ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Արագածոտնի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել, որ Արագածոտնի մարզի Արագածավան խոշորացված համայնքի ղեկավարը, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք, շահադիտական և անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ հաստատապես տեղեկացված լինելով համայնքի վարչական տարածքում ապօրինի ընդերքօգտագործման, ապօրինի ձեռնարկատիրության դեպքի մասին որևէ միջոց չեն ձեռնարկել ապօրինի հողօգտագործումը կանխարգելելու, կասեցնելու, վերացնելու, ինչպես նաև հանցագործության դեպքը բացահայտելու, հանցանք կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկելուն ուղղված միջոցներ ձեռնարկելու ուղղությամբ, որպիսի պայմաններում Արագածավան համայնքի մի շարք բնակիչներ տևական ժամանակ առանց խոչընդոտների, պաշտոնատար անձանց հովանավորչությամբ, մեկ միասնական դիտավորությամբ 2017 թվականից մինչև 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում համայնքի վարչական տարածքում, առանց ընդերքօգտագործման համապատասխան լիցենզիայի, ընդերքօգտագործման պայմանագրի և հողի գործառնական նշանակությունը փոխելու, իրականացրել են ընդերքի ապօրինի արդյունահանում, ինչի արդյունքում ապօրինի արդյունահանվել է շուրջ 754.000 կգ օբսիդիան տեսակի քարի հանքանյութ, ինչպես նաև իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրության արդյունքում պետությանը չի վճարվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 156.424.708 ՀՀ դրամի տարբեր հարկեր և այլ պարտադիր վճարներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե:

Bodies of National Security Detected Another Case of Damage to State On Especially Large Scale as Result of Abuse of Official Powers by Officials
26-11-2021
As a result of large-scale operative-search activities carried out by the officers of Aragatsotn Regional Department of the RA National Security Service, factual data were obtained that the the head of the enlarged community Aragatsavan of Aragatsotn province, persons carrying out state special service, out of mercenary and personal other motives, did not fulfill their official duties, namely, being firmly aware of the case of illegal lithosphere use, illegal entrepreneurship in the administrative territory of the community, did not take any measures in the direction of suppressing, preventing, eliminating illegal land use, as well as to detect the case of the crime, bringing to justice the persons who had committed the crime and under such circumstances, a number of residents of the Aragatsavan community for a long time without obstacles, under the patronage of officials with a common intent, from 2017 to 16 November, 2021, on the administrative territory of the community carried out illegal mining of lithosphere without an appropriate license for lithosphere use, lithosphere use agreements and a change in the functional purpose of the land, as a result of which about 754,000 kg of obsidian rock ore were illegally mined, and also as a result of illegal entrepreneurial activity the state was not paid various taxes and other obligatory payments in especially large amounts – 156,424,708 AMD.
In connection with the incident, in the Investigation Department of the RA National Security Service, a criminal case was initiated on the grounds of the relevant articles of the Criminal Code of RA, which was sent to the Anti-Corruption Committee of RA to carry out a preliminary investigation.