ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկատվական անվտանգության ապահովման և հանցավորության դեմ պայքարի շրջանակներում մշտապես տեսադաշտում է պահում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառը՝ չարաշահումների հնարավոր դրսևորումները հայտնաբերելու, դրանց տարածումը կանխելու և դրանք արմատախիլ անելու նպատակով:
Ազգային անվտանգության մարմինների գործունեության կարևորագույն առաքելություններից է այս տեսակ հանրավտանգ արարքների ոչ միայն բացահայտումն ու կանխումը, այլ նաև հանցավոր մտադրությունների իրագործման նախականխումը, հակաիրավական վարքագծի հետագա զարգացման խափանումն ու վերահաս բացասական հետևանքների չեզոքացումը, որի նպատակով էլ կառույցն իր տարբեր գործիքակազմերով աջակցում է հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը:
Ակնառու է, որ նշված ոլորտում գործունեություն ծավալող առանձին անհատները, հանցավոր խմբերը, օգտագործելով ՏՏ ոլորտի նորարական տարբեր գործիքներ և միջոցներ, թիրախավորում են հիմնականում տարիքային միջին ու բարձր շեմ ունեցող, սոցիալապես անապահով ու խոցելի խավին՝ օգտվելով ՏՏ բնագավառի վերաբերյալ վերջիններիս իրազեկվածության ցածր մակարդակից:
Գաղտնիք չէ, որ համացանցում լայն տարածում են գտել տարբեր անվանումներով վարկային և ֆինանսական կազմակերությունների կողմից տրամադրվող ծառայությունների վերաբերյալ տեղեկություններ, որոնց մասին գովազդը հիմնականում տարածվում է սոցիալական ցանցերի՝ մասնավորապես «Ֆեյսբուքի» միջոցով:
Այդ կազմակերպությունների բազմազանության մեջ հանդիպում են նաև այնպիսիք, որոնք քաղաքացիներից գումարներ հափշտակելու նպատակով առաջարկում են «շահավետ» պայմաններ: Վերջիններս, համաձայնելով առաջարկվող «շահավետ» պայմաններին, համացանցի միջոցով անծանոթներին տրամադրում են իրենց անձնական տվյալները և կատարում նրանց կողմից պահանջվող դրամական փոխանցումներ վճարահաշվարկային «Իդրամ», «QIWI» և այլ դրամապանակներին, ինչի արդյունքում էլ դառնում են խարդախության զոհ:
Հետագայում խոցելի վիճակում հայտնվելուց զերծ մնալու նպատակով Ազգային անվտանգության ծառայությունը բնակչությանը կոչ է անում նախքան վիրտուալ տիրույթում ֆինանսավարկային ծառայություններ առաջարկող կազմակերպությունների հետ գործնական հարաբերություններ կամ շփումներ հաստատելը ստուգել այդ կազմակերպությունների, դրանց կողմից առաջարկվող ծառայությունների ու պայմանների իսկությունը՝ հասանելի գործիքների համակարգի օգնությամբ, ինչպիսիք են.

Служба национальной безопасности РА в рамках обеспечения информационной безопасности и борьбы с преступностью постоянно держит в центре внимания сферу информационных технологий с целью выявления возможных проявлений злоупотреблений, предотвращения их распространения и их искоренения.
Одной из важнейших миссий деятельности органов национальной безопасности не только выявление и предотвращение такого вида общественно опасных деяний, но и раннее предупреждение осуществления преступных намерений, пресечение дальнейшего развития противоправного поведения и нейтрализация надвигающихся отрицательных последствий, и для этой цели структура с ее различными инструментариями содействует повышению уровня общественной осведомленности.
Примечательно, что в указанной сфере развернувшие деятельность отдельные лица, преступные группы, используя разные инновационные инструменты и средства сферы ИТ, обращаются в основном на среднее и старшее поколение, социально необеспеченный и уязвимый слой, пользуясь низким уровнем осведомленности последних в сфере ИТ.
Не секрет, что в Интернете получили широкое распространение сведения об услугах, предоставляемых кредитными и финансовыми организациями под разными наименованиями, реклама о которых, в основном распространяется через социальные сети, в частности через «Фэйсбук».
Среди многообразия этих организаций встречаются и такие, которые с целью хищения суммы у граждан предлагают «выгодные» условия.
Последние, соглашаясь на предлагаемые «выгодные» условия, посредством Интернета незнакомым предоставляют свои личные данные и совершают требуемые ими денежные переводы на расчетно-платежные кошельки «Идрам», «QIWI» и другие, в результате чего становятся жертвами мошенничества.
Впоследствии, во избежание попадания в будущем в уязвимое положение Служба национальной безопасности призывает население до установления деловых отношений или беседы с организациями, предлагающими финансово-кредитные услуги в виртуальном пространстве, проверить подлинность этих организаций, предлагаемых ими услуг и условий с помощью системы доступных инструментов, таких как: