ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է ևս երեք անձանց մասով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքերով քրեական գործի նախաքննությունը
22-11-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու, դրանց մասնակցելու, զանգվածային անկարգությունների ժամանակ մասնակիցների կողմից իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին ակտիվորեն չենթարկվելու կամ անձանց նկատմամբ բռնություն կիրառելու կոչերի, իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի, ինչպես նաև Ազգային ժողովին և կառավարությանը պարտադրելու, ապօրինի զենք, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի ընթացքում հավաքված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ևս երեք անձի մասով նախաքննությունն ավարտվել, նրանց նկատմամբ գործն անջատվել է առանձին վարույթում և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ գործն ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հիշատակված բազմադրվագ քրեական գործով քննչական խմբի կողմից իրականացված նախաքննության ընթացքում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, կողոպուտ և տարաբնույթ այլ հանցագործություններ կատարելու համար վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական հետապնդումներ են հարուցվել զանգվածային անկարգության շուրջ 53 մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ, որոնցից 27 անձի նկատմամբ անջատվել և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 9 քրեական գործ:
Ընդ որում, դատարան ուղարկված քրեական գործերի դատաքննության արդյունքներով 7 անձանց վերաբերյալ արդեն իսկ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ, ովքեր դատապարտվել են ազատազրկման ձևով պատժատեսակների, իսկ մնացած անձանց մասով դատական քննությունն ընթացքի մեջ է:
Հարկ է նշել, որ նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզաբանվել են շուրջ 550-ից ավելի անձանց ինքնությունները, ինչպես նաև ճշտվել են զանգվածային անկարգության այլ մասնակիցների տվյալները, որոնց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվում են ակտիվ որոնողական աշխատանքներ:
Քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչների, ունեցած դերակատարության, կատարված հանցագործությունների ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունները պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանելու սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և տուրք չտալ անձնական կամ այլ մղումներով պայմանավորված, երկրի ներքին անվտանգությունն ապակայունացնող սադրիչ կոչերին ու հորդորներին:

In Investigation Department of RA NSS Preliminary Investigation against Three More Persons of Criminal Case on Mass Riots, Taken Place on 10 November, 2020, in Yerevan City Completed
22-11-2021
In the Investigation Department of the RA NSS the preliminary investigation of the criminal case initiated on the facts of organizing mass riots on 10 November, 2020 in the buildings of the RA Government, the National Assembly and other objects of state importance and public places with the use of violence, pogroms, destruction, damage to property or armed resistance to a representative of the authorities, participation in them, during mass riots, calls for active disobedience by participants to the lawful demands of representatives of the authorities or the use of violence against persons, seizure of power, public calls aimed at the violent overthrow of the constitutional order, as well as coercion of the National Assembly and the Government, acquisition and storage of illegal weapons and ammunition, in the course of which, on the basis of the body of sufficient evidence accumulated, the preliminary investigation against three more persons was completed, the case against them was separated into a separate proceeding and, with the indictment was sent to the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation, with a motion to be filed to the court for considering the case on the merits.
The National Security Service informs that during the preliminary investigation carried out by the investigative group in the mentioned multi-episode criminal case, for participation in mass riots, robbery and commission of various crimes by the body conducting the proceedings, criminal prosecutions were initiated on mass riots against about 53 participants or organizers, of which 9 criminal cases against 27 persons were separated and sent to the court with an indictment.
At the same time, according to the results of the judicial investigation of criminal cases sent to the court, 7 persons have already been convicted, they have been sentenced to imprisonment, and for the rest of the persons, the judicial investigation is in progress.
It should be noted that as a result of the investigative and other procedural actions taken by the preliminary investigation body, as well as the complex operative-search measures carried out in parallel with them, the identities of more than 550 persons were established, and the data of other participants in the mass riots were clarified, in the direction of detection of which active search work is underway.
Large-scale operative-search and investigative actions are being taken in the criminal case in the direction of identifying the organizers of the mass riots, their role, the complete picture of the crimes committed, finding out the identities of other persons involved in the case, and initiating criminal prosecutions against them.
At the same time, it is reported that the National Security Service of the Republic of Armenia will carry out a consistent fight in the direction of preventing, disrupting and disclosing crimes against the foundations of the constitutional order and state security, calling on the broad strata of the general public to show exclusively law-abiding behavior and not to give vent to, due to narrow personal or other motives, provocative appeals and exhortations undermining the internal security of the country.