Ազգային անվտանգության մարմինների տեսադաշտում մրցույթների անցկացման ոլորտն է. բացահայտվել և խափանվել է կոռուպցիոն բնույթի չարաշահման հերթական դեպքը (տեսանյութ)
15-11-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտում ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի առանձին աշխատակիցների ներգրավմամբ գործել է կոռուպցիոն սխեմա, որի շրջանակներում, գնումների գործընթացում հաղթող ճանաչված շինարարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից պաշտոնատար անձինք պահանջել և ստացել են առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք-գումարներ։
Մասնավորապես, նախապատրաստված նյութերում առկա փաստական տվյալների համաձայն, պետական մարմնում մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ հանդիսացող, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի իրականացման բաժնի ղեկավարը, հիմնադրամի կողմից 2021 թ-ի հուլիսին անցկացված միջնակարգ դպրոցի կառուցման աշխատանքների շուրջ 1,8 մլրդ դրամի արժողությամբ մրցույթում հաղթող ճանաչված կապալառու կազմակերպության սեփականատիրոջից, վերոնշյալ դպրոցի կառուցման աշխատանքների ընթացքում, կապալառու ընկերության օգտին իր լիազորությունների շրջանակներում հովանավորչության, այդ թվում՝ հիմնադրամին ներկայացված շինարարական աշխատանքների ընթացիկ ավարտական ակտերն անխոչընդոտ ընդունելու համար պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով 25.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից 2.404.100 ՀՀ դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլարը պաշտոնատար անձը ստացել է 2021 թ-ի սեպտեմբերին։
Ստացված տեղեկությունների իրացման նպատակով, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2021 թ-ի նոյեմբերի 12-ին պաշտոնատար անձի կողմից կաշառքի հերթական մասնաբաժինը՝ 1.900.760 ՀՀ դրամին համարժեք 4000 ԱՄՆ դոլարը ստանալուց հետո, նա և կաշառք տված անձը բռնվել և բերման են ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն։ Անձնական խուզարկության արդյունքում պաշտոնատար անձի մոտից հայտնաբերվել է կաշառքի առարկա գումարը։
Դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերը փոխանցվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։ Պաշտոնատար անձը և նրան կաշառք տվողը ձերբակալվել են, իրականացվում է նախաքննություն։
Իրականացվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումեր կոռուպցիոն սխեմայի հնարավոր բոլոր դրվագները, դրանցում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և յուրաքանչյուր արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակելու է նպատակաուղղված պայքար մղել պետության տնտեսական հիմքերը քայքայող տարաբնույթ կոռուպցիոն երևույթները բացահայտելու, դրանց հետագա ծավալումը կանխելու ուղղությամբ:

Sphere of Tendering in Field of View Of National Security Bodies: Another Case Of Abuse Of Corruption Nature Detected And Disrupted (video)
15-11-2021
As a result of complex operative-search measures taken on the basis of operational information obtained in the Department of Economic Security and Countering Corruption of the RA National Security Service, it was established that there was a corruption scheme involving certain employees of the Territorial Development Fund of Armenia, within which the officials demanded and received a bribe in especially large amounts in the form of money from representatives of construction organizations recognized as winners in the procurement process.
In particular, according to the factual data available in the prepared materials, the head of the program implementation department of the Territorial Development Fund of Armenia, being an official constantly performing the functions of a representative of power in a state body, demanded a bribe in an especially large amount - 25,000,000 AMD from the owner of the company -contractor, declared the winner in the tender for the construction of a secondary school, held by the Fund in July, 2021, worth about 1.8 billion AMD, for patronage within its powers in favor of the contractor during the construction works of the above-mentioned school, including for the unhindered acceptance of acts of completion of ongoing construction works submitted to the Fund. Of the amount received, 5000 USD, equivalent to 2,404,100 AMD, was received by the official in September, 2021.
In order to implement the information received as a result of measures taken by the officials of the Department of the Economic Security and Countering Corruption of the RA National Security Service, on 12 November, 2021, after the official received another share of the bribe in the amount of 4000 USD, equivalent to 1.900.760 AMD, he and the briber were seized and brought in to the RA National Security Service of the Republic of Armenia. As a result of a personal search, the subject of a bribe-money-was found at the official.
In connection with the incident, the prepared materials were submitted to the RA Anti-Corruption Committee where a criminal case was initiated under the relevant articles of the RA Criminal Code. The official and the bribe giver were detained, a preliminary investigation is underway.
Operative-search measures are being taken in the direction of uncovering all possible episodes of the corruption scheme, detecting the full circle of persons involved in them and giving an equivalent criminal-legal assessment to each act.
We inform that the RA National Security Service will continue to carry a targeted fight in the direction of detecting various manifestations of corruption that destroy the economic foundations of the state, and preventing their further spread.