Բացահայտվել է թմրամիջոցների առանձնապես խոշոր չափերով մաքսանենգության և իրացնելու նպատակով թմրամիջոցներ ձեռք բերելու դեպք (տեսանյութ)
07-09-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ֆրանսիայի Հանրապետության քաղաքացին ՀՀ-ում իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 221,08 գրամ «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոց, որը 2021 թվականի սեպտեմբերի 3-ին, քողարկված ձևով պահելով իր մոտ, Նիցա-Փարիզ-Երևան ավիաչվերթով մաքսանենգությամբ տեղափոխել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում մաքսային հսկողության ժամանակ նրա մոտ հայտնաբերվել և վերցվել է իրացնելու նպատակով ապօրինի պահվող առանձնապես խոշոր չափերի հիշյալ թմրամիջոցը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա հիշյալ անձնավորությունը ձերբակալվել է, իսկ հետագայում նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ տարածք թմրամիջոցների ապօրինի ներմուծման սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА, выяснилось, что гражданин Французской Республики с целью сбыта в РА незаконно приобрел наркотическое средство типа «Кокаин» в особо крупных размерах весом около 221,08 грамм, которое, храня при себе в замаскированном виде, 3 сентября 2021 года контрабандным путем перевез через государственную границу Республики Армения авиарейсом Ницца-Париж-Ереван.
В результате предпринятых оперативно-разыскных мероприятий во время прохождения таможенного контроля в международном аэропорту «Звартноц» у него было обнаружено и изъято незаконно хранившееся с целью сбыта упомянутое наркотическое средство в особо крупных размерах.
В рамках уголовного дела, возбужденного по данном факту в Следственном департаменте СНБ РА, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления упомянутое лицо было задержано, в отношении него в качестве меры пресечения применен арест.
Предпринимаются необходимые процессуальные действия по выявлению всех обстоятельств дела, а также по установлению полного круга вовлеченных в схему по незаконному ввозу наркотиков контрабандным путем на территорию РА.