2021թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ ԱԱԾ ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքների, ՀՀ պետական իրավասու մարմիններին փոխանցված նյութերի և դրանց արդյունքների վերաբերյալ
2021 թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում օրենքով իրենց վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական տարբեր իրավասու մարմիններին փոխանցվել է 772 նյութ կամ սկզբնական տեղեկատվություն՝ օրենքով սահմանված կարգով դրանց հետագա ընթացքը որոշելու համար, որոնց հիման վրա նշված մարմիններում հարուցվել է 217 քրեական գործ։
Նույն ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտը, ըստ ենթակայության այլ մարմիններին է փոխանցել 149 քրեական գործ, որից 127-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտե, 14-ը՝ հատուկ քննչական ծառայություն, 8-ը՝ ՀՀ ՊԵԿ:
Միայն նշված 149 քրեական գործերով՝ ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 20.967.661.169 ՀՀ դրամ և 18.880 ԱՄՆ դոլար, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 20.809.387.555 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը՝ 153.530.985 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը՝ 4.742.629 ՀՀ դրամ և 18.880 ԱՄՆ դոլար:
Զուգահեռաբար նույն ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է ընդհանուր առմամբ 264 քրեական գործ, որից գերակշիռ մասը՝ 188 քրեական գործ հարուցվել է Ազգային անվտանգության մարմիններում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննված քրեական գործերով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 24.607.971.770 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 24.378.963.387 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը՝ 80.752.153 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը՝ 148.256.230 ՀՀ դրամ: Ընդ որում, նշվածներից վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 566.199.139 ՀՀ դրամը, իսկ ֆիզիկական անձանց պատճառված վնասից՝ 5.907.732 ՀՀ դրամը:

О проделанной работе подразделений СНБ РА, материалах, переданных государственным компетентным органам РА, и их результатах за январь-сентябрь 2021 г.
За январь-сентябрь 2021 г. Службой национальной безопасности РА в результате выполнения возложенных на нее законом функций, различным компетентным государственным органам РА было передано 772 материала или исходной информации для решения их дальнейшего хода в установленном законом порядке, на основании которых в указанных органах возбуждено 217 уголовных дел.
За тот же период времени Следственный департамент СНБ РА иным органам передал по подведомственности 149 уголовных дел, из которых 127 – в Следственный комитет РА, 14 – в Специальную следственную службу, 8 – в КГД РА.
Только по указанным 149 уголовным делам, согласно предварительной оценке, общий размер ущерба, причиненного преступлением, составил 20.967.661.169 драмов РА и 18.880 долларов США, из которых первоначальный ущерб, причиненный государству, составил 20.809.387.555 драмов РА, юридическим лицам – 153.530.985 драмов РА, а физическим лицам – 4.742.629 драмов РА и 18.880 долларов США.
Параллельно в тот же период в Следственном департаменте СНБ РА в общей сложности возбуждено 264 уголовных дел, из которых преобладающая часть – 188 уголовных дел, возбуждены на основании материалов, подготовленных в органах Национальной безопасности.
В упомянутый период по уголовным делам, возбужденным и расследованным в Следственном департаменте СНБ РА, согласно предварительной оценке, общий размер ущерба, причиненный преступлением, составил 24.607.971.770 драмов РА, из которых первоначальный ущерб, причиненный государству, составил 24.378.963.387 драмов РА, юридическим лицам – 80.752.153драмов РА, а физическим лицам – 148.256.230 драмов РА. При этом, из указанного ущерба, причиненного государству, было восстановлено 566.199.139 драмов РА, а из ущерба, причиненного физическим лицам – 5.907.732 драмов РА.