ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության ծառայողների կողմից հանցավորության դեմ պայքարի իրենց գործառույթների շրջանակներում իրականացված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ բժշկական գործունեության ոլորտում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստման գործընթացում լիազորություններ ունեցող Երևանի քաղաքապետարանի պոլիկլինիկաներից մեկի՝ պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողները, իրենց լիազորությունների շրջանակներում ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է՝ կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ փաստացի չպատվաստելու, սակայն պատվաստումը հավաստող սերտիֆիկատի ստացումն ապահովելու համար պոլիկլինիկա այցելած անձանցից ստացել են ապօրինի վարձատրություն հանդիսացող տարբեր չափերի գումարներ՝ ձևացնելով վերջիններիս պատվաստումը, իսկ այդ անձանց համար նախատեսված պատվաստանյութը ոչնչացրել են: Արդյունքում, հիշյալ հանրային ծառայողների կողմից իբր պատվաստված լինելու վերաբերյալ տրված կեղծ տեղեկությունների հիման վրա այդ անձանց անձնական տվյալները մուտքագրվել են պաշտոնական էլեկտրոնային փաստաթուղթ հանդիսացող «Արմեդ» համակարգ, որի հիման վրա նշված համակարգում յուրաքանչյուր անձի անձնական տվյալներով և լուսանկարով ինքնաշխատ եղանակով կազմվել է պատվաստված լինելու վերաբերյալ սերտիֆիկատ:
Փաստի առթիվ նախապատրաստված նյութերն օրենքով սահմանված կարգով ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշված բուժաշխատողները ձերբակալվել են:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ ապօրինի ճանապարհով «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստված լինելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր ձեռք բերելուց և դրանք օգտագործելուց, որպիսի արարքը քրեորեն հետապնդելի է, միաժամանակ զգուշացնում, որ շարունակելու է հետևողական պայքար մղել նմանատիպ հանցավոր երևույթների բացահայտման և կանխման, ինչպես նաև մեղավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

As a result of complex operative-search measures taken by the employees of Yerevan City Department of the RA National Security Service, within the framework of their functions in the fight against crime, factual data were obtained that, not being officials, public servants of one of the polyclinics of the Yerevan Municipality, which has in the field of medical activity the authority to vaccinate against coronavirus infection, for apparent illicit omission within the framework of their powers, namely, to ensure the receipt of a certificate confirming vaccination, but without actual vaccination against coronavirus infection (COVID-19), received various amounts as illegal remuneration from persons who visited the polyclinic, creating the appearance of vaccination of the latter, and destroyed the vaccine intended for those persons. As a result, on the basis of false information about the alleged vaccination provided by the mentioned employees, the personal data of the persons were entered into the “Armed” system, which is an official electronic document, on the basis of which a certificate of vaccination with personal data and photographs of each person was automatically issued in this system.
The materials prepared on this fact, in accordance with the procedure established by law, were sent to the RA Anti-Corruption Committee, where, within the framework of the initiated criminal case, the mentioned medical workers were detained.
The National Security Service urges citizens to refrain from illegally acquiring fake documents on vaccination against the Covid-19 pandemic and using them, since the act is criminally prosecuted, at the same time it warns that it will continue to carry out a consistent fight in the direction of detecting and preventing similar criminal phenomena, as well as bringing those guilty to justice.