ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Արագածոտնի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել, որ Արագածոտնի մարզի Արագածավան խոշորացված համայնքի ղեկավարը, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք, շահադիտական և անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ հաստատապես տեղեկացված լինելով համայնքի վարչական տարածքում ապօրինի ընդերքօգտագործման, ապօրինի ձեռնարկատիրության դեպքի մասին որևէ միջոց չեն ձեռնարկել ապօրինի հողօգտագործումը կանխարգելելու, կասեցնելու, վերացնելու, ինչպես նաև հանցագործության դեպքը բացահայտելու, հանցանք կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկելուն ուղղված միջոցներ ձեռնարկելու ուղղությամբ, որպիսի պայմաններում Արագածավան համայնքի մի շարք բնակիչներ տևական ժամանակ առանց խոչընդոտների, պաշտոնատար անձանց հովանավորչությամբ, մեկ միասնական դիտավորությամբ 2017 թվականից մինչև 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում համայնքի վարչական տարածքում, առանց ընդերքօգտագործման համապատասխան լիցենզիայի, ընդերքօգտագործման պայմանագրի և հողի գործառնական նշանակությունը փոխելու, իրականացրել են ընդերքի ապօրինի արդյունահանում, ինչի արդյունքում ապօրինի արդյունահանվել է շուրջ 754.000 կգ օբսիդիան տեսակի քարի հանքանյութ, ինչպես նաև իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրության արդյունքում պետությանը չի վճարվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 156.424.708 ՀՀ դրամի տարբեր հարկեր և այլ պարտադիր վճարներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե:

Органы национальной безопасности раскрыли очередной случай причинения ущерба государству в особо крупных размерах в результате злоупотребления должностными полномочиями со стороны должностных лиц
26-11-2021
В результате, осуществлённых сотрудниками Арагацотнского областного управления Службы национальной безопасности РА оперативно-разыскных мероприятий в крупных масштабах, были получены фактические данные о том, что руководитель укрупнённой общины Арагацаван Арагацотнской области, осуществляющие государственную специальную службу лица. исходя из корыстной и иной личной заинтересованности, не выполнили свои служебные обязанности, а именно, будучи достоверно проинформированными о случае незаконного недропользования, незаконного предпринимательства на административной территории общины не предприняли каких-либо мер по пресечению, предотвращению, устранению незаконного землепользования, а также по раскрытию факта преступления, привлечению к ответственности лиц, совершивших преступление и в сложившихся условиях ряд жителей общины Арагацаван продолжительное время без препятствий, под покровительством должностных лиц с единым умыслом в период с 2017 года по 16 ноября 2021 года на административной территории общины осуществили незаконную добычу недр без соответствующей лицензии на недропользование, договора о недропользовании и изменения функционального назначения земли, в результате чего незаконно было добыто около 754.000 кг горной руды породы вида обсидиан, а также в результате осуществления незаконной предпринимательской деятельности государству не были выплачены различные налоги и иные обязательные платежи в особо крупных размерах – 156.424.708 драмов РА.
По данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, которое с целью проведения предварительного следствия было передано в Антикоррупционный комитет РА.