2022 թ. հունվար–մարտ ամիսների ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շարժի, ինչպես նաև սկզբնական տեղեկատվությունն իրավասու այլ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով իրենց վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 624 նյութ կամ սկզբնական տեղեկատվություն՝ օրենքով սահմանված կարգով դրանց հետագա ընթացքը որոշելու համար, որոնց հիման վրա հարուցվել են 80 քրեական գործեր։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 67 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 29-ը՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 26-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 10-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 2-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 17 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 9-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 8-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչների վարույթում եղել են 226 քրեական գործեր, որից Դեպարտամենտի քննիչների կողմից հարուցվել է 98 քրեական գործ, 46 քրեական գործ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 14 քրեական գործի վարույթ, իսկ թվով 68 քրեական գործ փոխանցվել է 2021 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քննչական դեպարտամենտի վարույթում քննված քրեական գործերից դատարան է ուղարկվել 15 քրեական գործ 19 անձանց նկատմամբ, կարճվել է՝ 49-ը, կասեցվել է 31 քրեական գործերի վարույթ, 42 քրեական գործ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 16 քրեական գործ միացվել է ՔԴ-ում քննվող այլ քրեական գործերի, 73 քրեական գործերի նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննված քրեական գործերով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 6.982.174.367 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 6.695.459.950 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը՝ 274.775.217 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը՝ 11.939.200 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 2.480.312.771 ՀՀ դրամը, իրավաբանական անձանց պատճառված վնասից 270.571.217 ՀՀ դրամը:

О подготовленных в органах национальной безопасности РА в течение января-марта 2022г. материалах и движении возбужденных уголовных дел, а также о передаче первичной информации другим компетентным органам
За отчетный период в результате осуществления возложенных на них законом функций Службой национальной безопасности РА было передано в различные компетентные государственные органы РА 624 материала или первичной информации для определения их дальнейшего хода в установленном законом порядке, на основании которых было возбуждено 80 уголовных дел.
О нарушениях в экономической сфере в компетентные государственные органы РА было направлено 67 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 29 – о присвоении и злоупотреблении должностными полномочиями, 26 – о различных нарушениях экономической деятельности, в том числе за контрабанду или незаконный ввоз по поддельным счетам-фактурам, а также об уклонении от уплаты налогов и пошлин, 10 - о выплате заработной платы не работающему в действительности лицу, 2 – о незаконном предоставлении компенсации.
О нарушениях в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ в компетентные государственные органы РА было направлено 17 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 9 – о ввозе или сбыте наркотических средств и психотропных веществ, 8 – о незаконном потреблении наркотических средств и психотропных веществ.
За указанный период в производстве следователей Следственного департамента СНБ РА было 226 уголовных дел, из которых 98 уголовных дел возбуждены следователями Департамента, 46 уголовных дела были получены из других органов, было возобновлено производство 14 уголовных дел, а 68 уголовных дел были переданы с 2021 года.
За отчетный период из расследованных уголовных дел, находящихся на производстве Следственного департамента в суд было направлено 15 уголовных дел в отношении 19 лиц, прекращено 49 уголовных дел, приостановлено производство по 31 уголовному делу, 42 уголовные дела отправлены по следственной подведомственности, 16 уголовных дел объединены с другими расследуемыми в Следственном департаменте уголовными делами, предварительное следствие по 73 уголовным делам продолжается.
За упомянутый период по уголовным делам, возбужденным и расследованным в Следственном департаменте СНБ РА, по предварительной оценке, общий размер ущерба, причиненного преступлениями, составил 6.982.174.367 драмов РА, из которых сумма первоначального ущерба, причиненного государству, составил 6.695.459.950 драмов РА, юридическим лицам - 274.775.217 драмов РА, а физическим лицам - 11.939.200 драмов РА.
При этом, на стадии предварительного следствия из указанного ущерба причиненного государству было восстановлено 2.480.312.771 драмов РА, а из ущерба, причиненного юридическим лицам - 270.571.217 драмов РА.