Բացահայտվել են պետական ծրագրի շրջանակներում ծառայությունների մատուցման գործընթացում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքի դեպքեր
16-09-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Գեղարքունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ «Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամ» ծրագրի շրջանակներում 2015 թվականի դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ծակքար համայնքի ծրագրի իրականացման կոմիտեի նախագահի` նույն համայնքի ղեկավարի և կապալառու ընկերության տնօրենի միջև կնքված պայմանագրի հիման վրա 163.799.534 ՀՀ դրամ գումարով կապալառուն պարտավորվել է պայմանագրով սահմանված կարգով, նախատեսված ծավալներով, ձևով և ժամկետներում կատարել պայմանագրի ծավալաթերթ-նախահաշվով նույն համայնքում գտնվող մանկապարտեզներից մեկի շենքի վերակառուցման և հիմնանորոգման, այդ թվում՝ արևային տաք ջրամատակարարման համակարգի տեղադրման աշխատանքներ։
Պայմանագրի շրջանակներում կապալառու կազմակերպության ղեկավար անձինք, օգտվելով պայմանագրով ընձեռված հնարավորություններից, աշխատանքների նկատմամբ տեխնիկական հսկողությունն իրականացրած ընկերության ղեկավար անձանց օժանդակությամբ խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, 2015-2017 թվականներին մանկապարտեզի շենքի վերակառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքների իրականացման ընթացքում, մասնավորապես՝ շենքի արևային տաք ջրամատակարարման համակարգի տեղադրման ժամանակ օգտագործել են ինքնաշեն և անորակ սարքավորումներ, դետալներ, ներկայացրել, թե դրանք պիտանի են շահագործման համար, մինչդեռ նշված շենքի արևային համակարգը տեղադրման օրվանից ըստ նպատակային նշանակության չի գործել, որի արդյունքում փաստացի չկատարած կամ անորակ աշխատանքների դիմաց կապալառու կազմակերպությանն անհիմն փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 11.999.165 ՀՀ դրամ գումար։
Միևնույն ժամանակ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ նույն համայնքի ղեկավարը, ընդգրկված լինելով նշված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձնաժողովի կազմում՝ որպես շահագործող կազմակերպության և տեղական իշխանության ներկայացուցիչ, շահադիտական կամ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ չի արձանագրել պակաս ծավալով և անորակ կատարված աշխատանքների փաստը, այլ ընդհակառակը, շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով, նախնական համաձայնության գալով ընդունող հանձնաժողովի մյուս անդամների հետ, 2017 թվականի հոկտեմբերի 2-ին կազմել, հաստատել և շրջանառության մեջ են դրել պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ շինարարության ավարտական ակտը, որում կեղծ տեղեկություններ են ներառել կատարված աշխատանքները նախագծային առաջադրանքին համապատասխանելու և ավարտված համարվելու վերաբերյալ, ինչը հնարավորություն է տվել կապալառու կազմակերպությանը փաստացի անորակ կամ չկատարված աշխատանքների դիմաց խարդախությամբ հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 11,999,165 ՀՀ դրամը, որն էլ պետության օրինական շահերին անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ:

Cases of Fraud on Especially Large Scales Within Framework of State Program in Process of Rendering Service, Abuse of Official Powers by Official and Official Fraud Detected
16-09-2021
As a result of the measures taken by the officials of Gegharkunik Regional Department of the RA National Security Service, it was established that within the framewok of “Territorial Development Foundation of Armenia” program, on 4 December, 2015, based on contract concluded between the president of the implementation committee of Tsakqar community of the RA Gegharkunik province-the head of the same committee and the head of the contractor company, the contractor was obliged to in accordance with the established order by the contract for 163.799.534 AMD, in the envisaged volumes, way and deadlines to implement the reconstruction and repair works of the building of one of the kindergartens located in the same community, including the installation of a solar hot water supply system, in accordance with the procedure stipulated in the contract.
Under the contract the head persons of the contractor company, taking advantage of the opportunity provided by the contract, with the assisstance of the head persons of the company that carried out technical control over the performance of work, with the intent to steal money in especially large amount by fraud in 2015-2017during the reconstruction and overhaul of the kindergarten building, in particular when installing the solar hot water supply system of the building, used home-made and low-quality equipment, parts, presented that they were suitable for operation, while the solar system of the mentioned building was not used for its intended purpose from the date of installation, as a result of which the contracting company was unjustifiably transferred an especially large amount -11.999.165 AMD for actually unfulfilled or poor-quality work.
At the same time, factual data have been obtained that the head of the same community, being included in the commission for the mentioned contruction facility for operation, as a representative of the operating organization and local authorities, based on mercenary or personal motives, did not fulfill his official duties, namely, did not note the fact of poor-quality work performed and in a smaller volume, but, on the contrary, based on mercenary purposes or other personal motives, by prior agreement with other members of the addmission committee, on 2 October, 2017, drew up, approved and put into circulation an act of completion of construction, which is an official document, forged in content, which included false information that the work performed corresponded to the project assignment and were considered completed, which made it possible for the contracting company to commit the theft of an especially large amount of money through fraud - 11.999.165 AMD, for actually poorly performed or non-performed work, which negligently caused grave consequences to the legitimate interests of the state.
In connection with the incident, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service on the grounds of relevant articles of the RA Criminal Code.