Բացահայտվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ խարդախությամբ քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակած հանցավոր խումբ (տեսանյութ)
07-10-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տեղեկատվական անվտանգության և կառավարական կապի գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Բ. Բ-ն և Դ. Ա-ն, տարբեր անձանցից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու հանցավոր մտադրությամբ միավորվելով և ստեղծելով կայուն կազմակերպված խումբ, գործելով դրա կազմում, կատարել են դերերի բաշխում, հանցավոր արդյունքին հասնելու և հանցանքն առանց խոչընդոտների կատարելու համար վարձել են համակարգչային բնագավառի մասնագետ և «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում տեղադրել գովազդ, որ «Արագ աջակցություն» անվանումով կազմակերպությունը ֆինանսական խնդիրներ ունեցողներին շտապ կարգով՝ ընդամենը 10 րոպեում, առանց երաշխավորի, առանց վարկային պատմության՝ տրամադրում է մինչև 4 միլիոն ՀՀ դրամ վարկ:
Նման եղանակով կազմակերպված խմբի անդամները տասնյակ անձանց ուղղորդել են մուտք գործել «ajakic.com» կայք, որտեղ վերջիններս լրացրել են վարկ ստանալու վերաբերյալ առցանց հայտ: Հայտ ներկայացրած անձանց հետ հեռախոսային կապ է հաստատել կազմակերպված խմբի անդամներից Բ. Բ-ն` մտացածին անուններով ներկայանալով որպես վարկային կազմակերպության աշխատակից, վարկ ստանալու ցանկություն հայտնած անձանց մոլորեցնելու, նրանց գիտակցության և կամքի վրա ներազդելու նպատակով կեղծ հավաստիացումներ է տվել, թե իբր վարկի գումարը հաստատվել է, և առաջիկա 20 րոպեների ընթացքում վարկը ստանալու համար հայտատուներից պահանջել է 094-60-58-68, 077-13-73-62 բջջային հեռախոսահամարներով «Թել Սել» վճարահաշվարկային համակարգում նախապես բացված հաշիվներին փոխանցել վարկի մարման առաջին ամսվա գումարի չափով կանխավճար: Նշված եղանակով ստանալով պահանջված գումարները՝ վերջիններս մեկ տասնյակից ավելի անձանցից 2021 թվականի հուլիս-սեպտեմբեր ամիսներին ընդհանուր առմամբ խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 3.939.800 ՀՀ դրամ գումար և տիրացել դրան, որն էլ «Թել Սել» վճարահաշվարկային համակարգից տարբեր օրերի կանխիկացրել է կազմակերպված խմբի անդամներից մեկը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի քննության սկզբնական փուլում կազմակերպված խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու կասկածանքով հիշյալ անձինք ձերբակալվել են, նրանց կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան:
Քրեական վարույթի ներկա փուլում օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական տվյալների վերլուծության, համադրման ու գնահատման արդյունքներով իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական ու այլ դատավարական գործողություններ՝ հայտնաբերված հանցավոր համագործակցության դրսևորման բոլոր հնարավոր եղանակները, առանձին դրվագները, ինչպես նաև տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են նշված կազմակերպված խմբի նույնաբնույթ այլ գործողություններից, դիմել իրավապահ մարմիններին և հորդորում խոցելի վիճակում հայտնվելուց զերծ մնալու համար օգտվել միայն արդեն ստուգված կամ ստուգելի համակարգերից:

В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Главного управления информационной безопасности и правительственной связи Службы национальной безопасности РА, установлено, что Б. Б. и Д. А., объединившись с преступным намерением хищения суммы в особо крупных размерах путем мошенничества у различных лиц и создав устойчивую организованную группу, действуя в ее составе, произвели распределение ролей, для достижения преступного результата и беспрепятственного совершения преступления наняли специалиста в компьютерной сфере и разместили рекламу в социальной сети «Facebook» о том, что организация под названием «Быстрое содействие» в срочном порядке, всего за 10 минут, без поручителя, без кредитной истории выдает лицам, имеющим финансовые проблемы, кредит в размере до 4 млн. драмов РА.
Таким образом члены организованной группы направляли десятки людей на сайт «ajakic.com», где последние заполняли онлайн-заявку на получение кредита. С представившими заявку лицами телефонную связь устанавливал один из членов организованной группы Б. Б., выдавая себя за сотрудника кредитной организации под вымышленными именами, с целью введения в заблуждение лиц, изъявивших желание получить кредит, оказания влияния на их сознание и волю давал ложные заверения в том, что сумма кредита якобы была одобрена, и для получения кредита в течение следующих 20 минут требовал от лиц, подавших заявку, перечислить предоплату в размере суммы за первый месяц погашения кредита на счета, ранее открытые в платежно-расчетной системе «Telcell» с мобильными номерами 094-60-58-68, 077-13-73-62. Получив указанным способом требуемую сумму, члены организованной группы в июле-сентябре 2021 года путем мошенничества похитили у более десятка лиц сумму в особо крупных размерах - в общей сложности около 3.939.800 драмов РА и завладели ею. Указанную сумму один из членов организованной группы в разные дни обналичивал посредством платежно-расчетной системы «Telcell».
На начальной стадии расследования уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по данному факту, указанные лица были задержаны по подозрению в совершении хищения в особо крупных размерах в составе организованной группы, ходатайства о заключении их под стражу были представлены в суд.
На текущей стадии уголовного производства по результатам анализа, сопоставления и оценки оперативно-разыскных и уголовно-процессуальных данных осуществляются необходимые следственные и иные процессуальные действия с целью выяснения всех возможных способов проявления выявленного преступного сообщества, отдельных эпизодов, а также всего круга потерпевших.
Служба национальной безопасности РА призывает всех граждан, пострадавших от подобных действий указанной организованной группы, обратиться в правоохранительные органы и пользоваться только проверенными или поддающимися проверке системами, чтобы не оказаться в уязвимом положении.