ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և քննչական դեպարտամենտների աշխատակիցների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական ու համակցված քրեադատավարական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և չեզոքացվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում ստեղծված հերթական գործակալական ցանցի գործունեությունը, որի կազմում ներգրավված են եղել զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներում ծառայության մեջ գտնվող անձինք, ինչպես նաև նախկին զինծառայողներ և Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների որոշ աշխատակիցներ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերոհիշյալ անձանց հավաքագրելու, իրենց գործունեությունն առավել դյուրին և անխոչընդոտ իրականացնելու, բացահայտվելու ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով օտարերկրյա հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք սոցիալական կայքերում տեղադրել են օտարերկրյա պետություններում բարձր վարձատրությամբ աշխատանքի ընդունելու վերաբերյալ գովազդային կեղծ հայտարարություններ՝ որպես պայման առաջարկելով համապատասխան հավելվածը բացելու միջոցով լրացնել աշխատանք փնտրող անձի անհատական և կենսագրական տվյալները:
Հետագայում՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները գումարի դիմաց առաջարկել են համագործակցել իրենց հետ և տեղեկություններ տրամադրել Արցախում և Հայաստանում տեղակայված ռազմավարական նշանակություն ունեցող օբյեկտների, ռազմական տեխնիկայի, զորամասերի, սպառազինության, ռազմամթերքի, զինվորականների, նրանց թվի և տեղակայման վայրերի, մարտական դիրքերի, պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող փաստաթղթերի և այլնի վերաբերյալ։
Ընդ որում, առանձին դեպքերում հավաքագրված անձինք օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների առաջարկով վերջինների հետ հանդիպել են երրորդ երկրներում, ստացել ծածկանուններ, ստորագրել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ համագործակցության հանգամանքը հավաստող փաստաթղթեր, դարձել հաստիքային գործակալներ և տվել իրենց համաձայնությունը՝ հայտնել երկրում տեղի ունեցող քաղաքական և ռազմական բնագավառների իրադարձությունների մասին տեղեկություններ, ինչպես նաև հանձնել պետական, ռազմական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող փաստաթղթեր։
Առաջադրված խնդիրների ամբողջական և հաջող իրականացման համար օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները հավաքագրված անձանց հատկացրել են անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումներ, այդ թվում՝ հատուկ ծրագրային ապահովմամբ և տեխնիկական միջոցներով հագեցված համակարգիչներ:
Քրեական գործով նաև ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ գործակալական ցանցում ընդգրկված որոշ անձինք նախապես տեղեկացված են եղել նաև Արցախի Հանրապետության դեմ սպասվող պատերազմի և դրա հստակ օրվա մասին, որով պայմանավորված օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների առաջադրանքով, մինչև պատերազմի սկսվելը, ակտիվորեն տեղեկատվություն են հավաքել և բջջային տարբեր հավելվածների միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին են փոխանցել նաև Արցախի Հանրապետություն ժամանած և հյուրանոցներում տեղավորված անձանց, Արցախի Հանրապետության տարածքում տեղակայված հակաօդային պաշտպանության միջոցների տեսակների, քանակի, գտնվելու վայրերի, բարձրագույն հրամանատարական կազմի կենսորոշիչ տվյալների մասին, որով հակառակորդին պատերազմն սկսելուց առաջ ընձեռել են իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, իրականացնել թիրախավորված հարվածներ, շարքից հանել հակաօդային պաշտպանության միջոցները, ոչնչացնել ռազմավարական նշանակություն ունեցող պահեստները:
Նախաքննության ընթացքում պետական դավաճանություն կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 16 անձինք, որոնց մի մասը տվել է խոստովանական ցուցմունքներ: Նրանցից 10-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են։
Ընդ որում, պետական դավաճանություն կատարած անձանց մի մասը բռնվել է հերթական անգամ առաջադրանք կատարելու պահին, և ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից կանխվել է տեղեկատվության հետագա փոխանցումը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ողջ գործիքակազմով հետևողական և անզիջում պայքար տանել պետության հիմքերը խարխլող հիշյալ հանցագործությունների կանխման և խափանման ուղղությամբ՝ հավաստիացնելով, որ Ծառայությունը լիարժեքորեն տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և վստահեցնում, որ լրտեսական գործունեության հետ առնչություն ունեցող յուրաքանչյուր ոք հայտնաբերվելու և ենթարկվելու է պատժի կամ քրեաիրավական այլ ներգործության։
Միաժամանակ, հորդորում ենք բնակչությանը՝ հատկապես զինծառայողներին, զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց, առավել ևս՝ նրանց հետ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր քննարկելուց և տեղեկություններ փոխանցելուց:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հիշեցնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով նախատեսված է նաև խրախուսական նորմ, որի համաձայն՝ պետական դավաճանություն կամ լրտեսություն կատարելու համար նախատեսված հանցանքներ կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա իշխանության մարմիններին կամովին հայտնելով կամ այլ ձևով, օժանդակել է հետագա վնասը կանխելուն, ուստի կոչ է անում հակաօրինական արարքի կատարմանը ներգրավված անձանց կամովին և ժամանակին համագործակցել Ծառայության հետ և օժանդակել հետագա վնասը կանխելուն:

В результате масштабных оперативно-разыскных и совокупных уголовно-процессуальных мероприятий, предпринятых сотрудниками Следственного департамента и Департамента военной контрразведки СНБ РА, была выявлена и обезврежена деятельность очередной агентурной сети, созданной иностранными спецслужбами в Республике Армения и Республике Арцах, в состав которой были вовлечены лица, состоящие на службе в различных подразделениях вооруженных сил, а также бывшие военнослужащие и некоторые сотрудники государственных органов Республики Арцах.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному Следственным департаментом СНБ РА, по данному факту выяснилось, что с целью вербовки вышеуказанных лиц, осуществления более беспрепятственной и несложной деятельности, снижения рисков разоблачения представители иностранных спецслужб размещали ложные объявления в социальных сетях о приеме на высокооплачиваемую работу в иностранных государствах как условие, открыв соответствующее приложение, предлагали заполнить личные биографические данные соискателя работы.
В дальнейшем сотрудники иностранных спецслужб предлагали им сотрудничать и за определенную сумму предоставлять сведения о стратегически важных объектах в Армении и Арцахе, военной технике, воинских частях, вооружении, боеприпасах, военнослужащих, их численности и местах дислокации, боевых позициях, документах, содержащих государственную и служебную тайну и т. д.
Кроме того, в отдельных случаях завербованные лица по предложению представителей иностранных спецслужб встречались с ними в третьих странах, получали псевдонимы, подписывали документы, удостоверяющие обстоятельства сотрудничества с иностранными спецслужбами, становились штатными агентами, соглашались сообщать сведения о событиях, происходящих в стране в политической и военной областях, предоставлять документы, содержащие государственную, военную и служебную тайну.
Для полного и успешного выполнения поставленных задач представители иностранных спецслужб завербованным лицам предоставили необходимое техническое оборудование, в том числе компьютеры, оснащенные специальным программным обеспечением и техническими средствами.
В рамках уголовного дела также были получены фактические данные о том, что некоторые лица, привлеченные к агентурной сети, были заранее проинформированы о предстоящей войне против Республики Арцах и дате ее начала, в связи с чем по заданию представителей иностранных спецслужб до начала войны активно собирали информацию и посредством различных мобильных приложений представителям иностранных спецслужб сообщали о лицах, прибывших и размещенных в гостиницах Республики Арцах, о видах и количестве средств, дислокации противовоздушной обороны, дислоцированных на территории Республики Арцах, об установочных данных высшего командного состава, тем самым они перед началом войны предоставили противнику реальную возможность осуществления точных расчетов сил и средств, нанесения целевых ударов, выведения из строя средств противовоздушной обороны, уничтожения складов, имеющих стратегическое значение.
В ходе предварительного следствия на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении государственной измены было задержано 16 человек, некоторые из которых дали признательные показания. Представленные в суде ходатайства, об избрании меры пресечения в виде ареста в отношении 10 из них, были удовлетворены.
Кроме того, часть лиц, совершивших государственную измену, были задержаны при выполнении очередного задания, и сотрудниками СНБ РА была предотвращена дальнейшая передача информации.
Служба национальной безопасности РА с применением полного инструментария продолжает последовательную и бескомпромиссную борьбу, направленную на предотвращение и пресечение указанных преступлений, подрывающих основы государства, заверяя, что Служба полностью владеет оперативной ситуацией и уверяет, что каждый кто причастен к шпионской деятельности будет выявлен и подвергнут наказанию или иному уголовно-правовому воздействию.
Одновременно призываем население, в особенности военнослужащих, воздерживаться от установления знакомств с подозрительными лицами через социальные сети или иными способами, тем более от обсуждения с ними вопросов и передачи сведений, касающихся безопасности и обороны РА.
Служба национальной безопасности вновь напоминает, что 299 статьей Уголовного кодекса РА предусмотрена также поощрительная норма, согласно которой лицо, совершившее преступления, предусмотренные по статьям о государственной измене или шпионаже, освобождается от уголовной ответственности, если оно добровольным сообщением органам власти или иным образом содействовало предотвращению дальнейшего ущерба, следовательно, призывает лиц, вовлеченных в совершение противоправного деяния, добровольно и своевременно сотрудничать со Службой и содействовать предотвращению дальнейшего ущерба.