Բացահայտվել են պետական ծրագրի շրջանակներում ծառայությունների մատուցման գործընթացում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքի դեպքեր
16-09-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Գեղարքունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ «Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամ» ծրագրի շրջանակներում 2015 թվականի դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ծակքար համայնքի ծրագրի իրականացման կոմիտեի նախագահի` նույն համայնքի ղեկավարի և կապալառու ընկերության տնօրենի միջև կնքված պայմանագրի հիման վրա 163.799.534 ՀՀ դրամ գումարով կապալառուն պարտավորվել է պայմանագրով սահմանված կարգով, նախատեսված ծավալներով, ձևով և ժամկետներում կատարել պայմանագրի ծավալաթերթ-նախահաշվով նույն համայնքում գտնվող մանկապարտեզներից մեկի շենքի վերակառուցման և հիմնանորոգման, այդ թվում՝ արևային տաք ջրամատակարարման համակարգի տեղադրման աշխատանքներ։
Պայմանագրի շրջանակներում կապալառու կազմակերպության ղեկավար անձինք, օգտվելով պայմանագրով ընձեռված հնարավորություններից, աշխատանքների նկատմամբ տեխնիկական հսկողությունն իրականացրած ընկերության ղեկավար անձանց օժանդակությամբ խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, 2015-2017 թվականներին մանկապարտեզի շենքի վերակառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքների իրականացման ընթացքում, մասնավորապես՝ շենքի արևային տաք ջրամատակարարման համակարգի տեղադրման ժամանակ օգտագործել են ինքնաշեն և անորակ սարքավորումներ, դետալներ, ներկայացրել, թե դրանք պիտանի են շահագործման համար, մինչդեռ նշված շենքի արևային համակարգը տեղադրման օրվանից ըստ նպատակային նշանակության չի գործել, որի արդյունքում փաստացի չկատարած կամ անորակ աշխատանքների դիմաց կապալառու կազմակերպությանն անհիմն փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 11.999.165 ՀՀ դրամ գումար։
Միևնույն ժամանակ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ նույն համայնքի ղեկավարը, ընդգրկված լինելով նշված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձնաժողովի կազմում՝ որպես շահագործող կազմակերպության և տեղական իշխանության ներկայացուցիչ, շահադիտական կամ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ չի արձանագրել պակաս ծավալով և անորակ կատարված աշխատանքների փաստը, այլ ընդհակառակը, շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով, նախնական համաձայնության գալով ընդունող հանձնաժողովի մյուս անդամների հետ, 2017 թվականի հոկտեմբերի 2-ին կազմել, հաստատել և շրջանառության մեջ են դրել պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ շինարարության ավարտական ակտը, որում կեղծ տեղեկություններ են ներառել կատարված աշխատանքները նախագծային առաջադրանքին համապատասխանելու և ավարտված համարվելու վերաբերյալ, ինչը հնարավորություն է տվել կապալառու կազմակերպությանը փաստացի անորակ կամ չկատարված աշխատանքների դիմաց խարդախությամբ հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 11,999,165 ՀՀ դրամը, որն էլ պետության օրինական շահերին անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ:

Раскрыты случаи мошенничества в особо крупных размерах, злоупотребления должностным лицом должностными полномочиями и совершения служебного подлога в процессе оказания услуг в рамках государственной программы
16-09-2021
В результате проведенных сотрудниками Гегаркуникского областного управления Службы национальной безопасности РА мероприятий выяснилось, что в рамках программы «Фонд территориального развития Армении», на основании договора, заключенного 4 декабря 2015 года между председателем комитета по реализации программы общины Цаккар Гегаркуникской области РА - руководителем той же общины - и директором подрядной организации, подрядчик обязался на сумму 163.799.534 драмов РА в установленном договором порядке, предусмотренных объемах, форме и сроках выполнить указанные в объемном листе-смете работы по реконструкции и капитальному ремонту здания, в том числе по установке системы солнечного горячего водоснабжения одного из детских садов той же общины.
В рамках договора руководящие лица подрядной организации, воспользовавшись предоставленной договором возможностью, при содействии руководящих лиц компании, осуществлявшей технический контроль за выполнением работ, с умыслом хищения денег в особо крупных размерах путем мошенничества в 2015-2017 годах при осуществлении работ по реконструкции и капитальному ремонту здания детского сада, в частности при установке системы солнечного горячего водоснабжения здания, использовали самодельное и некачественное оборудование, детали, представили, что они пригодны для эксплуатации, в то время как солнечная система указанного здания со дня установки по целевому назначению не использовалась, в результате чего компании-подрядчику за фактически невыполненные или некачественные работы необоснованно была перечислена сумма в особо крупных размерах - 11.999.165 драмов РА.
В то же время были получены фактические данные о том, что руководитель той же общины, будучи включенным в состав комиссии по приему в эксплуатацию указанного строительного объекта в качестве представителя эксплуатирующей организации и местной власти, исходя из корыстной или личной заинтересованности, не исполнил свои служебные обязанности, а именно, не отметил факт некачественно выполненных работ и в меньшем объеме, а, наоборот, исходя из корыстных целей или других личных побуждений, вступил в предварительный сговор с другими членами приемной комиссии, и 2 октября 2017 года они составили, утвердили и ввели в оборот являющийся официальным документом, подложный по содержанию акт завершения строительства, в который включили ложные сведения о том, что выполненные работы соответствуют проектному заданию и считаются законченными, что дало возможность подрядной организации за фактически некачественно выполненные или невыполненные работы совершить хищение суммы в особо крупных размерах путем мошенничества - 11.999.165 драмов РА, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия для законных интересов государства.
По данном факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.