Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Հաշվի առնելով սույն քրեական գործի նկատմամբ հանրային լայն շրջանակների հետաքրքրությունը՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ գործով վարույթի շրջանակներում ձեռնարկված քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ գործակալական ցանցում ներգրավված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, իրենց մասնակցությունն ունենալով քառասունչորսօրյա պատերազմին, օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով մարտի դաշտից նրանց են փոխանցել ռազմական բնագավառի բազմապիսի տեղեկություններ։
Վերջինների ծավալած հակապետական գործունեության արդյունքում պատերազմի թեժ պահերին հակառակորդին հնարավորություն է տրվել հստակ տեղեկանալ հայկական զորքերի, զորամիավորումների, զինվորական տեխնիկայի տեսակի, թվաքանակի, նրանց հնարավոր մարտավարության՝ հարձակման, պաշտպանության, հանդիպակաց մարտի, մարտավարական վերադասավորումների և այլնի վերաբերյալ, ընդհուպ՝ քարտեզի վրա տեղորոշված եղանակով ստանալով հայկական ուժերի աշխարհագրական հստակ կոորդինատները։
Պետության հիմքերը խարխլող, տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող, պատերազմի դաշտում անձնվիրաբար մարտնչող անձանց կյանքը վտանգող հակապետական գործունեության արդյունքում հակառակորդն անօդաչու թռչող սարքերի և հրետանային տարբեր զինատեսակների օգտագործմամբ կատարել է տեղային հստակ խոցումներ՝ շարքից հանելով հայկական զորամիավորումները և խոչընդոտելով նրանց առջև դրված խնդիրների հետագա իրականացումը։
Ընդ որում, հատկանշական է այն, որ օտարերկրյա հետախուզությունը լրտեսական ցանցում ներգրավել է հիմնականում նախկին կամ ներկա զինվորականների, ովքեր ծառայության բերումով հնարավորություն են ունեցել մուտք գործել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում գտնվող զորամասեր, բարձրանալ մարտական դիրքեր, ծանոթանալ ռազմական բնագավառին վերաբերող բազմապիսի փաստաթղթերի ու տեղեկությունների։
Այդ, ինչպես նաև համածառայակիցների շրջանում իրենց ունեցած հեղինակությունն օգտագործելով՝ դավաճանական գործունեություն ծավալած անձինք մուտք են գործել զորամասեր, բարձրացել մարտական դիրքեր, քողարկված եղանակով կատարել տեսանկարահանումներ, ֆիքսել զինտեխնիկայի տեսակներն ու քանակները, զորամիավորումների շարժը, լուսանկարել ռազմական նշանակության քարտեզներ, ձեռք բերել այլ տեղեկություններ և այդպիսիք փոխանցել օտարերկրյա հետախուզության ներկայացուցիչներին՝ դրա դիմաց ստանալով իրենց վարձատրությունը։
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում պետական դավաճանություն կատարելու և դրան օժանդակելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ընդհանուր թվով 20 անձանց, որոնցից 14-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ լրտեսական ցանցում ընդգրկված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու, ինչպես նաև օտարերկրյա հետախուզության գործունեությունը զինված ուժերում չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Հարկ է հիշատակել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում պետական դավաճանության հատկանիշներով հարուցված և քննված այլ գործերով ևս բացահայտվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ մարտական գործողություններին մասնակցած անձինք պատերազմի ժամանակ հավաքագրվել և օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին են փոխանցել ռազմավարական նշանակություն ունեցող տվյալներ ու փաստաթղթեր՝ այդ կերպ թուլացնելով սեփական երկրի անվտանգությունը և աջակցելով հակառակորդին՝ լուծելու նրանց առջև դրված բազմապիսի մարտական խնդիրներ և մարտի դաշտում ունենալ զգալի առավելություններ։

In the Investigation Department of the National Security Service of the Republic of Armenia the preliminary investigation initiated in connection with incidents of high treason and espionage.
Taking into account the interest of the general public in this criminal case, the National Security Service informs that as a result of the criminal procedural and operative-search measures taken within the framework of the proceedings, data were obtained that the citizens of the Republic of Armenia involved in the agent network having taken part in the forty-four-day war, on the instructions of foreign intelligence, transmitted various information related to the military sphere to them from the battlefield.
As a result of the anti-state activities carried out by the latter at the height of the war, the opponent was given the opportunity to accurately inquire about the Armenian troops, military formations, types of military equipment, quantity, their possible tactics - attack, defense, oncoming battle, tactical restructuring, etc., up to obtaining accurate geographical coordinates of the Armenian forces indicated on the map.
As a result of anti-state activities that undermine the foundations of the state, threaten territorial integrity, endanger the lives of those who fought selflessly on the battlefield, the opponent, using unmanned aerial vehicles and various types of artillery guns, carried out local pinpoint strikes, incapacitating the Armenian military formations and hindering the further implementation of tasks assigned to them.
At the same time, it is noteworthy that foreign intelligence involved in the spy network mainly former or active military personnel who, due to their service, had the opportunity to visit the military units of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, climb to combat positions, get acquainted with various documents and information on the military sphere.
Using the mentioned opportunities, as well as the authority in the circle of fellow servicemen, the persons who carried out treacherous activities penetrated military units and combat positions, secretly filmed, recorded the types and quantities of military equipment, the movement of military units, photographed maps of military significance, acquired other information and transferred them to representatives of foreign intelligence having received their remuneration for this.
With a sufficient body of evidence obtained during the preliminary investigation of the criminal case, a total of 20 persons were charged with committing high treason and assisting in this, arrest was applied as a measure of restraint against 14 of them.
The preliminary investigation continues, complex operative-search measures and investigative actions are being taken in the direction of establishing the full circle of the persons involved in the spy network, initiating criminal prosecutions against them, as well as neutralizing the activity of the foreign intelligence in the Armed Forces.
It should be noted, that in the Investigation Department of the RA National Security Service numerous cases have also been detected in other cases initiated and investigated on the grounds of high treason when persons who had participated in the hostilities were recruited during the war and transmitted data and documents of strategic importance to the representatives of foreign special services, thereby weakening the security of their own country and assisting the enemy in solving the numerous combat tasks assigned to them and obtaining a significant advantage on the battlefield.