Ազգային անվտանգության մարմինները բացահայտել են տեղական ինքնակառավարման մարմնում կոռուպցիոն սխեմաներ (տեսանյութ)
28-10-2021
ՀՀ ԱԱԾ Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքներով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներով պարզվել է, որ Գյումրու համայնքապետարանի անշարժ գույքի կառավարման բաժնի պետի տեղակալը, նախնական համաձայնության գալով քաղաքաշինության ու ճարտարապետության բաժնի պետի հետ, Գյումրի համայնքի բնակչի օգտին իրենց լիազորությունների շրջանակներում գործողություններ կատարելու, այն է՝ համայնքապետարանին պատկանող անշարժ գույքերից մեկը նրան նվիրատվության տրամադրելու գործընթացը կազմակերպելու համար, վերջինից պահանջել է խոշոր չափերով՝ 957.560 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից 1000 ԱՄՆ դոլարը ստացել են 2021 թվականի հոկտեմբերի 12-ին՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով մնացած գումարը ստանալ նվիրատվության գործընթացն ավարտելուց հետո:
2021 թվականի հոկտեմբերի 26-ին կաշառքի մնացած մասը՝ 900 ԱՄՆ դոլարը պաշտոնատար անձի կողմից ստանալուց անմիջապես հետո կաշառք տվող և ստացող անձինք բռնվել են Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ Շիրակի մարզային վարչություն:
Քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Գյումրու համայնքապետարանի անշարժ գույքի կառավարման բաժնի համապատասխան պաշտոնատար անձինք Գյումրի համայնքի մի շարք բնակիչների օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործություն դրսևորելու, այն է՝ կատարված ապօրինի շինարարության փաստերը չարձանագրելու, համապատասխան վարչական վարույթներ չնախաձեռնելու համար քաղաքացիներից ստացել են տարբեր չափերի կաշառք գումարներ՝ դրանք բաժանելով խմբի անդամների միջև:
Քննչական խմբի անդամների տակտիկապես համակարգված աշխատանքի արդյունքում քննության սկզբնական փուլում կատարվել են ծավալուն դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ շուրջ մեկ տասնյակ խուզարկություններ, պաշտոնատար անձի անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել և վերցվել է կաշառքի առարկա գումարը, հանցանքի կատարման մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են Գյումրու համայնքապետարանի քաղաքաշինության ու ճարտարապետության բաժնի պետը, անշարժ գույքի կառավարման բաժնի պետի տեղակալը և կաշառք տված քաղաքացին:
Ազգային անվտանգության մարմինները շարունակում են հետևողականորեն ձեռնարկել քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ կոռուպցիոն հանցապատկերի բոլոր դրվագները բացահայտելու, դրանցում ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու, ինչպես նաև համայնքապետարանի պաշտոնատար անձանց ներգրավմամբ հնարավոր կոռուպցիոն դրսևորումների ռիսկերը չեզոքացնելու ուղղությամբ:

According to the factual data obtained during the preliminary investigation of the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service, based on the results of operative-search measures taken by the officers of Shirak Regional Department of the RA NSS, it was established that the deputy head of the Gyumri Municipality, by prior agreement with the head of the Department of Urban Development and Architecture, for carrying out actions in favor of a resident of the Gyumri community within the framework of their powers, namely, for organizing the process of transferring one of the real estate properties belonging to the municipality as a donation to him, demanded from the latter bribe in especially large amount– 2,000 USD, equivalent to 957,560 AMD, of which 1000 USD they received on 12 October, 2021, having entered into a prior agreement to receive the rest of the amount after the end of the donation process.
On 26 October, 2021, immediately after receiving the rest of the amount from the official - 900 USD, the persons, both the bribe giver and the bribe taker, were caught by the officers of the National Security Service and brought to the Shirak Regional Department of the RA NSS.
According to the results of the preliminary investigation of the criminal case, it was established that the relevant officials of the Department of Real Estate Management of Gyumri municipality, in favor of a number of residents of the Gyumri community, for knowingly illicit omission, namely, for not registering the facts of illegal construction, for not initiating relevant administrative proceedings, received from the citizens bribes in various amounts, diving them among group members.
As a result of the tactically coordinated work of the members of the investigation team, at the initial stage of the investigation, large-scale procedural actions were carried out, including about a dozen searches; during a personal search of an official, the amount that was the subject of a bribe was found and seized; based on direct suspicion of committing a crime, the head of the Department of Urban Development and Architecture of the Gyumri Municipality, the deputy head of the Department of Real Estate Management and briber were detained.
The National Security Bodies continue to consistently take criminal-procedural and operative-search measures in the direction of detecting all episodes of the corruption picture of the crime, identifying the circle of persons involved in them, as well as neutralizing the risks of possible corruption manifestations with the involvement of municipal officials.