Ավարտվել է ռազմական դրության պայմաններում ՀՀ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից այլ անձանց հետ հանցակցությամբ չարաշահումներ կատարելու դեպքերով հարուցված բազմադրվագ քրեական գործի նախաքննությունը
16-11-2021
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով իրականացված համակողմանի քննության արդյունքում ձեռք է բերվել փոխկապակցված, հավաստի և բավարար ապացույցների համակցություն, որով հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ հանդիսացող Հ.Դ-ն 2020 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2021 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում դրսևորել է հակաիրավական վարքագիծ, որի շրջանակներում կատարել է 12 դրվագ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ:
Հ.Դ-ն մի շարք քաղաքացիներից պահանջել և ստացել է տարբեր, այդ թվում՝ խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր շուրջ 8 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառքներ, չարաշահել է իշխանությունը և պաշտոնեական դիրքը՝ պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող, ինչպես նաև զորահավաքի շրջանակներում զորակոչվող անձանց առաջնագիծ չտանելու, իրենց նախընտրած զորամասում ծառայության անցնելու, ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելուն նպաստելու, ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակցին նախընտրած վայրում աշխատանքի տեղափոխելու և այլնի համար, որպիսի գործողությունների հետևանքով էական վնաս է պատճառել զինվորական ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների կատարման բնականոն ընթացքին, խախտվել է ստորաբաժանումների մարտական հաշվարկը, խաթարվել է ռազմական դրության ժամանակ զորահավաքի կազմակերպման և զորահավաքային զինծառայողների համալրման բնականոն գործընթացը:
Զուգահեռաբար նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների անհրաժեշտ համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության՝ կոչումով գնդապետ պաշտոնյան, 2020 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու նպատակով գտնվելով Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում, գաղտնի եղանակով հափշտակել է ռազմական դրության ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հատկացված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 3.680.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲ ընկերությանը պատկանող «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենան:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով որպես մեղադրյալ են ներգրավվել ընդհանուր թվով 22 անձ, որոնցից 13-ի մասով քրեական գործը անջատվել է առանձին վարույթում և 2021 թվականի նոյեմբերի 12-ին մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար, իսկ մնացած դրվագներով նախաքննությունը շարունակվում է:

Завершилось предварительное следствие по многоэпизодному уголовному делу, возбужденному по фактам совершения злоупотреблений высокопоставленным должностным лицом Министерства обороны РА в соучастии с другими лицами в условиях военного положения
16-11-2021
В результате проведения всестороннего расследования уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА, была получена совокупность взаимосвязанных, достоверных и достаточных доказательств, по которым было обосновано, что Г.Д., являющийся высокопоставленным должностным лицом Службы военного контроля Министерства обороны РА, за период с сентября 2020 года по январь 2021 года проявил противоправное поведение, совершив 12 эпизодов тяжких и особо тяжких преступлений.
В частности, Г.Д. от ряда граждан потребовал и получил различные взятки, в том числе в крупных и в особо крупных размерах - в общей сложности около 8 миллионов драмов РА, злоупотребил властью и должностным положением для того, чтобы не направлять на передовую линию находящихся на обязательной военной службе, а также призванных в рамках мобилизации лиц, проходить военную службу в предпочитаемой ими воинской части, оказать содействие в вопросе самовольного оставления места службы, в переводе служащего Министерства обороны РА на предпочитаемое им место работы и т.д., и вследствие таких действий он причинил существенный ущерб нормальному процессу выполнения стоящих перед воинскими подразделениями задач, был подорван боевой расчет подразделений, нарушен нормальный процесс организации мобилизации и комплектования военнослужащими, призываемых по мобилизации во время военного положения.
Одновременно при необходимой совокупности доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, было обосновано, что в октябре-ноябре 2020 года имеющее звание полковника должностное лицо Министерства обороны РА, находясь по долгу службы в городе Горис Сюникской области, совершил хищение имущества в особо крупных размерах: тайно похитил выделенный во время военного положения Министерству обороны РА автомобиль марки УАЗ, принадлежащий ЗАО «Газпром Армения» стоимостью 3.680.000 драмов РА.
По доказательствам, полученным по уголовному делу, в качестве обвиняемых было привлечено в общей сложности 22 лица, в отношении 13-и из них уголовное дело выделено в отдельное производство, и 12 ноября 2021 года с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, для его утверждения и направления в суд, а по остальным эпизодам предварительное следствие продолжается.