Բացահայտվել են համակարգային կոռուպցիայի մեջ ներգրավված ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, ինչպես նաև տնտեսվարողների կողմից վերջիններիս կաշառք տալու դեպքեր (տեսանյութ)
19-10-2021
ՀՀ ԱԱԾ Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցները հանցավորության դեմ պայքարի համատեքստում իրականացրած տարաբնույթ և տակտիկապես համակարգված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության բաժնի պետը, նախնական համաձայնության գալով նույն բաժնի 2 օպերլիազորների հետ, միավորելով իրենց ջանքերը, ի պաշտոնե լիազորված լինելով իրականացնել հարկային վարչարարություն և ապահովել հարկային պարտավորությունների կատարումը, Երևան քաղաքում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերության հիմնադրի և փոխտնօրենի օգտին իրենց լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի անգործության՝ հարկային օրենսդրության ոլորտում թույլ տրված խախտումները մասամբ չարձանագրելու, ինչպես նաև ծառայության գծով հովանավորչության կամ թողտվության համար պահանջել և նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ 2021 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Երևան քաղաքում գտնվող սրճարաններից մեկում անձամբ ստացել են խոշոր չափերով՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից անմիջապես հետո ինչպես պաշտոնատար անձինք, այնպես էլ կաշառք տվողը բռնվել և բերման են ենթարկվել Ազգային անվտանգության ծառայություն: Կատարված անձնական խուզարկությամբ օպերլիազորներից մեկի մոտից հայտնաբերվել և առգրավվել է կաշառքի ամբողջ գումարը ծրարի մեջ դրված վիճակում:
Բացի դրանից, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է նաև, որ նշված օպերլիազորներից մեկը 2021 թվականի մարտից սեպտեմբեր ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող 5 անձանցից պահանջել և ստացել է տարբեր չափերի կաշառքներ, ինչպես նաև նախնական համաձայնության գալով իր բաժնի մեկ այլ օպերլիազորի հետ, 2021 թվականի սեպտեմբերի 22-ին տնտեսվարողներից մեկի ներկայացուցչից ստացել են խոշոր չափերով՝ 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք տալու և ստանալու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքով ձերբակալվել են ՊԵԿ 4 պաշտոնատար անձինք, նրանց կաշառք տված անձանցից 3-ը, որոնց՝ նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Նույն օրը նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան:
Կոռուպցիոն սխեմայի հնարավոր բոլոր դրվագները, դրանցում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և յուրաքանչյուր արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ քննչական իրադրությունից բխող անհրաժեշտ դատավարական գործողություններն ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները շարունակվում են:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին՝ իրենց գործունեությունը ծավալել բացառապես օրինական դաշտում, ձեռնպահ մնալ պետության տնտեսական հիմքերի կայունությանը սպառնացող կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների մեջ ներգրավվելուց և զգուշացնում, որ այդպիսիք արժանանալու են կոշտ հակազդեցության:

Сотрудники Ереванского городского управления СНБ РА в результате различных и тактически комбинированных оперативно-разыскных мероприятий, осуществленных в контексте борьбы с преступностью, установили, что начальник Отдела управления по расследованию и оперативной разведки Комитета государственных доходов РА, вступив в предварительный сговор с двумя оперуполномоченными того же отдела, объединив свои усилия, по должности будучи уполномоченными осуществлять налоговое администрирование и обеспечивать исполнение налоговых обязательств, за заведомо незаконноебездействие в рамках своих полномочий в пользу учредителя и заместителя директора компании, занимающейся предпринимательской деятельностью в городе Ереване, а именно, за частичное нерегистрирование допущенных правонарушений в сфере налогового законодательства, а также за покровительство или попустительство по службе потребовали и, согласно заранее достигнутой договоренности, 16 октября 2021 года в одном из кафе города Еревана лично получили взятку в крупном размере - 1.000.000 драмов РА, после чего как должностные лица, так и взяткодатель тотчас же были схвачены и подвергнуты приводу в Службу национальной безопасности. При личном обыске у одного из оперуполномоченных была обнаружена и изъята вся сумма взятки в конверте.
Кроме того, в результате предпринятых оперативно-разыскных мероприятий также установлено, что за период с марта по сентябрь 2021 года один из указанных оперуполномоченных потребовал и получил от занимающихся предпринимательской деятельностью в городе Ереване 5-ти лиц взятку в различных размерах, а также, вступив в предварительный сговор с другим оперуполномоченным его отдела, 22 сентября 2021 года от представителя одного из хозяйствующих субъектов получили взятку в крупных размерах – 200.000 драмов РА.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по фактам дачи и получения взятки, были задержаны 4 должностных лиц КГД по непосредственно возникшему подозрению в совершении преступления, и 3 из давших им взятку лиц, которым на основании доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, были предъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. В тот же день в суд было представлено ходатайство об избрании о применении в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Продолжаются вытекающие из следственной ситуации необходимые процессуальные действия и оперативно-разыскные мероприятия по раскрытию всех возможных эпизодов коррупционной схемы, по выявлению полного круга вовлеченных в них лиц и по даче соразмерной уголовно-правовой оценки каждому деянию.
Служба национальной безопасности призывает хозяйствующих субъектов осуществлять свою деятельность исключительно в правовом поле, воздерживаться от вовлечения в различные коррупционные проявления, угрожающие стабильности экономических основ государства и предупреждает, что таковые удостоятся жесткому противодействию.