Ազգային անվտանգության մարմինները բացահայտել են զինծառայողի հարազատից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու հերթական դեպքը (տեսանյութ)
04-11-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Հ. Մ-ն, տեղեկանալով, որ ժամկետային զինծառայողը, մասնակցելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին, անհետ կորել է, խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ վերջինիս մորը հայտնել է, թե իբր արտերկրում, մասնավորապես՝ Չեչենական Հանրապետությունում և Սիրիայի Հանրապետությունում ունեցած հեղինակավոր կապերն օգտագործելով, կարող է միջոցներ ձեռնարկել անհետ կորած որդու հայտնաբերման և Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխելու ուղղությամբ` այդ կերպ ձեռք բերելով նրա վստահությունը:
Իրագործելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ մոր հետ հետագա հանդիպումների ժամանակ Հ. Մ-ն, մոլորեցնելով վերջինիս, նախ որդու գտնվելու տեղի վերաբերյալ ստույգ տեղեկություններ ստանալու, իսկ այնուհետև, նրան իբր Ադրբեջանի Հանրապետության բերդերից մեկից Բաքու քաղաք տեղափոխելու պատրվակով, 2021 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին անհետ կորած զինծառայողի մորից մաս-մաս ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.430.000 ՀՀ դրամին համարժեք 7.000 ԱՄՆ դոլար ու 60.000 ՀՀ դրամ և, խաբեությամբ հափշտակելով նշված գումարը, օգտագործել անձնական կարիքների համար:
Առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Հ. Մ-ն ձերբակալվել է: Նախաքննությամբ ձեռք բերված հիմնավոր ապացույցների հիման վրա նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով, և որպես խափանման միջոց կալանք կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:
Օրենքով սահմանված կարգով մեղքը հաստատվելու դեպքում Հ. Մ-ին սպառնում է մինչև 8 տարվա ազատազրկում:
Քրեական գործի քննության ներկա փուլում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ, օպերատիվ-հետախուզական և այլ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և հիշյալ անձի կողմից նմանատիպ եղանակով կատարված հնարավոր այլ հանցագործությունները բացահայտելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հորդորում է զերծ մնալ հանցավոր հակումներ ունեցող անձանց հետ կասկածելի գործարքների մեջ մտնելուց՝ վստահեցնելով, որ պետությունը շարունակում է ձեռնարկել գործուն միջոցներ՝ գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցներին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ:

Органы национальной безопасности раскрыли очередной случай хищения суммы в особо крупных размерах путем мошенничества у матери военнослужащего
04-11-2021
По предварительным материалам, подготовленным в Ереванском городском управлении Службы национальной безопасности РА, были получены фактические данные о том, что Г. М., осведомившись, что военнослужащий срочной службы, участвуя в войне, развязанной aзербайджанской стороной 27 сентября 2020 г., пропал без вести, имея умысел на хищение суммы в особо крупных размерах путем мошенничества, известил мать последнего о том, что якобы используя имеющиеся авторитетные связи зарубежом, в частности, Чеченской Республике и Сирийской Республике, может предпринять меры по обнаружению и перемещению в Республику Армения пропавшего без вести сына, тем самым завоевав ее доверие.
Г. М., осуществляя свой преступный замысел, во время дальнейших встреч с матерью, введя в заблуждение последнюю, прежде под предлогом получения точных сведений о местонахождении сына, а затем, якобы его перемещения из одной из тюрем Азербайджанской Республики в город Баку, в июле-августе 2021 года от матери пропавшего без вести военнослужащего получил по частям сумму в особо крупных размерах – 7.000 долларов США, эквивалентную 3.430.000 драмам РА и 60.000 драмов РА и, похитив путем обмана указанную сумму, использовал для личных нужд.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по факту о совершении мошенничества в особо крупных размерах, Г. М. был задержан. На основании обоснованных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, ему было предъявлено обвинение по соответствующей статье Уголовного кодекса РА и в суд было представлено ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
В случае подтверждения вины в установленном законом порядке Г. М. грозит до 8 лет лишения свободы.
На нынешнем этапе расследования уголовного дела предпринимаются необходимые процессуальные действия, оперативно-разыскные и иные мероприятия по выяснению всех обстоятельств дела и раскрытию иных возможных преступлений, совершенных упомянутым лицом подобным способом.
Служба национальной безопасности вновь призывает воздерживаться от заключения подозрительных сделок с лицами, имеющими возможные преступные наклонности, заверяя, что государство продолжает предпринимать действенные меры по возвращению на Родину наших соотечественников, находящихся в плену.
Примечание. Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА