Ազգային անվտանգության մարմինների կողմից հայտնաբերվել և կանխվել են պետությանն առանձնապես խոշոր չափերով վնաս պատճառած ընդերքօգտագործման ոլորտի չարաշահումների տարաբնույթ դրսևորումներ
22-10-2021
ՀՀ ԱԱԾ Կոտայքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, խախտելով հողերի և ընդերքի օգտագործման, օգտակար հանածոների արդյունահանման վերաբերյալ մի շարք իրավական ակտերի պահանջները, 2012-2019 թվականների ընթացքում Կոտայքի մարզի Զորավան համայնքի տարածքում առանց ընդերքօգտագործման համապատասխան լիցենզիայի և այլ փաստաթղթերի՝ իրականացրել է հողի և ընդերքի ապօրինի արդյունահանում, ինչի արդյունքում ապօրինի արդյունահանվել է շուրջ 250.000մ3 բազալտե հանքանյութ: Իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրության արդյունքում պետությանը չի վճարվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 816.500.000 ՀՀ դրամի տարբեր հարկեր և այլ պարտադիր վճարներ:
Նախապատրաստված նյութերով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ:

In Field of Lithosphere Use, Various Kinds of Abuses that Caused Damage to State on Especially Large Scale Detected and Prevented by National Security Bodies
22-10-2021
As a result of operative-search measures carried out by officers of the Kotayk Regional Department of the RA NSS, factual data were obtained that the director of the company engaged in entrepreneurial activities, violating the requirements of a number of legal acts on land use and lithosphere use, mining of mineral resources, during 2012-2019 in the territory of the Zoravan community of Kotayk province, without an appropriate license for lithosphere use and other documents, carried out illegal mining of soil and lithosphere, as a result of which about 250.000 m3 of basalt ore was illegally mined. As a result of illegal entrepreneurship, various taxes and other obligatory payments in especially large amounts - 816.500.000 AMD were not paid to the state.
According to the prepared materials, a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service on the relevant articles of the RA Criminal Code.