ՀՀ ԱԱԾ Շիրակի մարզային վարչության և քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների փոխգործակցության ձևաչափով իրականացված լայնամասշտաբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք է բերվել ապացույցների բավարար համակցություն, ըստ որի՝ առողջապահության ոլորտում բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող, Շիրակի մարզպետարանի ենթակայությամբ գործող «Գյումրիի Վ.Աբաջյանի անվան ընտանեկան բժշկության կենտրոն» պոլիկլինիկա ՓԲ ընկերության մի խումբ բուժաշխատակիցներ, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ են օգտագործել, այն է՝ 2021 թվականի ապրիլ ամսից մինչև օրս ընկած ժամանակահատվածում նույն բժշկական հաստատությունում փաստաթղթերով ձևակերպված և ինչպես Շիրակի մարզում, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության այլ տարածքներում բնակվող ավելի քան 700 քաղաքացիների փաստացի չեն պատվաստել սահմանված դեղատեսակներով և դեղաչափերով, փոխարենը` կազմել և հաստատել են կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ ամբողջական պատվաստված լինելը հավաստող, իրականությանը չհամապատասխանող փաստաթղթեր՝ սերտիֆիկատներ, որոնք մուտքագրել են էլեկտրոնային առողջապահության միասնական տեղեկատվական «ԱՐՄԵԴ» համակարգ:
Նշված ապօրինի գործողությունների հետևանքով հիշյալ քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվել շրջանցել Հայաստանի Հանրապետությունում և օտարերկրյա պետություններում հակահամաճարակային միջոցառումների շրջանակներում կիրառված սահմանափակումները, չեն պահպանվել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված սանիտարական կանոնների պարտադիր պահանջները, պատշաճ կերպով չի ապահովվել բնակչության առողջության պահպանման և առողջական վիճակի բարելավման նպատակով համապատասխան կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումներով սահմանված պահանջների կատարումը, վտանգի տակ է դրվել պետության կողմից երաշխավորված և համավարակից պաշտպանվելու այլ անձանց իրավունքները՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով ինչպես հիշյալ առողջապահական կազմակերպության, այնպես էլ պետության օրինական շահերին:
Ընդ որում, քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ բժշկական սպասարկում իրականացնող աշխատակիցները նշված ակնհայտ ապօրինի գործողությունների համար յուրաքանչյուր քաղաքացուց ստացել են 5.000-10.000-ական ՀՀ դրամի չափով կաշառք, իսկ պատվաստանյութերը ոչնչացվել են:
Քրեական գործի նախաքննությամբ կատարվել են մեկ տասնյակից ավելի խուզարկություններ, հայտնաբերվել և առգրավվել են քաղաքացիների կողմից որպես կաշառք տրված գումարները, ձեռք են բերվել այն անձանց տվյալները պարունակող ցուցակները, ովքեր փաստացի պատվաստված չլինելու պայմաններում ստացել են կեղծ սերտիֆիկատներ:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում քննչական խմբի քննիչների կողմից, անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա, ձերբակալվել են նույն բժշկական հաստատության թվով վեց աշխատակիցներ, ովքեր էլ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ` տեղեկություններ ներկայացնելով ինչպես կիրառված հանցավոր մեխանիզմի, այնպես էլ որպես կաշառք ստացած գումարների և փաստացի կեղծ սերտիֆիկատներ ստացած անձանց վերաբերյալ:
Քրեական վարույթի ներկա փուլի շարժընթացի համատեքստում ակտիվորեն շարունակվում են ձեռնարկվել քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ պատվաստման փաստը հաստատող կեղծ սերտիֆիկատներ ստացած բոլոր քաղաքացիներին հայտնաբերելու, նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու, հակաօրինական վարքագիծ դրսևորած անձանց ամբողջական շրջանակն ու հանցավոր մեխանիզմում յուրաքանչյուրի դերակատարությունը պարզելու, ինչպես նաև նրանց նկատմամբ պատասխանատվության խստագույն միջոցներ ձեռնարկելու ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հաշվի առնելով շարունակական ու ծավալվող բնույթ կրող հիշյալ հանցագործությունների վտանգավորության աստիճանը, կարևորելով բնակչության առողջության պահպանման առաջնահերթությունը, բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների ղեկավարներին և նրանց աշխատակիցներին խստորեն նախազգուշացնում է՝ Ազգային անվտանգության մարմիններն առավելագույն գործիքակազմի կիրառմամբ իրականացնում են ծավալուն միջոցառումներ ինչպես նախկինում կատարած, այնպես էլ ներկայում շարունակական բնույթ կրող կեղծ պատվաստումների դեպքերը հայտնաբերելու և մեղավոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, քաղաքացիներին կոչ է արվում զերծ մնալ պատվաստման վերաբերյալ կեղծ սերտիֆիկատներ ստանալուն ուղղված հակաօրինական գործողություններից, քանի որ այդպիսիք ոչ միայն իրական սպառնալիք են ազգաբնակչության առողջության պահպանման համար, այլև ՀՀ քրեական օրենսգրքով հանդիսանում են պատժելի արարքներ և առաջացնելու են խիստ անբարենպաստ իրավական հետևանքներ:

В результате осуществленных сотрудниками Ширакского областного управления и Следственного департамента СНБ РА в формате взаимодействия широкомасштабных оперативно-разыскных мероприятий и следственных действий была получена достаточная совокупность доказательств, согласно которой некоторые медицинские работники подведомственной Ширакскому марзпетарану поликлиники ЗАО “Гюмрийский Центр семейной медицины имени В.Абаджяна”, осуществляющие медицинскую помощь и услуги в сфере здравоохранения, исходя из корыстной заинтересованности, использовали свое должностное положение вопреки интересам службы, а именно за период с апреля 2021 года по настоящее время не провели вакцинацию установленными видами и дозами более 700 граждан, документально оформленным в том же медицинском заведении и проживающим как в Ширакской области, так и на других территориях Республики Армения, взамен составили и утвердили несоответствующие действительности документы–сертификаты, подтверждающие полную вакцинацию от коронавирусной болезни (COVID-19), которые внесены в единую электронную систему здравоохранения «ArMed».
Вследствие указанных незаконных действий, упомянутым гражданам была предоставлена возможность обойти ограничения, применяемые в рамках противоэпидемиологических мероприятий в Республике Армения и иностранных государствах, не были соблюдены обязательные требования санитарных правил, установленные законодательством Республики Армения, надлежащим образом не было обеспечено выполнение требований, установленных соответствующими профилактическими и противоэпидемиологическими мероприятиями в целях сохранения здоровья и улучшения состояния здоровья населения, были поставлены под угрозу гарантированные государством на защиту права других лиц от пандемии, таким образом причинив значительный ущерб как указанным организации здравоохранения, так и законным интересам государства.
При этом в ходе предварительного следствия по уголовному делу выяснилось, что сотрудники, осуществляющие медицинское обслуживание, за указанные заведомо незаконные действия получили взятку в размере от 5000 до 10000 драмов РА от каждого гражданина, а вакцины были уничтожены.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу были выполнены более десятка обысков, обнаружены и изъяты суммы, данная гражданами в качестве взятки, получены списки, содержащие данные тех лиц, которые получили поддельные сертификаты без фактической вакцинации.
По достаточной совокупности полученных по уголовному делу доказательств следователями следственной группы на основании непосредственно возникшего подозрения задержаны 6 сотрудников того же медицинского заведения, которые дали признательные показания, предоставляя сведения как об примененном преступном механизме, так и о суммах, полученных в качестве взятки, и лицах, получивших поддельные сертификаты.
В контексте движения текущей стадии уголовного производства активно продолжаются предприниматься уголовно-процессуальные и оперативно-разыскные мероприятия по установлению всех граждан, получивших поддельные сертификаты, подтверждающие факт вакцинации, возбуждению в отношении них уголовного преследования, по выявлению полного круга лиц, проявивших противозаконное поведение, и роли каждого в преступном механизме, а также применению к ним строгих мер ответственности.
Служба национальной безопасности РА, учитывая степень опасности упомянутых преступлений, носящих продолжительный и распространяющийся характер, отмечая важность приоритетности охраны здоровья населения, строго предупреждает руководителей и сотрудников организаций, оказывающих медицинскую помощь и обслуживание, что органы национальной безопасности с применением максимального инструментария осуществляют масштабные мероприятия по выявлению случаев фальсификации прививок, сделанных как ранее, так и носящих продолжительный характер в настоящем, и возбуждению в отношении виновных лиц уголовного преследования.
Одновременно, призывает граждан воздержаться от противоправных действий, направленных на получение поддельных сертификатов о вакцинации, так как таковые не только представляют реальную угрозу здоровью населения, но и согласно Уголовному кодексу РА являются наказуемыми деяниями и приведут к строго неблагоприятным правовым последствиям.