Բացահայտվել և կանխվել են «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստման գործընթացում տարբեր բուժհաստատությունների աշխատակիցների կողմից թույլ տրված չարաշահումների մի շարք դեպքեր
12-10-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կոռուպցիայի հակազդման և տնտեսական անվտանգության դեպարտամենտի ծառայողների հետևողական ու նպատակաուղղված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների իրականացման արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Երևան քաղաքի մի շարք բուժհաստատությունների պաշտոնատար անձինք, բժշկական գործունեության ոլորտում լիազորված լինելով կազմակերպել «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստման գործընթացը, Հայաստանի Հանրապետությունից տվյալ ժամանակ բացակայող մի շարք անձանց իբր բժշկական զննության ենթարկելու և պատվաստելու վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ գրառումներ են կատարել պատվաստման համար հիմք հանդիսացող ամբուլատոր բժշկական քարտերում և իրենց տնօրինմանը հանձնված «Covid-19» համավարակի համար նախատեսված տարբեր տեսակի պատվաստանյութերը չեն օգտագործել նպատակային նշանակությամբ, դրանցով պատվաստումներ չեն իրականացրել, այլ հիշյալ անձանց կողմից պատվաստված լինելու վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են մուտքագրել «ARMED» համակարգ, որի հիման վրա նշված համակարգում յուրաքանչյուր անձի անձնական տվյալներով և լուսանկարով ինքնաշխատ եղանակով կազմվել է պատվաստված լինելու վերաբերյալ սերտիֆիկատ:
Հիշյալ դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել են վեց քրեական գործեր՝ թվով վեց բուժհաստատություններում տեղի ունեցած չարաշահումների վերաբերյալ, որոնց շրջանակներում ձերբակալվել են երեք բուժաշխատողներ, նրանցից մեկին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով և որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պատվաստումների գործընթացի հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ: Քննությանը համընթաց շարունակվում են նաև իրականացվել համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ նմանօրինակ չարաշահումների հնարավոր դրսևորումները հայտնաբերելու և դրանց հետագա ընթացքը խափանելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը բնակչությանը հորդորում է զերծ մնալ ապօրինի ճանապարհով «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստված լինելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր ձեռք բերելուց և դրանք օգտագործելուց՝ հիշեցնելով, որ այսօրինակ արարքները քրեորեն հետապնդելի են և առաջացնում են քրեական պատասխանատվություն:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ նմանատիպ չարաշահումների արդյունքում իրական սպառնալիք է ստեղծվում համավարակի հետագա տարածման, բնակչության առողջության պահպանման նպատակով համապատասխան կանխարգելիչ ու հակահամաճարակային միջոցառումների իրականացման համար, և ի չիք է դառնում առողջապահական բնագավառում պետության կողմից ձեռնարկվող միջոցառումների արդյունավետությունը:

Выявлены и пресечены ряд случаев злоупотреблений, допущенных сотрудниками различных медицинских учреждений в процессе вакцинации против «Covid-19»
12-10-2021
В результате последовательных и целенаправленных оперативно-разыскных работ, осуществленных служащими Департамента противодействия коррупции и экономической безопасности СНБ РА были получены фактические данные, о том что должностные лица ряда медицинских учреждений Еревана, будучи уполномоченными в сфере медицинской деятельности организовать процесс вакцинации в борьбе с пандемией «Covid-19», внесли заведомо ложные записи в послужившие основанием для вакцинации амбулаторные медицинские карты о якобы подвергшихся медицинскому осмотру и вакцинации ряда лиц в настоящее время отсутствовавших из Республики Армения и не использовали по назначению различные типы вакцин против «Covid-19», предоставленные в их распоряжение, не провели ими вакцинации, и упомянутые лица внесли в электронную систему «ARMED» заведомо ложные сведения, на основе чего в указанной системе с персональными данными и фотографиями каждого человека автоматически был оформлен сертификат о вакцинации
По фактам упомянутых случаев в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено шесть уголовных дел о злоупотребленях, имевших место в шести лечебных заведениях, в рамках которых задержаны трое медработников, одному из них предъявлено обвинение по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА и в качестве меры пресечения применено заключение под стражу.
Предпринимаются необходимые процессуальные действия по выявлению всех обстоятельств дела, а также по установлению полного круга лиц, вовлеченных в преступную схему по процессу вакцинации против коронавирусной пандемии, и даче соразмерной уголовно-правовой оценки их деяниям. Параллельно со следствием продолжаются осуществляться также соответствующие оперативно-разыскные мероприятия по выявлению возможных проявлений аналогичных злоупотреблений и пресечению их дальнейшего распространения.
Служба национальной безопасности призывает население воздерживаться от незаконного приобретения поддельных сертификатах о вакцинации против пандемии «Covid-19» и их применения, напоминая, что такие деяния уголовно преследуемы и порождают уголовную ответственность.
Служба национальной безопасности сообщает, что в результате подобных злоупотреблений создается реальная угроза для дальнейшего распространения пандемии, осуществления соответствующих профилактических и противоэпидемиологических мероприятияй с целью охраны здоровья населения и становится бесполезной эффективность предпринимаемых государством мероприятий в сфере здравоохранения.