Բացահայտվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ խարդախությամբ քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակած հանցավոր խումբ (տեսանյութ)
07-10-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տեղեկատվական անվտանգության և կառավարական կապի գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Բ. Բ-ն և Դ. Ա-ն, տարբեր անձանցից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու հանցավոր մտադրությամբ միավորվելով և ստեղծելով կայուն կազմակերպված խումբ, գործելով դրա կազմում, կատարել են դերերի բաշխում, հանցավոր արդյունքին հասնելու և հանցանքն առանց խոչընդոտների կատարելու համար վարձել են համակարգչային բնագավառի մասնագետ և «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում տեղադրել գովազդ, որ «Արագ աջակցություն» անվանումով կազմակերպությունը ֆինանսական խնդիրներ ունեցողներին շտապ կարգով՝ ընդամենը 10 րոպեում, առանց երաշխավորի, առանց վարկային պատմության՝ տրամադրում է մինչև 4 միլիոն ՀՀ դրամ վարկ:
Նման եղանակով կազմակերպված խմբի անդամները տասնյակ անձանց ուղղորդել են մուտք գործել «ajakic.com» կայք, որտեղ վերջիններս լրացրել են վարկ ստանալու վերաբերյալ առցանց հայտ: Հայտ ներկայացրած անձանց հետ հեռախոսային կապ է հաստատել կազմակերպված խմբի անդամներից Բ. Բ-ն` մտացածին անուններով ներկայանալով որպես վարկային կազմակերպության աշխատակից, վարկ ստանալու ցանկություն հայտնած անձանց մոլորեցնելու, նրանց գիտակցության և կամքի վրա ներազդելու նպատակով կեղծ հավաստիացումներ է տվել, թե իբր վարկի գումարը հաստատվել է, և առաջիկա 20 րոպեների ընթացքում վարկը ստանալու համար հայտատուներից պահանջել է 094-60-58-68, 077-13-73-62 բջջային հեռախոսահամարներով «Թել Սել» վճարահաշվարկային համակարգում նախապես բացված հաշիվներին փոխանցել վարկի մարման առաջին ամսվա գումարի չափով կանխավճար: Նշված եղանակով ստանալով պահանջված գումարները՝ վերջիններս մեկ տասնյակից ավելի անձանցից 2021 թվականի հուլիս-սեպտեմբեր ամիսներին ընդհանուր առմամբ խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 3.939.800 ՀՀ դրամ գումար և տիրացել դրան, որն էլ «Թել Սել» վճարահաշվարկային համակարգից տարբեր օրերի կանխիկացրել է կազմակերպված խմբի անդամներից մեկը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի քննության սկզբնական փուլում կազմակերպված խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու կասկածանքով հիշյալ անձինք ձերբակալվել են, նրանց կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան:
Քրեական վարույթի ներկա փուլում օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական տվյալների վերլուծության, համադրման ու գնահատման արդյունքներով իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական ու այլ դատավարական գործողություններ՝ հայտնաբերված հանցավոր համագործակցության դրսևորման բոլոր հնարավոր եղանակները, առանձին դրվագները, ինչպես նաև տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են նշված կազմակերպված խմբի նույնաբնույթ այլ գործողություններից, դիմել իրավապահ մարմիններին և հորդորում խոցելի վիճակում հայտնվելուց զերծ մնալու համար օգտվել միայն արդեն ստուգված կամ ստուգելի համակարգերից:

Criminal Group that Stole Especially Large Amount of Money from Citizens through Fraud Using Information Technology Detected
07-10-2021
As a result of complex operative-search measures taken by officers of the General Directorate of Information Security and Government Communications of the National Security Service of RA, it was established that B. B. and D. A., having united with the criminal intent of embezzlement of money in especially large amount by fraud from various persons and creating a stable organized group, acting as part of it, distributed roles, in order to achieve the criminal result and unhindered commission of the crime, hired a specialist in the computer field and placed an advertisement on the social network "Facebook" that a company called "Quick Assistance" in an urgent order, in just 10 minutes, without a guarantor, without a credit history, issues a loan in the amount of up to 4 million AMD to persons with financial problems.
In this way, members of the organized group directed dozens of people to the site "ajakic.com", where the latter filled out an online application for a loan. One of the members of the organized group B.B. established a connection with the persons who submitted the application, posing as an employee of a credit institution under fictitious names, in order to mislead the persons who expressed a desire to receive a loan, to influence their consciousness and will, he gave false assurances of that the loan amount was allegedly approved, and in order to receive a loan within the next 20 minutes, required the applicants to transfer an advance payment in the amount of the first month of loan repayment to accounts previously opened in the Telcell payment and settlement system with mobile numbers 094-60-58-68, 077-13-73-62. Having received the required amount in this way, the members of the organized group in July-September 2021 stole an especially large amount of money from more than a dozen people - a total of about 3․939․800 AMD and took it. One of the members of the organized group cashed out the specified amount on different days through the Telcell payment and settlement system.
At the initial stage of the investigation of the criminal case initiated in the Investigative Department of the NSS of RA on this fact, the persons were detained on suspicion of committing theft on an especially large scale as part of an organized group, motions for their arrest were filed to the court.
At the current stage of criminal proceedings, based on the results of analysis, comparison and evaluation of operative-search and criminal procedural data, necessary investigative and other procedural actions are being carried out in the direction of clarifying all possible ways of manifestation of the identified criminal community, individual episodes, as well as the entire circle of victims.
The National Security Service of RA calls for all citizens who have suffered from such actions of this organized group to contact law enforcement bodies and urges to use only already proven or verifiable systems so as not to put yourself in a vulnerable position.