Ազգային անվտանգության մարմինների տեսադաշտում մրցույթների անցկացման ոլորտն է. բացահայտվել և խափանվել է կոռուպցիոն բնույթի չարաշահման հերթական դեպքը (տեսանյութ)
15-11-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտում ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի առանձին աշխատակիցների ներգրավմամբ գործել է կոռուպցիոն սխեմա, որի շրջանակներում, գնումների գործընթացում հաղթող ճանաչված շինարարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից պաշտոնատար անձինք պահանջել և ստացել են առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք-գումարներ։
Մասնավորապես, նախապատրաստված նյութերում առկա փաստական տվյալների համաձայն, պետական մարմնում մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ հանդիսացող, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի իրականացման բաժնի ղեկավարը, հիմնադրամի կողմից 2021 թ-ի հուլիսին անցկացված միջնակարգ դպրոցի կառուցման աշխատանքների շուրջ 1,8 մլրդ դրամի արժողությամբ մրցույթում հաղթող ճանաչված կապալառու կազմակերպության սեփականատիրոջից, վերոնշյալ դպրոցի կառուցման աշխատանքների ընթացքում, կապալառու ընկերության օգտին իր լիազորությունների շրջանակներում հովանավորչության, այդ թվում՝ հիմնադրամին ներկայացված շինարարական աշխատանքների ընթացիկ ավարտական ակտերն անխոչընդոտ ընդունելու համար պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով 25.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից 2.404.100 ՀՀ դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլարը պաշտոնատար անձը ստացել է 2021 թ-ի սեպտեմբերին։
Ստացված տեղեկությունների իրացման նպատակով, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2021 թ-ի նոյեմբերի 12-ին պաշտոնատար անձի կողմից կաշառքի հերթական մասնաբաժինը՝ 1.900.760 ՀՀ դրամին համարժեք 4000 ԱՄՆ դոլարը ստանալուց հետո, նա և կաշառք տված անձը բռնվել և բերման են ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն։ Անձնական խուզարկության արդյունքում պաշտոնատար անձի մոտից հայտնաբերվել է կաշառքի առարկա գումարը։
Դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերը փոխանցվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։ Պաշտոնատար անձը և նրան կաշառք տվողը ձերբակալվել են, իրականացվում է նախաքննություն։
Իրականացվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումեր կոռուպցիոն սխեմայի հնարավոր բոլոր դրվագները, դրանցում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և յուրաքանչյուր արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակելու է նպատակաուղղված պայքար մղել պետության տնտեսական հիմքերը քայքայող տարաբնույթ կոռուպցիոն երևույթները բացահայտելու, դրանց հետագա ծավալումը կանխելու ուղղությամբ:

В поле зрения органов национальной безопасности сфера проведения тендеров: раскрыт и пресечен очередной случай злоупотреблений коррупционного характера (видеоматериал)
15-11-2021
В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых на основании оперативных сведений, полученных в Департаменте экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА, установлено, что действовала коррупционная схема с вовлечением отдельных сотрудников Фонда территориального развития Армении, в рамках которой должностные лица потребовали и получили взятку в особо крупных размерах в виде денег от представителей строительных организаций, признанных победителями в процессе закупок.
В частности, согласно фактическим данным, имеющимся в подготовленных материалах, руководитель отдела по реализации программ Фонда территориального развития Армении, являющийся должностным лицом, постоянно осуществляющим функции представителя власти в государственном органе, потребовал взятку в особо крупных размерах - 25.000.000 драмов РА от собственника компании-подрядчика, признанной победителем в проведенном Фондом в июле 2021 года тендере на строительные работы средней школы стоимостью около 1,8 млрд драмов, за покровительство в рамках своих полномочий в пользу компании-подрядчика в ходе строительных работ вышеуказанной школы, в том числе за беспрепятственное принятие актов завершения текущих строительных работ, представленных в Фонд. Из полученной суммы 5000 долларов США, эквивалентных 2.404.100 драмам РА, должностное лицо получило в сентябре 2021 года.
С целью реализации полученных сведений в результате мероприятий, предпринятых сотрудниками Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА, 12 ноября 2021 года после получения должностным лицом очередной доли взятки в размере 4000 долларов США, эквивалентной 1.900.760 драмам РА, он и взяткодатель были схвачены и подвергнуты приводу в Службу национальной безопасности РА. В результате личного обыска у должностного лица был обнаружен предмет взятки – деньги.
Подготовленные материалы по данном факту были переданы в Антикоррупционный комитет РА, где было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Должностное лицо и взяткодатель задержаны, проводится предварительное следствие.
Осуществляются оперативно-разыскные мероприятия по раскрытию всех возможных эпизодов коррупционной схемы, по выявлению полного круга вовлеченных в них лиц и по даче соразмерной уголовно-правовой оценки каждому деянию.
Сообщаем, что Служба национальной безопасности РА продолжит вести целенаправленную борьбу по выявлению различных коррупционных проявлений, разрушающих экономические основы государства, пресечению их дальнейшего распространения.