Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Հաշվի առնելով սույն քրեական գործի նկատմամբ հանրային լայն շրջանակների հետաքրքրությունը՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ գործով վարույթի շրջանակներում ձեռնարկված քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ գործակալական ցանցում ներգրավված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, իրենց մասնակցությունն ունենալով քառասունչորսօրյա պատերազմին, օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով մարտի դաշտից նրանց են փոխանցել ռազմական բնագավառի բազմապիսի տեղեկություններ։
Վերջինների ծավալած հակապետական գործունեության արդյունքում պատերազմի թեժ պահերին հակառակորդին հնարավորություն է տրվել հստակ տեղեկանալ հայկական զորքերի, զորամիավորումների, զինվորական տեխնիկայի տեսակի, թվաքանակի, նրանց հնարավոր մարտավարության՝ հարձակման, պաշտպանության, հանդիպակաց մարտի, մարտավարական վերադասավորումների և այլնի վերաբերյալ, ընդհուպ՝ քարտեզի վրա տեղորոշված եղանակով ստանալով հայկական ուժերի աշխարհագրական հստակ կոորդինատները։
Պետության հիմքերը խարխլող, տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող, պատերազմի դաշտում անձնվիրաբար մարտնչող անձանց կյանքը վտանգող հակապետական գործունեության արդյունքում հակառակորդն անօդաչու թռչող սարքերի և հրետանային տարբեր զինատեսակների օգտագործմամբ կատարել է տեղային հստակ խոցումներ՝ շարքից հանելով հայկական զորամիավորումները և խոչընդոտելով նրանց առջև դրված խնդիրների հետագա իրականացումը։
Ընդ որում, հատկանշական է այն, որ օտարերկրյա հետախուզությունը լրտեսական ցանցում ներգրավել է հիմնականում նախկին կամ ներկա զինվորականների, ովքեր ծառայության բերումով հնարավորություն են ունեցել մուտք գործել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում գտնվող զորամասեր, բարձրանալ մարտական դիրքեր, ծանոթանալ ռազմական բնագավառին վերաբերող բազմապիսի փաստաթղթերի ու տեղեկությունների։
Այդ, ինչպես նաև համածառայակիցների շրջանում իրենց ունեցած հեղինակությունն օգտագործելով՝ դավաճանական գործունեություն ծավալած անձինք մուտք են գործել զորամասեր, բարձրացել մարտական դիրքեր, քողարկված եղանակով կատարել տեսանկարահանումներ, ֆիքսել զինտեխնիկայի տեսակներն ու քանակները, զորամիավորումների շարժը, լուսանկարել ռազմական նշանակության քարտեզներ, ձեռք բերել այլ տեղեկություններ և այդպիսիք փոխանցել օտարերկրյա հետախուզության ներկայացուցիչներին՝ դրա դիմաց ստանալով իրենց վարձատրությունը։
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում պետական դավաճանություն կատարելու և դրան օժանդակելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ընդհանուր թվով 20 անձանց, որոնցից 14-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ լրտեսական ցանցում ընդգրկված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու, ինչպես նաև օտարերկրյա հետախուզության գործունեությունը զինված ուժերում չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Հարկ է հիշատակել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում պետական դավաճանության հատկանիշներով հարուցված և քննված այլ գործերով ևս բացահայտվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ մարտական գործողություններին մասնակցած անձինք պատերազմի ժամանակ հավաքագրվել և օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին են փոխանցել ռազմավարական նշանակություն ունեցող տվյալներ ու փաստաթղթեր՝ այդ կերպ թուլացնելով սեփական երկրի անվտանգությունը և աջակցելով հակառակորդին՝ լուծելու նրանց առջև դրված բազմապիսի մարտական խնդիրներ և մարտի դաշտում ունենալ զգալի առավելություններ։

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам государственной измены и шпионажа.
Принимая во внимание интерес широкого круга общественности к данному уголовному делу, Служба национальной безопасности сообщает, что в результате уголовно-процессуальных и оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых в рамках производства по делу, были получены данные о том, что граждане Республики Армения, вовлеченные в агентурную сеть, принимавшие участие в сорока четырёхдневной войне, по заданию иностранной разведки передали им с поля боя различные сведения, касающиеся военной сферы.
В результате осуществленной антигосударственной деятельности последних, в разгар войны противнику была дана возможность точно осведомиться об армянских войсках, воинских соединениях, видах военной техники, количестве, их вероятной стратегии - нападения, обороны, встречного боя, тактических перестроений и др., вплоть до получения точных географических координат армянских сил, указанных на карте.
В результате антигосударственной деятельности, подрывающей основы государства, угрожающей территориальной целостности, ставящей под угрозу жизнь самоотверженно сражавшихся на поле боя лиц, противник с применением беспилотных летательных аппаратов и различных видов орудий артиллерии совершил локальные точечные удары, выводя из строя армянские воинские соединения и препятствуя дальнейшему осуществлению поставленных перед ними задач.
При этом примечательно то, что иностранная разведка вовлекла в шпионскую сеть в основном бывших или действующих военнослужащих, которые по роду службы имели возможность посещать воинские части Республики Армения и Республики Арцах, подниматься на боевые позиции, ознакомляться с различными документами и информацией, относящимися к военной сфере.
Используя указанные возможности, а также авторитет в кругу сослуживцев, лица, осуществившие предательскую деятельность, проникли в воинские части и на боевые позиции, конспиративным путем провели видеосъемки, зафиксировали виды и количество военной техники, передвижение воинских соединений, фотографировали карты военного значения, приобрели иные сведения, которые передали представителям иностранной разведки, получив за это свое вознаграждение.
При достаточной совокупности доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, было предъявлено обвинение в совершении государственной измены и содействии этому в общей сложности 20-и лицам, в отношении 14-и из них в качестве меры пресечения был избран арест. Предварительное следствие продолжается, предпринимаются комплексные оперативно-разыскные мероприятия и следственные действия по установлению полного круга вовлеченных в шпионскую сеть лиц, по возбуждению в отношении них уголовного преследования, а также по нейтрализации деятельности иностранной разведки в Вооруженных силах.
Следует напомнить, что в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА также были раскрыты многочисленные случаи и по другим возбужденным и расследуемым делам по признакам государственной измены, когда лица, участвовавшие в боевых действиях, во время войны были завербованы и передали представителям иностранных спецслужб данные и документы, имеющие стратегическое значение, тем самым ослабив безопасность собственной страны и содействовав противнику в решении поставленных перед ними многочисленных боевых задач и получении значительного преимущества на поле боя.