Ազգային անվտանգության մարմինների կողմից հայտնաբերվել և կանխվել են պետությանն առանձնապես խոշոր չափերով վնաս պատճառած ընդերքօգտագործման ոլորտի չարաշահումների տարաբնույթ դրսևորումներ
22-10-2021
ՀՀ ԱԱԾ Կոտայքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, խախտելով հողերի և ընդերքի օգտագործման, օգտակար հանածոների արդյունահանման վերաբերյալ մի շարք իրավական ակտերի պահանջները, 2012-2019 թվականների ընթացքում Կոտայքի մարզի Զորավան համայնքի տարածքում առանց ընդերքօգտագործման համապատասխան լիցենզիայի և այլ փաստաթղթերի՝ իրականացրել է հողի և ընդերքի ապօրինի արդյունահանում, ինչի արդյունքում ապօրինի արդյունահանվել է շուրջ 250.000մ3 բազալտե հանքանյութ: Իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրության արդյունքում պետությանը չի վճարվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 816.500.000 ՀՀ դրամի տարբեր հարկեր և այլ պարտադիր վճարներ:
Նախապատրաստված նյութերով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ:

В сфере недропользования органами Службы национальной безопасности выявлены и предотвращены разного рода злоупотребления, причинившие ущерб государству в крупных размерах
22-10-2021
В результате оперативно-разыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Котайкского областного управления СНБ РА, получены фактические данные о том, что директор организации, занимающийся предпринимательской деятельностью, нарушая требования ряда правовых актов по землепользованию и недропользованию, добыче полезных ископаемых, в течение 2012-2019 годов на территории Зораванской общины Котайкской области без соответствующей лицензии на недропользование и иных документов осуществил незаконное использование недр и земли, вследствие чего незаконно было добыто около 250.000 м3базальтовой руды. В результате осуществленного незаконого предпринимательства государству не были выплачены различные налоги и другие обязательные платежи в особо крупных размерах – на сумму 816.500.000 драмов РА. По подготовленным материалам в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА возбуждено уголовное дело.