Ազգային անվտանգության մարմինները հայտնաբերել և կանխել են պետությանն առանձնապես խոշոր չափերով վնաս պատճառած ընդերքօգտագործման ոլորտում չարաշահումների հերթական դեպքը
03-11-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Արմավիրի մարզային վարչության աշխատակիցների համակարգված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքի արդյունքներով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, խախտելով հողերի և ընդերքի օգտագործման, օգտակար հանածոների արդյունահանման վերաբերյալ մի շարք իրավական ակտերի պահանջները, 2021 թվականի հունիս-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում Արմավիրի մարզի Արևիկ համայնքի տարածքում, առանց ընդերքօգտագործման համապատասխան լիցենզիայի և այլ փաստաթղթերի, իրականացրել է ընդերքի ապօրինի արդյունահանում, ինչի արդյունքում ապօրինի արդյունահանվել է շուրջ 100.000մ3 ավազակոպճային խառնուրդ: Իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրության արդյունքում պետությանը չի վճարվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 152.560.000 ՀՀ դրամի տարբեր հարկեր և այլ պարտադիր վճարներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, նախաքննությունը շարունակվում է:
Տեղեկացնում ենք, որ Ազգային անվտանգության մարմինները նպատակաուղղված պայքարում են պետության տնտեսական հիմքերը քայքայող տարաբնույթ ապօրինությունները բացահայտելու, դրանց հետագա ծավալումը կանխելու, ինչպես նաև տնտեսական անվտանգության սպառնալիքները չեզոքացնելու ուղղությամբ:

Based on the results of the coordinated operative-search work of the officers of the Armavir Regional Department of the RA National Security Service, factual data were obtained that the director of the company, engaged in entrepreneurial activities, violating the requirements of a number of legal acts on land use and subsoil use, mining, during June-October, 2021 on the territory of Arevik community, Armavir province, without an appropriate license and other documents for subsoil use, carried out illegal mining of subsoil, as a result of which about 100,000 m3 of sand and gravel mixture was illegally extracted. As a result of the implementation of illegal entrepreneurship, various taxes and other obligatory payments in especially large amounts - 152.560.000 AMD were not paid to the state.
In connection with the incident, a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service based on relevant articles of the RA Criminal Code, the preliminary investigation continues.
We inform that the National Security Bodies are purposefully fighting in the direction of detecting various lawlessness that destroy the economic foundations of the state, preventing their further spread, as well as neutralizing threats to economic security.