Ազգային արժանապատվությունը նվաստացնող դեպքերը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տեսադաշտում (տեսանյութ)
17-05-2022
Համացանցում և զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվել են «Հայելի» ակումբում և այլ տեղերում պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանի կողմից տրված հարցազրույցները, որոնց ժամանակ վերջինս, անտեսելով ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված՝ մարդու արժանապատվության անխախտելիության սկզբունքը, հրապարակայնորեն նվաստացրել է Շիրակի և Արարատյան դաշտավայրերի բնակչության ազգային արժանապատվությունը և մտացածին գաղափարներով կասկածի տակ դրել նրանց էթնիկ ծագումնաբանությունը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ազգային արժանապատվությունը հրապարակայնորեն նվաստացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Արմեն Գրիգորյանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու համար ձերբակալվել է, միաժամանակ քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում այսուհետ ևս հետամուտ է լինելու ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն, ազգային թշնամանք հարուցելուն ուղղված նմանատիպ դրսևորումները չեզոքացնելու համար և համարժեք միջոցներ է ձեռնարկելու` կատարված հանցագործության դեպքերի բացահայտման ու մեղավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, միաժամանակ տեղեկացնում, որ նշված հանցավոր արարքի համար ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված է ազատազրկում` 3-6 տարի ժամկետով:

В интернете и средствах массовой информации были опубликованы интервью, данные продюсером Арменом Григоряном в клубе «Зеркало» и других местах, во время которых последний, игнорируя принцип неприкосновенности достоинства человека, закрепленный в Конституции РА, публично унизил национальное достоинство населения Ширакской и Араратской долин и надуманными идеями поставил под сомнение их этническое происхождение.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по факту публичного унижения национального достоинства, Армен Григорян задержан за совершение преступления, предусмотренного частью 2 статьи 226 Уголовного кодекса РА, в то же время следователь представил в суд ходатайство о применении в отношении последнего меры пресечения в виде заключения под стражу.
Служба национальной безопасности предупреждает, что в рамках возложенных на нее полномочий и впредь будет последовательна в деле нейтрализации подобных проявлений, направленных на унижение национального достоинства, разжигание национальной вражды и предпримет соответствующие меры для выявления случаев совершенных преступлений и привлечения виновных к уголовной ответственности, одновременно сообщает, что за указанное преступное деяние Уголовным кодексом РА предусмотрено лишение свободы на срок от 3 до 6 лет.