Ի լրումն ս.թ. հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության՝ համաձայն որի բացահայտվել էր կազմակերպված խմբի կողմից իրականացված պետական դավաճանության դեպք, ԱԱԾ-ն տեղեկացնում է այդ դեպքով հարուցված քրեական գործի նախաքննության ավարտի մասին:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ երկու քաղաքացիները, չունենալով մշտական աշխատանք և եկամտի աղբյուր, աշխատանք փնտրելու նպատակով միասին մեկնել են Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաք, որտեղ հայտնվել են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների տեսադաշտում և ընդունել նյութական օգուտներ ստանալու դիմաց նրանց կողմից հավաքագրվելու և ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության գործելու առաջարկը:
Վերջիններս վարձատրության դիմաց անցել են թշնամու կողմը, լրտեսության, այլ օգնություն ցույց տալու եղանակներով հանձնելու նպատակով հավաքել, պահել և օտարերկրյա պետության ինքնությունը դեռևս չպարզված ներկայացուցիչներին հանձնել են պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, որով հակառակորդին ընձեռել են իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իրենց կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները, դրանց համապատասխան կատարել տակտիկական փոփոխություններ, ինչպես նաև կանխորոշել ՀՀ ԶՈԻ տարբեր զորամասերի կողմից իրականացվելիք խնդիրների հնարավոր ծավալներն ու գործողությունների հավանական բնույթը, մարտական գործողությունների վարման ընթացքում նպատակային և արդյունավետ խոցման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծել ու արդյունքում խոչընդոտել Արցախի ՊԲ և ՀՀ ԶՈԻ ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների պատշաճ իրականացմանը, ստեղծվել են նպաստավոր պայմաններ թշնամական զորքի կողմից այդ ուղղությամբ պաշտպանության գծի ճեղքման և հետագա առաջխաղացման համար՝ այդ կերպ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության կատարել պետական դավաճանություն:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով պետական դավաճանություն կատարած անձինք ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին նրանց նկատմամբ քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակելու է հետևողական պայքար տանել օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և նախազգուշացնում, որ ձեռնարկելու է գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:

Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту государственной измены
01-12-2021
В дополнение к сообщению от 7 июня с.г., распространённому СНБ РА, согласно которому был раскрыт случай государственной измены, совершенный организованной группой, СНБ информирует о завершении предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по данному факту.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что двое граждан РА, не имея постоянной работы и источника дохода, с целью поиска работы отправились вместе в город Стамбул Турецкой Республики, где оказались в поле зрения спецслужб Азербайджана и в обмен на получение с их стороны материальных выгод приняли предложение завербоваться и действовать в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
Последние за вознаграждение перешли на сторону врага, посредством шпионажа и оказания помощи иными методами с целью передачи собрали, сохранили и пока неустановленным представителям иностранного государства передали сведения, содержащие государственную и служебную тайну, тем самым предоставили противнику реальную возможность произвести точные расчеты сил и средств, определить количество, местонахождение, распределение сил и средств, задействованных для выполнения задач с их стороны на разных участках, в соответствии с этим выполнить тактические изменения, а также предопределить возможные масштабы и вероятный характер действий различных воинских частей ВС РА, создать в ходе ведения боевых действий благоприятные условия для целевого и эффективного поражения и в итоге препятствовать надлежащему выполнению задач, поставленных перед подразделениями АО Арцаха и ВС РА, были созданы благоприятные условия для прорыва и дальнейшего продвижения вражеских войск в этом направлении, таким образом, в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения совершили государственную измену.
По доказательствам, приобретенным по уголовному делу, лица, совершившие государственную измену, привлечены в качестве обвиняемых и 26 ноября 2021 года уголовное дело в отношении них с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, для его утверждения и направления в суд.
Служба национальной безопасности Республики Армения продолжает вести последовательную борьбу по выявлению, предотвращению и пресечению разведывательной деятельности специальных служб и других организаций иностранных государств, а также разведывательной деятельности отдельных лиц и предупреждает, что предпримет действенные меры по защите безопасности лиц, общества и государства, конституционного строя, прав и свобод граждан от внутренних и внешних угроз.