Քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող կազմակերպության կողմից ծառայությունների մատուցման գործընթացում հայտնաբերվել և կանխվել են կոռուպցիոն բնույթի չարաշահումների դեպքեր
25-10-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցները հանցավորության դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական գործունեության արդյունքում պարզել են, որ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող «Բնակչության հատուկ սպասարկում» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության գերեզմանատան վարիչի պաշտոնը զբաղեցնող անձը՝ նույն գերեզմանատան հսկիչի օժանդակությամբ, Երևանի քաղաքապետի որոշումներով սահմանված համապատասխան ծառայությունների արժեքը վճարված լինելու պայմաններում գերեզմանատանը բարեկարգված տարածք տրամադրելու, ինչպես նաև գերեզմանափոսը փորելու դիմաց հուղարկավորվող անձանց հարազատներից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1.420.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, նույն գերեզմանատան վարիչը՝ ի պաշտոնե լիազորված լինելով նույն գերեզմանատանն իրականացնել գերեզմանատեղերի բարեկարգման մի շարք վճարովի ծառայություններ, գերեզմանատեղերի բարեկարգման աշխատանքները կազմակերպել է մասնավոր հիմունքներով, որի դիմաց գերեզմանատանը հուղարկավորված անձանց հարազատներից ստացված ընդհանուր 780.000 ՀՀ դրամ գումարը չի մուտքագրել ՀՈԱԿ-ի հաշվին, շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթեր չեն կազմվել, որպիսի գործողություններով էական վնաս է պատճառել Երևանի քաղաքապետարանի «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի իրավունքներին և օրինական շահերին:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված նույնաբնույթ այլ դեպքերը հայտնաբերելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանքների կատարման անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են գերեզմանատան վարիչը և հսկիչը: Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ հիշյալ անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը դատարանի կողմից բավարարվել է:
Հարկ է ընդգծել, որ միայն առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար որպես պատիժ օրենսդիրը նախատեսել է ազատազրկում յոթից տասներկու տարի ժամկետով:

Cases of Corruption Abuses in Process of Providing Services by Organization Subordinated to Municipality Detected and Prevented
25-10-2021
As a result of operative-search activities carried out in the direction of fight against crime, officers of Yerevan City Department of the RA National Security Service established that the person holding the position of the head of the cemetery of “Special Services for the Population” Community Non-Profit Organization, acting under the direct subordination of the Municipality of Yerevan, with the assistance of the warden of the same cemetery, in exchange for providing a landscaped area at the cemetery, as well as for digging the gravel pit in the conditions of the already paid cost of the relevant services established by the decisions of the Mayor of Yerevan, from the relatives of the buried persons, demanded and received bribe in an especially large amount - 1.420.000 AMD
In addition, the head of the same cemetery, ex-officio being authorized to carry out a number of paid services for the improvement of cemetery graves at the same cemetery, organized the works on the improvement of cemetery graves on a private basis, for which the total amount of 780.000 AMD received from the relatives of the persons buried in the cemetery did not transfer to the account of the community NPO, the relevant documents on construction work were not drawn up, and by these actions caused significant damage to the rights and legitimate interests of the community NPO “Special Services for the Population” of the Yerevan Municipality.
Necessary criminal-procedural actions and operative-search measures are being taken in the direction of establishing the full scope of persons involved in the corruption scheme, detecting other similar cases committed by officials and giving an appropriate criminal-legal assessment to their actions.
Within the framework of the criminal case initiated on the fact in the Investigation Department of the RA NSS, on the basis of a direct suspicion of committing a crime, the head and warden of the cemetery were detained.
Based on the body of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation, the above-mentioned persons were charged under the relevant articles of the RA Criminal Code, and a motion was filed to the court to select detention against them as a restrictive measure, which was satisfied.
It should be emphasized that only for taking a bribe in especially large amounts, the legislation provides for imprisonment for a term of seven to twelve years as a punishment.