ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Լոռու մարզային վարչության աշխատակիցների ձեռնարկած նպատակային օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակներում նախապատրաստված նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալների վերլուծության ու համադրման արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ-ում գործող կազմակերպություններից մեկի համահիմնադիրները, տեղյակ լինելով, որ ՀՀ-ում գործող տնտեսվարող կազմակերպություններից մեկը հետաքրքրված է Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքի նախկին «Վերելակաշինական գործարան» ՓԲԸ-ի՝ հարկադրված սնանկությամբ պայմանավորված աճուրդով վաճառքի հանված անշարժ գույքերը ձեռք բերելու գործընթացով, 99,635,200 և 131,179,315 ՀՀ դրամ արժեքներով արտադրամասի, հողամասի առուվաճառքի պայմանագրերով ձեռք են բերել համապատասխանաբար 4135,5 քմ մակերեսով նախկին գործարանի արտադրամասն իր 0,28 հա հողատարածքով և 9766,2 քմ մակերեսով արտադրամասն իր 1,28 հա հողատարածքով:
Նշված կազմակերպության համահիմնադիրները, նախնական համաձայնության գալով վերոնշյալ գույքի ձեռքբերմամբ հետաքրքրված տնտեսվարող կազմակերպության աշխատակիցների հետ, օգտագործելով հիշյալ կազմակերպությունում իրենց հեղինակությունը, կառավարման մարմինների հետ ունեցած հարաբերությունները, չարաշահել են նրանց վստահությունը և ազդելով նրանց գիտակցության վրա, մոլորեցնելու եղանակով համաձայնություն են ստացել վերջիններից իրենց կողմից ձեռք բերված անշարժ գույքն իրենց ցանկալի արժեքով այդ կազմակերպությանը վաճառելու վերաբերյալ: Այնուհետև, կնքվել են անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրեր, որոնցով նախկինում 99,635,200 ՀՀ դրամ արժեքով ձեռք բերված անշարժ գույքը 165,260,400 ՀՀ դրամով, իսկ 131,179,315-ը ՝ 398,739,600 ՀՀ դրամով վերավաճառել են կազմակերպությանը՝ այդ կերպ ընկերությունից խարդախությամբ հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 334,185,485 ՀՀ դրամը:
Միաժամանակ, նյութերով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ 2017 թվականին Լոռու մարզի Սպիտակի համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, առանց օրենքով սահմանված ընթացակարգերի պահպանման և համապատասխան պետական մարմինների հետ համաձայնեցման, միանձնյա որոշմամբ քանդման թույլտվություն է տվել կազմակերպությանը, որպիսի պայմաններում կազմակերպությունը ապամոնտաժել է Սպիտակ քաղաքի նախկին «Վերելակաշինական գործարան» ՓԲԸ-ի շինությունները և դրանք տեղափոխել այլ վայր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե:

As a result of the analysis and combination of factual data obtained from the materials prepared within the framework of targeted operative-search measures taken by the employees of the Lori Regional Department of the RA National Security Service, it was established that the co-founders of one of the organizations operating in the RA, being aware that one of the economic entities is interested in the process of acquiring real estate "Elevator Producing Factory " CJSC in Spitak city of Lori province, which was put up for sale due to forced bankruptcy, under purchase and sale agreements worth 99.635.200 and 131.179.315 AMD, acquired respectively the workshop of the former plant with an area of 4135.5 sq. m with its own land plot of 0.28 ha and a workshop with an area of 9766.2 with its own land plot of 1.28 ha.
The co-founders of the mentioned organization, by prior agreement with the employees of the economic entity interested in acquiring the above-mentioned property, using their authority in the mentioned organization, existing relations with the governing bodies, abused their trust and influencing their consciousness, by misleading, obtained the consent of the latter to sell the real estate they had acquired at their desired value. Then, real estate purchase and sale agreements were concluded, as a result of which the previously acquired real estate worth 99.635.200 AMD was resold to the organization for 165.260.400 AMD, and the property purchased for 131.179.315 AMD was resold for 398.739.600 AMD, thus committing theft by fraud from the organization on an especially large scale, in the amount of 334.185.485 AMD.
At the same time, based on the materials, factual data were obtained that in 2017, the person holding the position of the head of Spitak community of Lori province, without following the procedures established by law and agreeing with the relevant state bodies, by a single decision gave permission to the organization for demolition and under these conditions, the organization dismantled the buildings of the former "Elevator Producing Factory " CJSC in Spitak city and moved them to another location.
In connection with the incident, in the Investigation Department of the RA National Security Service a criminal case was initiated on the grounds of the relevant articles of the RA Criminal Code which was sent to the RA Investigative Committee for preliminary investigation.