ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է ևս երեք անձանց մասով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքերով քրեական գործի նախաքննությունը
22-11-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու, դրանց մասնակցելու, զանգվածային անկարգությունների ժամանակ մասնակիցների կողմից իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին ակտիվորեն չենթարկվելու կամ անձանց նկատմամբ բռնություն կիրառելու կոչերի, իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի, ինչպես նաև Ազգային ժողովին և կառավարությանը պարտադրելու, ապօրինի զենք, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի ընթացքում հավաքված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ևս երեք անձի մասով նախաքննությունն ավարտվել, նրանց նկատմամբ գործն անջատվել է առանձին վարույթում և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ գործն ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հիշատակված բազմադրվագ քրեական գործով քննչական խմբի կողմից իրականացված նախաքննության ընթացքում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, կողոպուտ և տարաբնույթ այլ հանցագործություններ կատարելու համար վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական հետապնդումներ են հարուցվել զանգվածային անկարգության շուրջ 53 մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ, որոնցից 27 անձի նկատմամբ անջատվել և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 9 քրեական գործ:
Ընդ որում, դատարան ուղարկված քրեական գործերի դատաքննության արդյունքներով 7 անձանց վերաբերյալ արդեն իսկ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ, ովքեր դատապարտվել են ազատազրկման ձևով պատժատեսակների, իսկ մնացած անձանց մասով դատական քննությունն ընթացքի մեջ է:
Հարկ է նշել, որ նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզաբանվել են շուրջ 550-ից ավելի անձանց ինքնությունները, ինչպես նաև ճշտվել են զանգվածային անկարգության այլ մասնակիցների տվյալները, որոնց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվում են ակտիվ որոնողական աշխատանքներ:
Քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչների, ունեցած դերակատարության, կատարված հանցագործությունների ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունները պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանելու սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և տուրք չտալ անձնական կամ այլ մղումներով պայմանավորված, երկրի ներքին անվտանգությունն ապակայունացնող սադրիչ կոչերին ու հորդորներին:

В Следственном департаменте СНБ РА завершено предварительное следствие в отношении еще трех лиц по уголовному делу о массовых беспорядках, происшедших 10 ноября 2020 года в городе Ереване
22-11-2021
В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам организации выраженных массовых беспорядков 10 ноября 2020 года в зданиях Правительства РА, Национального Собрания и иных объектах государственного значения и общественных местах с применением насилия, осуществлением погромов, уничтожением, повреждением имущества или вооруженным сопротивлением представителю власти, участия в них, в ходе массовых беспорядков активного неподчинения участниками законным требованиям представителей власти или призывов применения насилия в отношении лиц, захвата власти, публичных призывов, направленных на насильственное свержение конституционного строя, а также принуждения Национального Собрания и Правительства, приобретения и хранения незаконного оружия и боеприпасов, в процессе которого на основании совокупности собранных достаточных доказательств по части еще трех лиц завершено предварительное следствие, дело в отношении них выделено в отдельное производство и с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, с ходатайством о передаче дела в суд для его рассмотрения по существу.
Служба национальной безопасности информирует, что в ходе предварительного следствия, осуществленного следственной группой по упомянутому многоэпизодному уголовному делу, за участие в массовых беспорядках, грабеже и совершение различных преступлений органами, осуществляющими производство, возбуждены уголовные преследования по массовым беспорядкам в отношении около 53 участников или организаторов, из которых в отношении 27 лиц выделены и с обвинительным заключением отправлены в суд 9 уголовных дел.
При этом, по результатам судебного следствия уголовных дел, направленных в суд, в отношении 7 лиц уже вынесены обвинительные приговоры, они приговорены к наказанию в виде лишения свободы, а по части остальных лиц судебное следствие в процессе.
Следует отметить, что в результате следственных и других процессуальных действий, предпринятых органом предварительного следствия, а также совокупных оперативно-разыскных мероприятий, проведенных параллельно с ними, установлены личности более чем 550 лиц, а также уточнены данные иных участников массовых беспорядков, по обнаружению которых ведутся активные поисковые работы.
По уголовному делу продолжаются в больших масштабах предприниматься оперативно-разыскные и следственные действия, направленные на выявление организаторов массовых беспорядков, их роли, полной картины совершенных преступлений, выяснение личностей иных лиц, причастных к делу, и начале в отношении них уголовного преследования.
Одновременно сообщается, что Служба национальной безопасности Республики Армения будет вести последовательную борьбу по предотвращению, пресечению и выявлению преступлений, направленных против основ конституционного строя и государственной безопасности, призывая широкие слои общества проявлять исключительно законопослушное поведение и не поддаваться на провокационные призывы и агитации, продиктованные личными или иными побуждениями и подрывающие внутреннюю безопасность страны.