferred to the investigative jurisdiction for the purpose of conducting a preliminary investigation.