2021թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ ԱԱԾ ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքների, ՀՀ պետական իրավասու մարմիններին փոխանցված նյութերի և դրանց արդյունքների վերաբերյալ
2021 թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում օրենքով իրենց վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական տարբեր իրավասու մարմիններին փոխանցվել է 772 նյութ կամ սկզբնական տեղեկատվություն՝ օրենքով սահմանված կարգով դրանց հետագա ընթացքը որոշելու համար, որոնց հիման վրա նշված մարմիններում հարուցվել է 217 քրեական գործ։
Նույն ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտը, ըստ ենթակայության այլ մարմիններին է փոխանցել 149 քրեական գործ, որից 127-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտե, 14-ը՝ հատուկ քննչական ծառայություն, 8-ը՝ ՀՀ ՊԵԿ:
Միայն նշված 149 քրեական գործերով՝ ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 20.967.661.169 ՀՀ դրամ և 18.880 ԱՄՆ դոլար, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 20.809.387.555 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը՝ 153.530.985 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը՝ 4.742.629 ՀՀ դրամ և 18.880 ԱՄՆ դոլար:
Զուգահեռաբար նույն ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է ընդհանուր առմամբ 264 քրեական գործ, որից գերակշիռ մասը՝ 188 քրեական գործ հարուցվել է Ազգային անվտանգության մարմիններում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննված քրեական գործերով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 24.607.971.770 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 24.378.963.387 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը՝ 80.752.153 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը՝ 148.256.230 ՀՀ դրամ: Ընդ որում, նշվածներից վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 566.199.139 ՀՀ դրամը, իսկ ֆիզիկական անձանց պատճառված վնասից՝ 5.907.732 ՀՀ դրամը:

On the work done by the units of the RA NSS, the materials submitted to the competent state bodies of RA, and their results for January-September 2021
In January-September 2021, as a result of performing functions assigned to it by law, 772 materials or initial information was transferred by the RA National Security Service to various competent state bodies of RA to decide their further course in the manner prescribed by law, on the basis of which 217 criminal cases were initiated.
During the same period, the Investigation Department of the RA NSS transferred 149 criminal cases to other bodies by subordination, of which 127 - to the RA Investigative Committee, 14 - to the Special Investigative Service, 8 - to the RA State Revenue Committee.
According to the preliminary assessment, in the mentioned 149 criminal cases alone, the total amount of damage caused by the crime amounted to 20.967.661.169 AMD and 18.880 USD, of which the initial damage caused to the state amounted to 20.809.387.555 AMD, to legal entities –153.530.985 AMD and for individuals –4.742.629 AMD and 18.880 USD.
In parallel, during the same period, a total of 264 criminal cases were initiated in the Investigation Department of the RA NSS, of which the predominant part - 188 criminal cases were initiated on the basis of materials prepared by the National Security Bodies.
During the mentioned period, in the criminal cases initiated and investigated by the Investigation Department of the RA NSS, according to a preliminary assessment, the total amount of damage caused by the crime amounted to 24.607.971.770 AMD, of which the initial damage caused to the state amounted to 24.378.963.387 AMD, legal persons - 80.752.153 AMD, and individuals - 148.256.230 AMD. At the same time, 566.199.139 AMD was recovered from the damage caused to the state, and 5.907.732 AMD from the damage caused to individuals.