ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ս.թ. նոյեմբերի 16-ին ՀՀ բնակչության շրջանում խուճապ առաջացնելու նպատակով՝ տարբեր սոցիալական հարթակներում և կայքերում ադրբեջանցիների կողմից ապատեղեկատվություն պարունակող հաղորդագրություններ են տարածվում, որոնցում մասնավորապես կոչ է արվում հայերի դեմ սկսել հեռախոսային «ահաբեկչական» գործողություններ (Друзья, просим Вас начать компанию телефонного террора против армян): Այդ հաղորդագրություններում խորհուրդ է տրվում հավաքել +374 երկրի կոդը, այնուհետև բջջային կապի օպերատորների բոլոր 91, 99, 43, 77, 93, 94, 98 հեռախոսային կոդերը, ինչից հետո հավաքել 7-նիշանոց որևէ համար և ռուսերենով ձայնային կամ տեքստային հաղորդագրություններ ուղարկել Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ քաղաքները և բնակավայրերը անմիջապես լքելու կոչերով:
Միաժամանակ, կոչ է արվում ուղերձներ տարածել՝ համաձայն որոնց, Մեղրի, Կապան, Քաջարան, Ջերմուկ, Տաթև, Գորիս, Տեղ, Սիսիան, Անգեղակոթ քաղաքներն ու բնակավայրերը շուտով օկուպացվելու են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից, և որ այդ հողերն արդեն հանձնված են Ադրբեջանին, ինչպես նաև տարածել, որ Յաշմա-ն և ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների դիվերսիոն խմբերը արդեն այդ բնակավայրերում են:
ՀՀ ԱԱԾ-ն հորդորում է լինել զգոն, անուշադրության մատնել հնարավոր կասկածելի զանգերը և հաղորդագրությունները:
Հարգելի՛ քաղաքացիներ, կոչ ենք անում չտարածել կասկածելի, չճշտված տեղեկություններ, զինված ուժերի կամ զինտեխնիկայի տեղաշարժի վերաբերյալ տեսանյութեր և լուսանկարներ ու բացառապես ապավինել պաշտոնական տեղեկատվական աղբյուրներին:

Служба национальной безопасности РА сообщает, что 16 ноября с.г. на различных социальных платформах и сайтах азербайджанцами распространяются содержащие дезинформацию сообщения, в которых, в частности, содержатся призывы начать «террористические» телефонные действия против армян с целью вызвать панику среди населения РА (Друзья, просим Вас начать компанию телефонного террора против армян). В этих сообщениях рекомендуется набрать код страны +374, затем все телефонные коды 91, 99, 43, 77, 93, 94, 98 операторов сотовой связи, после чего набрать любой 7-значный номер и отправить голосовые или текстовые сообщения на русском языке с призывом немедленно покинуть приграничные с Азербайджаном города и населенные пункты.
В тоже время в сообщениях содержатся призывы распространять послания, согласно которым города и населенные пункты Мегри, Капан, Каджаран, Джермук, Татев, Горис, Тех, Сисиан, Ангехакот в скором времени будут оккупированы азербайджанскими вооруженными силами, и что эти земли уже сданы Азербайджану, а также распространять сведения, что “Яшма” и диверсионные группы азербайджанских специальных служб уже находятся в этих населенных пунктах.
СНБ РА призывает быть бдительными, оставлять без внимания возможные подозрительные звонки и сообщения.
Уважаемые граждане, призываем не распространять сомнительные, непроверенные сведения, видеоматериалы и фотографии о передвижении вооружённых сил и военной техники и полагаться исключительно на официальные информационные источники.