ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է ՀՀ զինված ուժերի կարիքների համար ռազմամթերքի մատակարարման գործընթացում ՀՀ ՊՆ և զինված ուժերի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են 2018-2020 թվականներին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Դ.Տ-ն, ինչպես նաև մատակարար կազմակերպության տնօրեն Դ.Գ-ն: Նույն օրը վերջիններս առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2,277,323,840 ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու և կեղծիքներ, հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, և միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Բացի այդ, քրեական գործի շրջանակներում նյութական ծանր հետևանքների առաջացմամբ իշխանությունը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև ՀՀ զինված ուժերի նախկին և ներկա այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ՝ պետության առանձնապես խոշոր չափերի գույքը հափշտակելու հանցավոր մեխանիզմի ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ պաշտոնատար անձանց գործողություններն անհատականացնելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով քրեական գործով հանրությանը թույլատրելի չափով իրազեկելու առաջնահերթությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ պարբերաբար իրազեկումների ձևով տեղեկատվություն կտրամադրվի հանրային հնչեղություն ունեցող սույն քրեական գործի նախաքննության ընթացքի և դրա արդյունքների վերաբերյալ:
Միաժամանակ, տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն անհանդուրժողական ու հետևողական պայքար է տանելու պետականության հիմքերը թուլացրած, ՀՀ զինված ուժերի համար անորակ և տեխնիկական նորմերին չհամապատասխանող զենք-զինամթերքի ձեռքբերման և այդ գործընթացներում թույլ տրված ապօրինությունների բացահայտման, մեղավոր բոլոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու և պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту злоупотребления должностными полномочиями и совершения служебных подлогов высокопоставленными должностными лицами МО и Вооруженных сил РА в процессе поставки боеприпасов для нужд Вооруженных сил РА, в рамках которого по подозрению в совершении хищения в особо крупных размерах были задержаны занимавший в 2018-2020 годах должность министра обороны РА Д.Т., а также директор компании-поставщика Д.Г.
В тот же день последние были привлечены в качестве обвиняемых за совершение хищения суммы в особо крупных размерах - 2.277.323.840 драмов РА и совершения подлогов, общественно опасных деяний, и в суд были представлены ходатайства об избрании в качестве меры пресечения заключения под стражу.
Кроме того, в рамках уголовного дела за злоупотребление властью и совершение служебных подлогов, повлекших тяжкие материальные последствия, были возбуждены уголовные преследования также в отношении иных бывших и нынешних высокопоставленных должностных лиц Вооруженных сил РА.
Служба национальной безопасности РА сообщает, что по уголовному делу продолжаются предприниматься широкомасштабные оперативно-розыскные мероприятия и следственные действия по выявлению полной картины преступного механизма хищения государственного имущества в особо крупных размерах, по индивидуализации действий причастных к делу других должностных лиц и возбуждению в отношении них уголовного преследования.
Учитывая приоритетность информирования общественности об уголовном деле в допустимых пределах, Служба национальной безопасности РА сообщает, что периодически в форме уведомлений будет предоставляться информация о ходе предварительного следствия по вызвавшему общественный резонанс данному уголовному делу и его результатах.
Одновременно сообщаем, что Служба национальной безопасности Республики Армения будет вести непримиримую и последовательную борьбу для выявления случаев приобретения для Вооруженных сил РА некачественных и не соответствующих техническим нормам оружия и боеприпасов и беззаконий в процессе закупок, повлекших ослабление основ государственности, возбуждения уголовного преследования в отношении всех виновных лиц и возмещения причиненного ущерба.