ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի հակազդման ուղղությամբ տարվող հետևողական աշխատանքների շրջանակներում ակտիվորեն համագործակցելով ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության հետ բացահայտել է պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք պահանջելու և միջնորդի միջոցով այն ստանալու հերթական դեպքը:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված տարաբնույթ և տակտիկապես համակարգված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի հերթապահ խմբի պատասխանատու հերթապահի օգնականի պաշտոնը զբաղեցնող, արդարադատության մայոր Ա.Գ-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պետական մարմնում՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկում, մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, նույն քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Տ.Ե-ին պայմանական վաղաժամկետ ազատելու գործընթացը կազմակերպելու նպատակով, վերջինիցս որպես կաշառք պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 9.500.000 (ինը միլիոն հինգ հարյուր հազար) ՀՀ դրամին համարժեք 20.000 ԱՄՆ դոլար գումար-կաշառք, որից 10.000 ԱՄՆ դոլար գումարը ս.թ. ապրիլի 21-ին ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո փոխանցվել է Ա.Գ-ի կողմից մատնանշած անձ Ա.Ռ-ին, ինչից անմիջապես հետո վերջինս և Ա.Գ-ն բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ: Կաշառք ստանալու և կաշառք տալու նմանակում օպերատիվ հետախուզական միջոցառման ընթացքում Ա.Ռ-ի մոտից հայտնաբերվել և վերցվել է կաշառքի առարկա հանդիսացող և հատուկ քիմիական մշակման ենթարկված 10.000 ԱՄՆ դոլար գումարը: Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ-ում նախապատրաստված նյութերը փոխանցվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում Ա.Գ-ն և Ա.Ռ-ն ձերբակալվել են:

Служба национальной безопасности РА в рамках последовательных работ, направленных на противодействие коррупции, активно сотрудничая с Уголовно-исполнительной службой Министерства юстиции РА, раскрыла очередной случай требования должностным лицом взятки и ее получения через посредника.
В частности, в результате различных и тактически комбинированных масштабных оперативно-разыскных комплексных мероприятий, предпринятых Департаментом экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА, выяснилось, что майор юстиции А.Г., занимающий должность помощника ответственного дежурного дежурной группы уголовно-исполнительного учреждения «Ванадзор» Уголовно-исполнительной службы МЮ РА, являясь должностным лицом, в государственном органе – уголовно-исполнительном учреждении «Ванадзор» Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции РА, постоянно осуществляя функции представителя власти, используя свое должностное положение, с целью организации процесса условно-досрочного освобождения осужденного Т.Е. того же уголовно-исполнительного учреждения, в качестве взятки потребовал у последнего сумму в особо крупных размерах – 20.000 долларов США, эквивалентных 9.500.000 (девять миллионов пятьсот тысяч) драмам РА, из которых сумма в 10.000 долларов США 21 апреля с.г. под оперативным контролем сотрудников СНБ РА была передана указанному А.Г. лицу А.Р., сразу же после чего последний и А.Г. были подвергнуты приводу в СНБ РА.
В ходе оперативно-разыскного мероприятия “Имитации получения взятки и дачи взятки” у А.Р. была обнаружена и изъята являющаяся предметом взятки и подвергнутая специальной химической обработке сумма в размере 10.000 долларов США.
Материалы, подготовленные по данном факту, были переданы в Антикоррупционный комитет РА, где было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, в рамках которого задержаны А.Г. и А.Р.