ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և քննչական դեպարտամենտների աշխատակիցների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական ու համակցված քրեադատավարական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և չեզոքացվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում ստեղծված հերթական գործակալական ցանցի գործունեությունը, որի կազմում ներգրավված են եղել զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներում ծառայության մեջ գտնվող անձինք, ինչպես նաև նախկին զինծառայողներ և Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների որոշ աշխատակիցներ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերոհիշյալ անձանց հավաքագրելու, իրենց գործունեությունն առավել դյուրին և անխոչընդոտ իրականացնելու, բացահայտվելու ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով օտարերկրյա հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք սոցիալական կայքերում տեղադրել են օտարերկրյա պետություններում բարձր վարձատրությամբ աշխատանքի ընդունելու վերաբերյալ գովազդային կեղծ հայտարարություններ՝ որպես պայման առաջարկելով համապատասխան հավելվածը բացելու միջոցով լրացնել աշխատանք փնտրող անձի անհատական և կենսագրական տվյալները:
Հետագայում՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները գումարի դիմաց առաջարկել են համագործակցել իրենց հետ և տեղեկություններ տրամադրել Արցախում և Հայաստանում տեղակայված ռազմավարական նշանակություն ունեցող օբյեկտների, ռազմական տեխնիկայի, զորամասերի, սպառազինության, ռազմամթերքի, զինվորականների, նրանց թվի և տեղակայման վայրերի, մարտական դիրքերի, պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող փաստաթղթերի և այլնի վերաբերյալ։
Ընդ որում, առանձին դեպքերում հավաքագրված անձինք օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների առաջարկով վերջինների հետ հանդիպել են երրորդ երկրներում, ստացել ծածկանուններ, ստորագրել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ համագործակցության հանգամանքը հավաստող փաստաթղթեր, դարձել հաստիքային գործակալներ և տվել իրենց համաձայնությունը՝ հայտնել երկրում տեղի ունեցող քաղաքական և ռազմական բնագավառների իրադարձությունների մասին տեղեկություններ, ինչպես նաև հանձնել պետական, ռազմական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող փաստաթղթեր։
Առաջադրված խնդիրների ամբողջական և հաջող իրականացման համար օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները հավաքագրված անձանց հատկացրել են անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումներ, այդ թվում՝ հատուկ ծրագրային ապահովմամբ և տեխնիկական միջոցներով հագեցված համակարգիչներ:
Քրեական գործով նաև ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ գործակալական ցանցում ընդգրկված որոշ անձինք նախապես տեղեկացված են եղել նաև Արցախի Հանրապետության դեմ սպասվող պատերազմի և դրա հստակ օրվա մասին, որով պայմանավորված օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների առաջադրանքով, մինչև պատերազմի սկսվելը, ակտիվորեն տեղեկատվություն են հավաքել և բջջային տարբեր հավելվածների միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին են փոխանցել նաև Արցախի Հանրապետություն ժամանած և հյուրանոցներում տեղավորված անձանց, Արցախի Հանրապետության տարածքում տեղակայված հակաօդային պաշտպանության միջոցների տեսակների, քանակի, գտնվելու վայրերի, բարձրագույն հրամանատարական կազմի կենսորոշիչ տվյալների մասին, որով հակառակորդին պատերազմն սկսելուց առաջ ընձեռել են իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, իրականացնել թիրախավորված հարվածներ, շարքից հանել հակաօդային պաշտպանության միջոցները, ոչնչացնել ռազմավարական նշանակություն ունեցող պահեստները:
Նախաքննության ընթացքում պետական դավաճանություն կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 16 անձինք, որոնց մի մասը տվել է խոստովանական ցուցմունքներ: Նրանցից 10-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են։
Ընդ որում, պետական դավաճանություն կատարած անձանց մի մասը բռնվել է հերթական անգամ առաջադրանք կատարելու պահին, և ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից կանխվել է տեղեկատվության հետագա փոխանցումը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ողջ գործիքակազմով հետևողական և անզիջում պայքար տանել պետության հիմքերը խարխլող հիշյալ հանցագործությունների կանխման և խափանման ուղղությամբ՝ հավաստիացնելով, որ Ծառայությունը լիարժեքորեն տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և վստահեցնում, որ լրտեսական գործունեության հետ առնչություն ունեցող յուրաքանչյուր ոք հայտնաբերվելու և ենթարկվելու է պատժի կամ քրեաիրավական այլ ներգործության։
Միաժամանակ, հորդորում ենք բնակչությանը՝ հատկապես զինծառայողներին, զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց, առավել ևս՝ նրանց հետ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր քննարկելուց և տեղեկություններ փոխանցելուց:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հիշեցնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով նախատեսված է նաև խրախուսական նորմ, որի համաձայն՝ պետական դավաճանություն կամ լրտեսություն կատարելու համար նախատեսված հանցանքներ կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա իշխանության մարմիններին կամովին հայտնելով կամ այլ ձևով, օժանդակել է հետագա վնասը կանխելուն, ուստի կոչ է անում հակաօրինական արարքի կատարմանը ներգրավված անձանց կամովին և ժամանակին համագործակցել Ծառայության հետ և օժանդակել հետագա վնասը կանխելուն:

As a result of large-scale operative-search and cumulative criminal procedural measures taken by the employees of the Department of Military Counterintelligence and the Investigation Department of the RA NSS, the activities of another agent network created by foreign special services in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, which involved persons serving in various units of the Armed Forces, as well as former military personnel and some employees of state bodies of the Republic of Artsakh, were disclosed and neutralized.
In connection with the incident, during the preliminary investigation of the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA NSS it was established that, in order to recruit the above-mentioned persons, carry out more unhindered and uncomplicated activities, and reduce the risks of exposure, representatives of foreign special services posted false advertisements on social networks for highly paid jobs in foreign countries as a condition, by opening the corresponding application, they were offered to fill in the personal and biographical data of the job seeker.
Later, the representatives of foreign special services offered to cooperate with them for a certain amount and provide information on strategically important facilities in Armenia and Artsakh, military equipment, military units, weapons, ammunition, military personnel, their numbers and locations, combat positions, documents containing state and official secret, etc.
In addition, in some cases, the recruited persons, at the suggestion of representatives of foreign special services, met with the latter in third countries, received pseudonyms, signed documents certifying the circumstances of cooperation with foreign special services, became full-time agents, agreed to report information about events taking place in the country in political and military areas, as well as provide documents containing state, military and official secrets.
For the complete and successful fulfillment of the assigned tasks, the representatives of foreign special services provided the recruited persons with the necessary technical equipment, including computers equipped with special software and hardware.
Within the framework of the criminal case, factual data were also obtained that some persons involved in the agent network had been informed in advance about the upcoming war against the Republic of Artsakh and the exact date of its start, in connection with which, on the instructions of representatives of foreign special services, they actively collected information before the start of the war and through various mobile applications, transmitted data to the representatives of foreign special services on the persons who had arrived and been accommodated in the hotels of the Republic of Artsakh, about the types, number, locations of air defense systems located on the territory of the Republic of Artsakh, about the installation data of the highest command staff, thus, before the start of the war, they provided the enemy with a real opportunity to make accurate calculations of forces and means, deliver pinpoint strikes, disable air defense systems, destroy warehouses of strategic importance.
During the preliminary investigation, on the basis of the immediate suspicion of committing high treason, 16 persons in total were detained, some of whom gave confessional statements. Motions were filed with the Court to choose arrest as a measure of restraint against 10 of them, which were satisfied.
In addition, some of the perpetrators of high treason were caught while carrying out their next task, and further transmission of information was prevented by the employees of the RA NSS.
The RA National Security Service, with full toolkit, continues to carry out consistent and uncompromising fight in the direction of preventing and disrupting the mentioned crimes that undermine the foundations of the state, assuring that the Service is fully in control of the operational situation and reassures that everyone involved in espionage activities will be identified and subjected to punishment or other criminal - legal influence.
At the same time, we urge the population, especially military personnel, to refrain from establishing acquaintances with suspicious persons through social networks or other means, especially from discussing issues related to the security and defense of RA with them and transmitting information.
The National Security Service again reminds that Article 299 of the RA Criminal Code also provides for an incentive norm, according to which a person who has committed crimes provided for under the articles on state treason or espionage is released from criminal liability if he/she voluntarily informs the authorities or otherwise contributes to the prevention of further damage, therefore, calls on persons involved in the commission of an unlawful act to cooperate voluntarily and in a timely manner with the Service and contribute to the prevention of further damage.