Բացահայտվել է թմրամիջոցների առանձնապես խոշոր չափերով մաքսանենգության և իրացնելու նպատակով թմրամիջոցներ ձեռք բերելու դեպք (տեսանյութ)
07-09-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ֆրանսիայի Հանրապետության քաղաքացին ՀՀ-ում իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 221,08 գրամ «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոց, որը 2021 թվականի սեպտեմբերի 3-ին, քողարկված ձևով պահելով իր մոտ, Նիցա-Փարիզ-Երևան ավիաչվերթով մաքսանենգությամբ տեղափոխել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում մաքսային հսկողության ժամանակ նրա մոտ հայտնաբերվել և վերցվել է իրացնելու նպատակով ապօրինի պահվող առանձնապես խոշոր չափերի հիշյալ թմրամիջոցը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա հիշյալ անձնավորությունը ձերբակալվել է, իսկ հետագայում նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ տարածք թմրամիջոցների ապօրինի ներմուծման սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

As a result of operative-search activities carried out by the employees of the Department of the Economic Security and Countering Corruption of the RA National Security Service, it was established that the citizen of the Republic of France, for the purpose of selling in the RA, illegally acquired a narcotic drug of the “cocaine” type in especially large quantities weighing about 221,08 grams, which, keeping it in disguise, on 3 September, 2021 smuggled across the state border of the Republic of Armenia by flight Nice-Paris-Yerevan.
As a result of operative-search measures taken during the customs control at the international airport “Zvartnots”, the mentioned narcotic drug in especially large quantities, illegally stored for the purpose of sale, was found and seized from him.
Within the framework of the criminal case initiated on this fact in the Investigation Department of the RA NSS, based on the direct suspicion of committing a crime, the mentioned person was detained, and later arrest was applied against him as a measure of restraint.
The necessary procedural actions are being taken in the direction of detecting all the circumstances of the case, as well as establishing the full circle of those involved in the scheme for illegal drug smuggling into the territory of the RA.