Ազգային անվտանգության մարմինները բացահայտել են տեղական ինքնակառավարման մարմնում կոռուպցիոն սխեմաներ (տեսանյութ)
28-10-2021
ՀՀ ԱԱԾ Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքներով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներով պարզվել է, որ Գյումրու համայնքապետարանի անշարժ գույքի կառավարման բաժնի պետի տեղակալը, նախնական համաձայնության գալով քաղաքաշինության ու ճարտարապետության բաժնի պետի հետ, Գյումրի համայնքի բնակչի օգտին իրենց լիազորությունների շրջանակներում գործողություններ կատարելու, այն է՝ համայնքապետարանին պատկանող անշարժ գույքերից մեկը նրան նվիրատվության տրամադրելու գործընթացը կազմակերպելու համար, վերջինից պահանջել է խոշոր չափերով՝ 957.560 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից 1000 ԱՄՆ դոլարը ստացել են 2021 թվականի հոկտեմբերի 12-ին՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով մնացած գումարը ստանալ նվիրատվության գործընթացն ավարտելուց հետո:
2021 թվականի հոկտեմբերի 26-ին կաշառքի մնացած մասը՝ 900 ԱՄՆ դոլարը պաշտոնատար անձի կողմից ստանալուց անմիջապես հետո կաշառք տվող և ստացող անձինք բռնվել են Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ Շիրակի մարզային վարչություն:
Քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Գյումրու համայնքապետարանի անշարժ գույքի կառավարման բաժնի համապատասխան պաշտոնատար անձինք Գյումրի համայնքի մի շարք բնակիչների օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործություն դրսևորելու, այն է՝ կատարված ապօրինի շինարարության փաստերը չարձանագրելու, համապատասխան վարչական վարույթներ չնախաձեռնելու համար քաղաքացիներից ստացել են տարբեր չափերի կաշառք գումարներ՝ դրանք բաժանելով խմբի անդամների միջև:
Քննչական խմբի անդամների տակտիկապես համակարգված աշխատանքի արդյունքում քննության սկզբնական փուլում կատարվել են ծավալուն դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ շուրջ մեկ տասնյակ խուզարկություններ, պաշտոնատար անձի անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել և վերցվել է կաշառքի առարկա գումարը, հանցանքի կատարման մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են Գյումրու համայնքապետարանի քաղաքաշինության ու ճարտարապետության բաժնի պետը, անշարժ գույքի կառավարման բաժնի պետի տեղակալը և կաշառք տված քաղաքացին:
Ազգային անվտանգության մարմինները շարունակում են հետևողականորեն ձեռնարկել քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ կոռուպցիոն հանցապատկերի բոլոր դրվագները բացահայտելու, դրանցում ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու, ինչպես նաև համայնքապետարանի պաշտոնատար անձանց ներգրավմամբ հնարավոր կոռուպցիոն դրսևորումների ռիսկերը չեզոքացնելու ուղղությամբ:

Органы службы национальной безопасности выявили коррупционную схему в органах местного самоуправления
28-10-2021
По фактическим данным, полученным в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, по результатам оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Ширакского областного управления СНБ РА, установлено, что заместитель начальника отдела управления недвижимого имущества муниципалитета Гюмри, вступив в предварительный сговор с начальником отдела градостроительства и архитектуры, за осуществление действий в пользу жителя общины Гюмри в рамках своих полномочий, а именно, за организацию процесса передачи в дар ему одного из недвижимых объектов, принадлежащих муниципалитету, потребовал у последнего взятку в крупных размерах – 2.000 долларов США, эквивалентную 957.560 драмов РА, из которых 1000 долларов США были получены 12 октября 2021 года, вступив в предварительный сговор о получении остальной суммы после завершения процесса дарения.
26 октября 2021 года сразу после получения от должностного лица остальной суммы – 900 долларов США, лица, и взяткодатель, и взяткополучатель, были пойманы сотрудниками Службы национальной безопасности и подвергнуты приводу в Ширакское областное управление СНБ РА.
По результатам предварительного следствия по уголовному делу установлено, что соответствующие должностные лица отдела управления недвижимого имущества муниципалитета Гюмри в пользу ряда жителей общины Гюмри, за заведомо противоправное бездействие, а именно, за нерегистрацию фактов незаконного строительства, невозбуждение соответствующих административных производств получили от граждан в различных размерах взятки, деля их между членами группы.
В результате тактически координированной работы членов следственной группы на начальном этапе расследования были проведены масштабные процессуальные действия, в том числе около десятка обысков, при личном обыске должностного лица была обнаружена и изъята сумма, являющаяся предметом взятки, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления задержаны начальник отдела управления градостроения и архитектуры муниципалитета Гюмри, заместитель начальника отдела управления недвижимого имущества и взяткодатель.
Органы национальной безопасности продолжают последовательно предпринимать уголовно-процессуальные и оперативно-разыскные мероприятия по выявлению всех эпизодов коррупционной картины преступления, выяснению круга лиц, причастных к ним, а также нейтрализации рисков возможных коррупционных проявлений с вовлечением должностных лиц муниципалитета.