ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Լոռու մարզային վարչության աշխատակիցների ձեռնարկած նպատակային օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակներում նախապատրաստված նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալների վերլուծության ու համադրման արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ-ում գործող կազմակերպություններից մեկի համահիմնադիրները, տեղյակ լինելով, որ ՀՀ-ում գործող տնտեսվարող կազմակերպություններից մեկը հետաքրքրված է Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքի նախկին «Վերելակաշինական գործարան» ՓԲԸ-ի՝ հարկադրված սնանկությամբ պայմանավորված աճուրդով վաճառքի հանված անշարժ գույքերը ձեռք բերելու գործընթացով, 99,635,200 և 131,179,315 ՀՀ դրամ արժեքներով արտադրամասի, հողամասի առուվաճառքի պայմանագրերով ձեռք են բերել համապատասխանաբար 4135,5 քմ մակերեսով նախկին գործարանի արտադրամասն իր 0,28 հա հողատարածքով և 9766,2 քմ մակերեսով արտադրամասն իր 1,28 հա հողատարածքով:
Նշված կազմակերպության համահիմնադիրները, նախնական համաձայնության գալով վերոնշյալ գույքի ձեռքբերմամբ հետաքրքրված տնտեսվարող կազմակերպության աշխատակիցների հետ, օգտագործելով հիշյալ կազմակերպությունում իրենց հեղինակությունը, կառավարման մարմինների հետ ունեցած հարաբերությունները, չարաշահել են նրանց վստահությունը և ազդելով նրանց գիտակցության վրա, մոլորեցնելու եղանակով համաձայնություն են ստացել վերջիններից իրենց կողմից ձեռք բերված անշարժ գույքն իրենց ցանկալի արժեքով այդ կազմակերպությանը վաճառելու վերաբերյալ: Այնուհետև, կնքվել են անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրեր, որոնցով նախկինում 99,635,200 ՀՀ դրամ արժեքով ձեռք բերված անշարժ գույքը 165,260,400 ՀՀ դրամով, իսկ 131,179,315-ը ՝ 398,739,600 ՀՀ դրամով վերավաճառել են կազմակերպությանը՝ այդ կերպ ընկերությունից խարդախությամբ հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 334,185,485 ՀՀ դրամը:
Միաժամանակ, նյութերով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ 2017 թվականին Լոռու մարզի Սպիտակի համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, առանց օրենքով սահմանված ընթացակարգերի պահպանման և համապատասխան պետական մարմինների հետ համաձայնեցման, միանձնյա որոշմամբ քանդման թույլտվություն է տվել կազմակերպությանը, որպիսի պայմաններում կազմակերպությունը ապամոնտաժել է Սպիտակ քաղաքի նախկին «Վերելակաշինական գործարան» ՓԲԸ-ի շինությունները և դրանք տեղափոխել այլ վայր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե:

В результате оперативно-разыскных мероприятий выявлен случай мошенничества в особо крупных размерах в процессе приобретения недвижимого имущества бывшего ЗАО «Лифтостроительный завод» города Спитак
02-12-2021
В результате анализа и сопоставления фактических данных, полученных по материалам, подготовленным в рамках целевых оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Лорийского областного управления Службы национальной безопасности РА, выяснилось, что соучредители одной из организаций, действующих в РА, будучи осведомленными, что один из хозяйствующих субъектов заинтересован процессом приобретения недвижимого имущества ЗАО «Лифтостроительный завод» города Спитак Лорийской области, выставленного на продажу, что было обусловлено вынужденным банкротством, по договорам купли-продажи стоимостью в 99.635.200 и 131.179.315 драмов РА приобрели цех бывшего завода площадью в 4135,5 кв. м со своим земельным участком в 0,28 га и цех площадью в 9766,2 кв. м со своим земельным участком в 1,28 га.
Соучредители указанной организации, придя к предварительному сговору с сотрудниками хозяйствующего субъекта, заинтересованного в приобретении вышеуказанного имущества, используя свой авторитет в упомянутой организации, имеющиеся отношения с органами управления, злоупотребили их доверием и влияя на их сознание, путем введения в заблуждение, получили согласие у последних на продажу приобретенного ими недвижимого имущества по их желаемой стоимости. Затем были заключены договоры купли-продажи недвижимого имущества, в результате чего приобретенное ранее недвижимое имущество стоимостью в 99.635.200 драмов РА было перепродано данной организации за 165.260.400 драмов РА, а имущество, приобретенное за 131.179.315 драмов РА, было перепродано за 398.739.600 драмов РА, таким образом совершив хищение путем мошенничества у организации в особо крупных размерах, в сумме 334.185.485 драмов РА.
В тоже время по материалам были получены фактические данные о том, что в 2017 году лицо, занимающее должность главы общины Спитак Лорийской области, без соблюдения установленных законом процедур и согласования с соответствующими государственными органами единоличным решением дало разрешение организации на снос и при этих условиях организация демонтировала сооружения бывшего ЗАО «Лифтостроительный завод» города Спитак и переместила их в другое место.
По данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА возбуждено уголовное дело, которое для предварительного следствия направлено в Следственный комитет РА.