Բացահայտվել է զինծառայող հանդիսացող ՀՀ քաղաքացու կողմից պետական դավաճանություն կատարելու հերթական դեպք (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և քննչական դեպարտամենտների աշխատակիցների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական ու համակցված քրեադատավարական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, ով հանդիսացել է զինծառայող, կոչումով սպա, հավաքագրվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, տվել է իր գրավոր համաձայնությունն այդ կապակցությամբ և ստացել է համապատասխան ծածկանուն՝ պարտավորվելով հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով հավաքել, նրանց հանձնել պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որից հետո օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով հավաքել ու ընդհանուր 1.400 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց վերջիններիս է հանձնել արտերկրում ռազմական ակադեմիան ավարտած համակուրսեցիների, ծառայության N զորամասի հրամանատարական կազմի, հրթիռահրետանային վարչության ղեկավար անձնակազմի, «էքսպո-ռազմական» ցուցահանդեսին մեկնած սպայական կազմի կենսորոշիչ տվյալները, բջջային հեռախոսահամարները՝ տրամադրելով նաև իր ծառայության N զորամասի N դիվիզիոնի զինծառայողների հաստիքացուցակը, ինչպես նաև նույն զորամասում առկա հրթիռային համակարգի թվաքանակի, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զինտեխնիկայի կորստի, հրթիռահրետանային համազարկերի գտնվելու վայրերի, զորավարժության վայրերի, կիրառված զինտեխնիկայի, զորավարժությանը մասնակից ղեկավար սպայական կազմի վերաբերյալ տվյալներ:
Բացի այդ, նույն զինծառայողը, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, զբաղեցնելով հրթիռային N համակարգի մարտկոցի հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը, մարտական առաջադրանք կատարելիս արդյունավետ և նպատակային խոցումներ չի կատարել, տևական ժամանակ միջոցներ չի ձեռնարկել հրթիռ արձակող զինտեխնիկան քողարկելու ուղղությամբ, որի հետևանքով հակառակորդի կողմից թիրախավորվել և անօդաչու թռչող սարքի միջոցով խոցվել է այն՝ հանգեցնելով զինտեխնիկայի անվերադարձ կորստի:
Միաժամանակ պարզվել է, որ հիշյալ զինծառայողը պատերազմի ավարտից հետո շարունակել է համագործակցությունն օտարերկրյա հատուկ ծաառայությունների ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում վարձատրության դիմաց տրամադրել է նաև ներմուծված սպառազինության և զինտեխնիկայի քանակի ու տեսակի վերաբերյալ տվյալներ:
Պարզվել է նաև, որ նույն զինծառայողը, ունենալով գաղտնիության թույլտվության համապատասխան աստիճան, 8.000 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց փոխանցելու նպատակով հավաքել է N զորամասի գաղտնի դրոշմագրով մարտական քարտեզներ, սակայն բացահայտվել է ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից՝ չկարողանալով իր հանցավոր գործունեությունն ավարտին հասցնել:
2022 թվականի ապրիլի 20-ին հիշյալ զինծառայողը պետական դավաճանություն կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել է և տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:

As a result of large-scale operative-search and complex criminal-procedural measures taken by the employees of the Department of Military Counterintelligence and the Investigation Department of the RA NSS, it was established that the RA citizen, who was a military man, an officer by rank, was recruited by foreign special services, gave his written consent in connection with this, received the corresponding pseudonym, undertaking, on the instructions of the special services, to collect, transfer to them information constituting state or official secrets, after which, on the instructions of foreign special services, he collected and transferred to the latter, for a reward of 1,400 USD, the installation data, cell phone numbers of fellow students, who graduated from the military academy abroad, the command staff of the military unit N of the service in which he served, the leadership of the rocket and artillery department, the officers who went to the exhibition “Expo-military equipment”, having also provided the staffing list of the servicemen of the military unit N of their division N, as well as information on the number of missile systems in the same military unit, the loss of military equipment during the 44-day war unleashed on 27 September, 2020, the locations of missile and artillery systems, the places of military trainings, the military equipment used, senior officers who participated in military trainings.
In addition, the same serviceman, during the 44-day war, while holding the position of deputy commander of the battery of missile systems N, while performing a combat mission, did not inflict effective and targeted defeats, for a long time did not take measures in the direction of disguising the missile launcher, as a result of which the military equipment was taken by the enemy at gunpoint and hit by means of an unmanned aerial vehicle, which led to the irretrievable loss of military equipment.
At the same time, it was established that after the end of the war, the mentioned serviceman continued the cooperation with the representatives of foreign intelligence services, during which he also provided data on the number and type of imported weapons and military equipment for a fee.
It was also established that the same serviceman, having an appropriate degree of access to classified information, for a fee of 8,000 USD, for the purpose of transferring, collected battle cards with a secret stamp of military unit N, however, was discovered by the RA NSS RA, failing to complete his criminal activity.
On 20April, 2022, the mentioned serviceman, based on direct suspicion of committing high treason, was detained and gave confessionary statements.
The RA National Security Service, using all available tools, continues to carry out a consistent and uncompromising fight in the direction of preventing and disrupting the mentioned crimes that undermine the foundations of the state, assuring that the Service is fully in control of the operative situation and reassures that everyone involved in espionage activities will be detected and subjected to punishment or other criminal legal action.