Բացահայտվել են համակարգային կոռուպցիայի մեջ ներգրավված ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, ինչպես նաև տնտեսվարողների կողմից վերջիններիս կաշառք տալու դեպքեր (տեսանյութ)
19-10-2021
ՀՀ ԱԱԾ Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցները հանցավորության դեմ պայքարի համատեքստում իրականացրած տարաբնույթ և տակտիկապես համակարգված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության բաժնի պետը, նախնական համաձայնության գալով նույն բաժնի 2 օպերլիազորների հետ, միավորելով իրենց ջանքերը, ի պաշտոնե լիազորված լինելով իրականացնել հարկային վարչարարություն և ապահովել հարկային պարտավորությունների կատարումը, Երևան քաղաքում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերության հիմնադրի և փոխտնօրենի օգտին իրենց լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի անգործության՝ հարկային օրենսդրության ոլորտում թույլ տրված խախտումները մասամբ չարձանագրելու, ինչպես նաև ծառայության գծով հովանավորչության կամ թողտվության համար պահանջել և նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ 2021 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Երևան քաղաքում գտնվող սրճարաններից մեկում անձամբ ստացել են խոշոր չափերով՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից անմիջապես հետո ինչպես պաշտոնատար անձինք, այնպես էլ կաշառք տվողը բռնվել և բերման են ենթարկվել Ազգային անվտանգության ծառայություն: Կատարված անձնական խուզարկությամբ օպերլիազորներից մեկի մոտից հայտնաբերվել և առգրավվել է կաշառքի ամբողջ գումարը ծրարի մեջ դրված վիճակում:
Բացի դրանից, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է նաև, որ նշված օպերլիազորներից մեկը 2021 թվականի մարտից սեպտեմբեր ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող 5 անձանցից պահանջել և ստացել է տարբեր չափերի կաշառքներ, ինչպես նաև նախնական համաձայնության գալով իր բաժնի մեկ այլ օպերլիազորի հետ, 2021 թվականի սեպտեմբերի 22-ին տնտեսվարողներից մեկի ներկայացուցչից ստացել են խոշոր չափերով՝ 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք տալու և ստանալու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքով ձերբակալվել են ՊԵԿ 4 պաշտոնատար անձինք, նրանց կաշառք տված անձանցից 3-ը, որոնց՝ նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Նույն օրը նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան:
Կոռուպցիոն սխեմայի հնարավոր բոլոր դրվագները, դրանցում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և յուրաքանչյուր արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ քննչական իրադրությունից բխող անհրաժեշտ դատավարական գործողություններն ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները շարունակվում են:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին՝ իրենց գործունեությունը ծավալել բացառապես օրինական դաշտում, ձեռնպահ մնալ պետության տնտեսական հիմքերի կայունությանը սպառնացող կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների մեջ ներգրավվելուց և զգուշացնում, որ այդպիսիք արժանանալու են կոշտ հակազդեցության:

Cases of Receiving Large Bribes by Officials of SRC of RA Involved in Systemic Corruption, As Well As Giving Bribes to the Latter By Economic Entities Detected
19-10-2021
The officers of the Yerevan City Department of the NSS of RA, as a result of various and tactically combined operative-search measures carried out in the context of the fight against crime, established that the head of the Inquiry and Operational Search Department of the State Revenue Committee of RA, by prior agreement with two operations officers of the same division, having united their efforts, ex-officio being authorized to carry out tax administration and ensure the fulfillment of tax obligations, for apparent illicit omission within their powers in favor of the founder and deputy director of a company engaged in entrepreneurial activities in Yerevan city, namely, for partial non-registration of committed offenses in the sphere of tax legislation, as well as for patronage or connivance in the service, they demanded and, according to a pre-arranged agreement, on 16 October, 2021, in one of the cafes in Yerevan, personally half Chile took a large bribe - 1,000,000 AMD, after which both the officials and the bribe giver were immediately seized and brought to the National Security Service. During a personal search, the entire amount of the bribe in an envelope was found and confiscated from one of the operations officers.
In addition, as a result of operative-search measures taken, it was also established that for the period from March to September 2021, one of the mentioned operations officers, demanded and received from 5 persons engaged in entrepreneurial activities in Yerevan city a bribe in various sizes, and also, by prior agreement with another operations officer of his department, on 22 September, 2021, received a large bribe from a representative of one of the economic entities – 200,000 AMD.
Within the framework of the criminal case initiated in the Investigation Department of the NSS of RA on the facts of giving and receiving a bribe, 4 officials of the SRC were detained on immediate suspicion of committing a crime, and 3 of the persons who had given them a bribe, on the basis of evidence obtained during the preliminary investigation, were charged under the relevant articles of the RA Criminal Code. On the same day, motions were filed to the court to apply arrest as a measure of restraint against them.
The necessary procedural actions and operative-search measures arising from the investigative situation are continuing in the direction of uncovering all possible episodes of the corruption scheme, identifying the full circle of persons involved in them and giving an equivalent criminal-legal assessment to each act.
The National Security Service urges economic entities to carry out their activities exclusively in the legal field, to refrain from involvement in various manifestations of corruption that threaten the stability of the economic foundations of the state, and warns that they will receive a strict counteraction.