Բացահայտվել է զինծառայող հանդիսացող ՀՀ քաղաքացու կողմից պետական դավաճանություն կատարելու հերթական դեպք (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և քննչական դեպարտամենտների աշխատակիցների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական ու համակցված քրեադատավարական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, ով հանդիսացել է զինծառայող, կոչումով սպա, հավաքագրվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, տվել է իր գրավոր համաձայնությունն այդ կապակցությամբ և ստացել է համապատասխան ծածկանուն՝ պարտավորվելով հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով հավաքել, նրանց հանձնել պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որից հետո օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով հավաքել ու ընդհանուր 1.400 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց վերջիններիս է հանձնել արտերկրում ռազմական ակադեմիան ավարտած համակուրսեցիների, ծառայության N զորամասի հրամանատարական կազմի, հրթիռահրետանային վարչության ղեկավար անձնակազմի, «էքսպո-ռազմական» ցուցահանդեսին մեկնած սպայական կազմի կենսորոշիչ տվյալները, բջջային հեռախոսահամարները՝ տրամադրելով նաև իր ծառայության N զորամասի N դիվիզիոնի զինծառայողների հաստիքացուցակը, ինչպես նաև նույն զորամասում առկա հրթիռային համակարգի թվաքանակի, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զինտեխնիկայի կորստի, հրթիռահրետանային համազարկերի գտնվելու վայրերի, զորավարժության վայրերի, կիրառված զինտեխնիկայի, զորավարժությանը մասնակից ղեկավար սպայական կազմի վերաբերյալ տվյալներ:
Բացի այդ, նույն զինծառայողը, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, զբաղեցնելով հրթիռային N համակարգի մարտկոցի հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը, մարտական առաջադրանք կատարելիս արդյունավետ և նպատակային խոցումներ չի կատարել, տևական ժամանակ միջոցներ չի ձեռնարկել հրթիռ արձակող զինտեխնիկան քողարկելու ուղղությամբ, որի հետևանքով հակառակորդի կողմից թիրախավորվել և անօդաչու թռչող սարքի միջոցով խոցվել է այն՝ հանգեցնելով զինտեխնիկայի անվերադարձ կորստի:
Միաժամանակ պարզվել է, որ հիշյալ զինծառայողը պատերազմի ավարտից հետո շարունակել է համագործակցությունն օտարերկրյա հատուկ ծաառայությունների ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում վարձատրության դիմաց տրամադրել է նաև ներմուծված սպառազինության և զինտեխնիկայի քանակի ու տեսակի վերաբերյալ տվյալներ:
Պարզվել է նաև, որ նույն զինծառայողը, ունենալով գաղտնիության թույլտվության համապատասխան աստիճան, 8.000 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց փոխանցելու նպատակով հավաքել է N զորամասի գաղտնի դրոշմագրով մարտական քարտեզներ, սակայն բացահայտվել է ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից՝ չկարողանալով իր հանցավոր գործունեությունն ավարտին հասցնել:
2022 թվականի ապրիլի 20-ին հիշյալ զինծառայողը պետական դավաճանություն կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել է և տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:

В результате масштабных оперативно-разыскных и комбинированных уголовно-процессуальных мероприятий, предпринятых сотрудниками Департамента военной контрразведки и Следственного департамента СНБ РА было установлено, что гражданин РА, который являлся военнослужащим, офицером по званию, был завербован иностранными специальными службами, дал свое письменное согласие в связи с этим и получил соответствующий псевдоним, обязуясь по заданию специальных служб собирать, передавать им сведения, составляющиегосударственную или служебную тайну, после чего по заданию иностранных специальных служб собрал и за вознаграждение на сумму 1.400 долларов США передал последним установочные данные, номера сотовых телефонов однокурсников, окончивших военную академию за границей, командного состава воинской части N службы, в которой служил, руководящего состава ракетно-артиллерийского управления, отправившегося на выставку “Экспо--военнаятехника” офицерского состава, предоставив также штатное расписание военнослужащих воинской части N своего дивизиона N, а также информацию о количестве в той же воинской части имеющихся ракетных систем, потере военной техники в ходе развязанной 27 сентября 2020 года 44-дневной войне, местах дислокации ракетно-артиллерийских систем, местах военных учений, применяемой военной техники, руководящем офицерском составе, участвовавшем в военных учениях.
Кроме того, тот же военнослужащий в ходе 44-дневной войны, занимая должность заместителя командира батареи ракетных систем N, выполняя боевое задание не нанес эффективных и точечных поражений, продолжительное время не предпринял мер по маскировке ракетнойпусковойустановки, вследствие чего военная техника была взята противником под прицел и посредством беспилотного летательного аппарата поражена, что привело к безвозвратной потере военной техники.
Одновременно было установлено, что упомянутый военнослужащий после окончания войны продолжал сотрудничество с представителями иностранных спецслужб, в течение которого за вознаграждение предоставлял также данные о количестве и типе импортируемого вооружения и военной техники.
Было установлено также, что тот же военнослужащий, имея соответствующую степень допуска к секретной информации, за вознаграждение в размере 8.000 долларов США с целью передачи собирал боевые карты с секретным грифом воинской части N, однако был раскрыт СНБ РА, не сумев довести до конца свою преступную деятельность.
20 апреля 2022 года упомянутый военнослужащий на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении государственной измены был задержан и дал признательные показания.
Служба национальной безопасности РА с применением всего имеющегося инструментария продолжает вести последовательную и непримиримую борьбу по пресечению и предотвращению указанных преступлений, подрывающих основы государства и уверяет, что Служба полностью владеет оперативной ситуацией и заверяет, что каждый, причастный к шпионской деятельности, будет обнаружен и подвергнут наказанию или иному уголовно-правовому воздействию.