Քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող կազմակերպության կողմից ծառայությունների մատուցման գործընթացում հայտնաբերվել և կանխվել են կոռուպցիոն բնույթի չարաշահումների դեպքեր
25-10-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցները հանցավորության դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական գործունեության արդյունքում պարզել են, որ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող «Բնակչության հատուկ սպասարկում» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության գերեզմանատան վարիչի պաշտոնը զբաղեցնող անձը՝ նույն գերեզմանատան հսկիչի օժանդակությամբ, Երևանի քաղաքապետի որոշումներով սահմանված համապատասխան ծառայությունների արժեքը վճարված լինելու պայմաններում գերեզմանատանը բարեկարգված տարածք տրամադրելու, ինչպես նաև գերեզմանափոսը փորելու դիմաց հուղարկավորվող անձանց հարազատներից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1.420.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, նույն գերեզմանատան վարիչը՝ ի պաշտոնե լիազորված լինելով նույն գերեզմանատանն իրականացնել գերեզմանատեղերի բարեկարգման մի շարք վճարովի ծառայություններ, գերեզմանատեղերի բարեկարգման աշխատանքները կազմակերպել է մասնավոր հիմունքներով, որի դիմաց գերեզմանատանը հուղարկավորված անձանց հարազատներից ստացված ընդհանուր 780.000 ՀՀ դրամ գումարը չի մուտքագրել ՀՈԱԿ-ի հաշվին, շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթեր չեն կազմվել, որպիսի գործողություններով էական վնաս է պատճառել Երևանի քաղաքապետարանի «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի իրավունքներին և օրինական շահերին:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված նույնաբնույթ այլ դեպքերը հայտնաբերելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանքների կատարման անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են գերեզմանատան վարիչը և հսկիչը: Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ հիշյալ անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը դատարանի կողմից բավարարվել է:
Հարկ է ընդգծել, որ միայն առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար որպես պատիժ օրենսդիրը նախատեսել է ազատազրկում յոթից տասներկու տարի ժամկետով:

Были выявлены и пресечены случаи злоупотреблений коррупционного характера в процессе оказания услуг подведомственной мэрии организацией
25-10-2021
Сотрудники Ереванского городского управления Службы национальной безопасности РА в результате оперативно-разыскной деятельности, осуществленной в рамках своих функций по борьбе с преступностью выявили, что лицо, занимающее должность заведующего кладбищем общинной некоммерческой организации «Специальное обслуживание населения», действующей под непосредственным подчинением мэрии Еревана, при содействии смотрителя того же кладбища, взамен на предоставление на кладбище благоустроенной территории, а также за рытье могилы в условиях уже оплаченной стоимости соответствующих услуг, установленных решениями мэра Еревана, от родственников захороненных лиц, потребовало и получило взятку в особо крупных размерах - 1.420.000 драмов РА.
Кроме того, заведующий того же кладбища, будучи по должности уполномоченным на том же кладбище осуществлять ряд платных услуг по благоустройству кладбищенских могил, организовал работы по благоустройству кладбищенских могил на частных основаниях, за это полученную сумму в общей сложности 780.000 драмов РА от родственников захороненных на кладбище лиц не ввел на счет общинной НКО, не были составлены соответствующие документы о строительных работах, и этими действиями причинил существенный ущерб правам и законным интересам общинной НКО «Специальное обслуживание населения» Ереванской мэрии.
Предпринимаются необходимые уголовно-процессуальные действия и оперативно-разыскные мероприятия по установлению полного круга вовлеченных в коррупционную схему лиц, раскрытию совершенных должностными лицами иных аналогичных случаев и по даче соразмерной уголовно-правовой оценки их деяниям.
В рамках возбужденного по данному факту в Следственном департаменте СНБ РА уголовного дела на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления задержаны заведующий и смотритель кладбища.
По совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, упомянутым лицам предъявлено обвинение по соответсвующим статьям Уголовного кодекса РА, и в суд представлено ходатайство об избрании в отношении них в качестве меры пресечения заключения под стражу, которое было удовлетворено
Следует подчеркнуть, что только за получение взятки в особо крупных размерах законодательство в качестве наказания предусмотрело лишения свободы на срок от семи до двенадцати лет.