Ի լրումն ս.թ. հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության՝ համաձայն որի բացահայտվել էր կազմակերպված խմբի կողմից իրականացված պետական դավաճանության դեպք, ԱԱԾ-ն տեղեկացնում է այդ դեպքով հարուցված քրեական գործի նախաքննության ավարտի մասին:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ երկու քաղաքացիները, չունենալով մշտական աշխատանք և եկամտի աղբյուր, աշխատանք փնտրելու նպատակով միասին մեկնել են Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաք, որտեղ հայտնվել են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների տեսադաշտում և ընդունել նյութական օգուտներ ստանալու դիմաց նրանց կողմից հավաքագրվելու և ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության գործելու առաջարկը:
Վերջիններս վարձատրության դիմաց անցել են թշնամու կողմը, լրտեսության, այլ օգնություն ցույց տալու եղանակներով հանձնելու նպատակով հավաքել, պահել և օտարերկրյա պետության ինքնությունը դեռևս չպարզված ներկայացուցիչներին հանձնել են պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, որով հակառակորդին ընձեռել են իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իրենց կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները, դրանց համապատասխան կատարել տակտիկական փոփոխություններ, ինչպես նաև կանխորոշել ՀՀ ԶՈԻ տարբեր զորամասերի կողմից իրականացվելիք խնդիրների հնարավոր ծավալներն ու գործողությունների հավանական բնույթը, մարտական գործողությունների վարման ընթացքում նպատակային և արդյունավետ խոցման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծել ու արդյունքում խոչընդոտել Արցախի ՊԲ և ՀՀ ԶՈԻ ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների պատշաճ իրականացմանը, ստեղծվել են նպաստավոր պայմաններ թշնամական զորքի կողմից այդ ուղղությամբ պաշտպանության գծի ճեղքման և հետագա առաջխաղացման համար՝ այդ կերպ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության կատարել պետական դավաճանություն:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով պետական դավաճանություն կատարած անձինք ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին նրանց նկատմամբ քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակելու է հետևողական պայքար տանել օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և նախազգուշացնում, որ ձեռնարկելու է գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:

Preliminary Investigation in Criminal Case Initiated on Fact of High Treason Completed
In addition to the report of 7 June, 2021, distributed by the RA NSS, according to which a case of high treason committed by an organized group was detected, the NSS informs about the completion of the preliminary investigation of the criminal case initiated on this fact.
During the preliminary investigation, it was established that two citizens of RA, not having a permanent job and a source of income, in order to look for a job, together left for the city of Istanbul, the Republic of Turkey, where they found themselves in the field of view of the special services of Azerbaijan and, in exchange for receiving material benefits from them, accepted the offer to be recruited and act to the detriment of the territorial inviolability and external security of the Republic of Armenia.
The latter, for a reward, went over to the side of the enemy, through espionage and assistance by other methods for the purpose of transferring, collected, stored and transferred to still unidentified representatives of a foreign state information containing state and official secrets, thereby providing the enemy with a real opportunity to make accurate calculations of forces and means, to determine the number, location, distribution of forces and means involved in performing tasks on their part in different areas, in accordance with this make tactical changes, as well as predetermine the possible scale and likely nature of the actions of various military units of the RA AF, create favorable conditions during the conduct of hostilities for targeted and effective engagement and, as a result, hinder the proper fulfillment of the tasks assigned to the units of the DA of Artsakh and the AF of RA, favorable conditions were created for a breakthrough and further advancement of enemy troops in that direction, thus, in damage to the territorial inviolability and external security of the Republic of Armenia committed high treason.
Based on the evidence obtained in the criminal case, the persons who committed high treason were involved as accused, and on 26 November, 2021, the criminal case against them with the indictment was sent to the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation for its approval and submission to the Court.
The National Security Service of the Republic of Armenia will continue to carry out consistent fight in the direction of disclosing, preventing and disrupting the intelligence activities of special services and other organizations of foreign states, as well as the intelligence activities of individuals, and warns that it will take effective measures in the direction of protecting the security of individuals, society and the state, the constitutional order, rights and freedoms of citizens from internal and external threats.