Ազգային անվտանգության մարմինները հայտնաբերել և կանխել են պետությանն առանձնապես խոշոր չափերով վնաս պատճառած ընդերքօգտագործման ոլորտում չարաշահումների հերթական դեպքը
03-11-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Արմավիրի մարզային վարչության աշխատակիցների համակարգված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքի արդյունքներով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, խախտելով հողերի և ընդերքի օգտագործման, օգտակար հանածոների արդյունահանման վերաբերյալ մի շարք իրավական ակտերի պահանջները, 2021 թվականի հունիս-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում Արմավիրի մարզի Արևիկ համայնքի տարածքում, առանց ընդերքօգտագործման համապատասխան լիցենզիայի և այլ փաստաթղթերի, իրականացրել է ընդերքի ապօրինի արդյունահանում, ինչի արդյունքում ապօրինի արդյունահանվել է շուրջ 100.000մ3 ավազակոպճային խառնուրդ: Իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրության արդյունքում պետությանը չի վճարվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 152.560.000 ՀՀ դրամի տարբեր հարկեր և այլ պարտադիր վճարներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, նախաքննությունը շարունակվում է:
Տեղեկացնում ենք, որ Ազգային անվտանգության մարմինները նպատակաուղղված պայքարում են պետության տնտեսական հիմքերը քայքայող տարաբնույթ ապօրինությունները բացահայտելու, դրանց հետագա ծավալումը կանխելու, ինչպես նաև տնտեսական անվտանգության սպառնալիքները չեզոքացնելու ուղղությամբ:

Органы национальной безопасности выявили и предотвратили очередной случай злоупотреблений в сфере недропользования, в результате которого государству был причинен ущерб в особо крупных размерах
03-11-2021
По результатам скоординированной оперативно-разыскной работы сотрудников Армавирского областного управления Службы национальной безопасности РА были получены фактические данные о том, что занимающийся предпринимательской деятельностью директор компании, нарушив требования ряда правовых актов по землепользованию и недропользованию, добыче полезных ископаемых, в течение июня-октября 2021 года на территории общины Аревик Армавирской области без соответствующей лицензии и иных документов на недропользование осуществил незаконную добычу недр, в результате чего незаконно было добыто около 100.000 м3 песчано-гравийной смеси. В результате осуществления незаконного предпринимательства государству не были выплачены разные налоги и иные обязательные платежи в особо крупных размерах - 152.560.000 драмов РА.
По данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, предварительное следствие продолжается.
Сообщаем, что органы национальной безопасности целенаправленно ведут борьбу по выявлению различных беззаконий, разрушающих экономические основы государства, пресечению их дальнейшего распространения, а также нейтрализации угроз экономической безопасности.