ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ նախկին և ներկա մի խումբ զինծառայողներ, հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների կողմից, այդ կապակցությամբ երրորդ երկրում նախապես որոշված վայրում ներկայացնելով իրենց գրավոր համաձայնությունը և ստանալով համապատասխան ծածկանուն, մինչև 44-օրյա պատերազմի սկսվելը, բջջային կապին համակցված ինտերնետային հավելվածների կամ սոցիալական կայքերում գրանցված իրենց անհատական էջերի միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների առաջադրանքով հավաքել և վերջիններին են հանձնել պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ:
Ընդ որում, զինծառայողներից ոմանք հստակ տեղեկություններ են ունեցել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմը սկսվելու կոնկրետ օրվա մասին և այդ ընթացքում ակտիվ կապի մեջ գտնվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ՝ վերջինների առաջադրանքով հավաքել և նրանց են հանձնել՝ տարբեր զորամիավորումների, զինապահեստների, զինատեսակների, հրամանատարական կետի, շտաբի գտնվելու վայրերի, տարբեր մարտական դիրքերի կոորդինատների, սպառազինության, կոնկրետ զինտեխնիկայի տեղակայման և դասավորվածության, զորամասերի կազմում ընդգրկված ստորաբաժանումների սպառազինության, դրանց տեղեկայման վայրերի, անվանումների, զորամասի համարի, նախկին անվանման, զորամասերի միացման, զորամասերի մարտական խնդիրների իրականացման տեսակների վերաբերյալ պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, այդ թվում՝ դրանց տեղանքը պատկերող լուսանկարներ՝ դավաճանական գործողությունների դիմաց ինչպես անձամբ, այնպես էլ տարբեր անձանց անուններով առձեռն ու բանկային փոխանցումների միջոցով որպես վարձատրություն՝ պարբերաբար ստանալով տարբեր չափերի գումարներ:
Հիշյալ քաղաքացիների կողմից վարձատրության դիմաց պետական դավաճանություն կատարելու հետևանքով հակառակորդին ընձեռվել է իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իր կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները, որպիսի պայմաններում 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմի վերսկսման հենց առաջին օրվանից հակառակորդը հրթիռահրետանային և ԱԹՍ միջոցներով դիպուկ հարվածներ է հասցրել շտաբին, N միավորումների և N զորամասերի կառավարման համակարգին, N միավորումների և N զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին, հրթիռահրետանային սպառազինության պահեստներին, ՀՕՊ առանձին համակարգին և այլ ռազմական ու տնտեսական օբյեկտներին, որը հանգեցրել է մարդկային և սպառազինության մեծ քանակությամբ կորուստների:
Նկարագրված հանցավոր արարքները կատարելու համար նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում պետական դավաճանություն կատարելու և դրան օժանդակելու համար քրեական հետապնդումներ են հարուցվել ընդհանուր թվով 42 անձանց նկատմամբ, որոնցից 24-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
2022 թվականի ապրիլի 15-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ընդհանուր 8 անձանց մասով քրեական գործն անջատվել է առանձին վարույթում և նրանց վերաբերյալ քրեական գործի մասը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու նպատակով դատարան ուղարկելու նպատակով։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ լրտեսական ցանցում ընդգրկված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու, ինչպես նաև օտարերկրյա հետախուզության գործունեությունը զինված ուժերում չեզոքացնելու ուղղությամբ։

В результате всестороннего и эффективного расследования, проведенного в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, были получены достаточные фактические данные о том, что группа бывших и действующих военнослужащих, будучи завербована представителями иностранных спецслужб, предоставив в связи с этим свое письменное согласие в предварительно указанном месте в третьей стране и получив соответствующий псевдоним, до начала 44-дневной войны по заданию представителей иностранных спецслужб собирали и посредством мобильных интернет-приложений или своих личных страниц, зарегистрированных в социальных сетях, передавали последним сведения, содержащие государственную и служебную тайну.
При этом некоторые военнослужащие имели точные сведения о конкретном дне начала развязанной 27 сентября 2020 года войны, и, поддерживая в этот период активную связь с представителями иностранных спецслужб, по заданию последних собирали и передавали им составляющие государственную и служебную тайну сведения о местонахождении различных войсковых соединений, оружейных складов, вооружения, командного пункта, штаба, координатах различных боевых позиций, вооружении, дислокации и расположении конкретной военной техники, вооружении подразделений, входящих в состав воинских частей, местах их дислокаций, наименованиях, номерах воинских частей, прежних наименованиях, соединениях воинских частей, видах реализации боевых задач воинских частей, в том числе, фотографии, изображающие их местонахождение. За предательские действия в качестве вознаграждения они как лично, так и на имена разных лиц периодически получали суммы в различных размерах наличными или через банковские переводы.
Вследствие совершения упомянутыми гражданами государственной измены за вознаграждение противнику была предоставлена реальная возможность произвести точные расчеты сил и средств, определить количество, расположение, распределение сил и средств, задействованных им для выполнения задач на различных участках, и в сложившихся условиях с первого же дня возобновления войны 27 сентября 2020 года противник наносил точные удары ракетно-артиллерийскими средствами и БПЛА по штабу, N-ским войсковым соединениям и системе управления N-ских воинских частей, местам постоянной дислокации N-ских войсковых соединений и N-ских воинских частей, складам ракетно-артиллерийского вооружения, отдельным комплексам ПВО и другим военным и хозяйственным объектам, что привело к многочисленным человеческим жертвам и потерям вооружения.
За совершение описанных преступных деяний по совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, за совершение государственной измены и содействие этому возбуждены уголовные преследования в отношении 42 лиц, в отношении 24-х из них в качестве меры пресечения применено заключение под стражу.
15 апреля 2022 года органом, осуществляющим производство, уголовное дело в отношении 8-ми лиц было выделено в отдельное производство и в отношении них часть уголовного дела с обвинительным заключением была направлена прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным следствием, для утверждения обвинительного заключения и направления дела в суд для рассмотрения по существу.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются комплексные оперативно-разыскные мероприятия и следственные действия по установлению полного круга вовлеченных в шпионскую сеть лиц, возбуждению в отношении них уголовного преследования, а также по нейтрализации деятельности иностранной разведки в Вооруженных силах.