Բացահայտվել և կանխվել է պաշտոնատար անձանց կողմից մշակված և իրագործվող կոռուպցիոն սխեմա (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, կոռուպցիայի հակազդման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների շրջանակներում, ակտիվորեն համագործակցելով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՀՀ ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության հետ, բացահայտել է ՀՀ ՊԵԿ առանցքային վարչություններից մեկի պետի տեղակալի և նույն վարչության գլխավոր հարկային տեսուչի կողմից մշակված և իրագործվող կոռուպցիոն սխեմա:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ՊԵԿ-ում վարչության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Հ.Մ-ն և նույն վարչության գլխավոր հարկային տեսուչի պաշտոնը զբաղեցնող Ա.Ա-ն, ի պաշտոնե լիազորված լինելով տնտեսական գործունեություն ծավալող կազմակերպություններում իրականացնել բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգումներ, բացահայտել չվճարված հարկային պարտավորությունների ծավալը և արձանագրել նշված հանգամանքը, չարաշահել են իրենց պաշտոնեական դիրքը, չեն արձանագրել չվճարված հարկերի ողջ ծավալը, ինչի դիմաց ստացել են առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք-գումար:
Նման եղանակով, ս.թ. փետրվար-մարտ ամիսներին, բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատում իրականացնող տնտեսվարողի մոտ անցկացված ստուգումների ընթացքում հայտնաբերվել է ընդհանուր շուրջ 126 մլն դրամի չկատարված հարկային պարտավորություն: Տնտեսվարողը, վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց հետ փոխհամաձայնությամբ, հարկային մարմիններին ներկայացրել է ճշտված հաշվետվություն, որով 126 մլն դրամի փոխարեն պետք է կատարեր 59 մլն դրամի լրացուցիչ հարկային վճարումներ: Նշվածի դիմաց Հ.Մ-ն և Ա.Ա-ն տնտեսվարողից պահանջել և ստացել են 65.000 ԱՄՆ դոլարի չափով կաշառք, որից 5.000 ԱՄՆ դոլարը՝ կանխիկ, 60.000 ԱՄՆ դոլարը՝ կառուցապատվող շենքում կրկնակի ցածր արժեքով 2 բնակարանի տեսքով:
Ստացված կաշառքի ծագման իրական աղբյուրը թաքցնելու նպատակով նշված բնակարանները ձևակերպվել են Հ. Մ.-ի և Ա. Ա.-ի մտերիմ անձանց անուններով, որով փորձ է արվել օրինականացնել հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ-ում նախապատրաստված նյութերը փոխանցվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (փողերի լվացում) հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ ԱԱԾ և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցների համատեղ օպերատիվ-քննչական աշխատանքի շրջանակում խուզարկություններ են իրականացվել ՀՀ ՊԵԿ նշված պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև տնտեսվարող կազմակերպության ղեկավարի աշխատանքի և բնակության վայրերում, ինչի արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական գործի համար ապացուցողական նշանակություն ունեցող նյութեր:

Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках мероприятий, предпринимаемых по противодействию коррупции, активно сотрудничая с Антикоррупционным комитетом РА и Управлением внутренней безопасности КГД РА, выявила коррупционную схему, разработанную и реализуемую заместителем начальника одного из ключевых управлений КГД РА и главным налоговым инспектором того же управления.
В частности, в результате масштабных оперативно-разыскных комплексных мероприятий, предпринятых Департаментом экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА, установлено, что А. М., занимающий должность заместителя начальника управления в КГД РА, и А. А., занимающий должность главного налогового инспектора того же управления, будучи по должности уполномоченными проводить проверки правильности взаимоотношений с бюджетом, выявлять объем неуплаченных налоговых обязательств и фиксировать указанные факты в организациях, осуществляющих хозяйственную деятельность, злоупотребили своим должностным положением, не зарегистрировали весь объем неуплаченных налогов, за что получили взятку в особо крупных размерах в виде денег.
Таким образом, в ходе проведенных проверок в феврале-марте с. г. у хозяйствующего субъекта, осуществляющего строительство многоквартирных зданий, было обнаружено невыполненное налоговое обязательство на общую сумму около 126 млн. драмов. Хозяйствующий субъект по взаимному согласию с вышеуказанными должностными лицами представил в налоговые органы уточненный отчет, по которому вместо 126 млн. драмов он должен был произвести дополнительные налоговые платежи в размере 59 млн. драмов. За указанные действия А. М. и А. А. потребовали и получили у хозяйствующего субъекта взятку в размере 65 000 долларов США, из которых 5 000 долларов США – наличными, а 60 000 долларов США – в виде двух квартир с двойной низкой стоимостью в строящемся здании.
С целью сокрытия реального источника возникновения полученной взятки указанные квартиры были оформлены на имена близких лиц А. М. и А. А., чем была предпринята попытка узаконить имущество, приобретенное преступным путем.
Подготовленные по данному факту в СНБ РА материалы переданы в Антикоррупционный комитет РА, где возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 4 статьи 311 и пункту 1 части 3 статьи 190 (отмывание денег) Уголовного кодекса РА.
В рамках совместной оперативно-следственной работы сотрудников СНБ и Антикоррупционного комитета РА были проведены обыски на местах работы и проживания указанных должностных лиц КГД РА, а также руководителя хозяйствующей организации, в результате чего были обнаружены материалы имеющие доказательное значение для уголовного дела.