Կոռուպցիոն բնույթի չարաշահումներ են բացահայտվել իրավապահ համակարգում (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կոռուպցիայի հակազդման ուղղությամբ տարվող հետևողական աշխատանքների շրջանակներում ակտիվորեն համագործակցելով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի հետ, բացահայտել է ՀՀ քննչական կոմիտեի պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափի կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնի նախկին ՀԿԳ քննիչի պաշտոնը զբաղեցնող Ս.Ս-ն (աշխատանքից ազատվել է ս.թ. հունվարին), հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պետական մարմնում՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, իր վարույթում քննվող՝ սպանության փաստով հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ Հ.Ա-ին մեղսագրվող մեղադրանքը առավել նվազ ժամկետով ազատազրկում նախատեսող հոդվածով փոփոխելու համար, վերջինիս մորից՝ Ա.Ա-ից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 19.400.000 ՀՀ դրամին համարժեք 40.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք-գումար:
Նույն միջոցառումների շրջանակներում պարզվել է, որ Ս.Ս-ն իր պաշտոնավարման ընթացքում իր վարույթում քննվող մեկ այլ քրեական գործով մեղադրյալի օգտին որոշակի գործողություններ կատարելու համար, վերջինիս հորից ստացել է շուրջ 230.000 ՀՀ դրամին համարժեք 500 ԱՄՆ դոլար կաշառք-գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ-ում նախապատրաստված նյութերը օրենքով սահմանված կարգով փոխանցվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իրականացված օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում ս.թ. մայիսի 17-ին վերը նկարագրված դեպքերով անցնող անձինք բերման են ենթարկվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Ս.Ս-ն և գործով անցնող ևս մեկ անձ ձերբակալվել են: Նախաքննության մարմնի կողմից իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական միջոցառումներ՝ դեպքերի հանգամանքների ամբողջական պարզաբանման ուղղությամբ:

The RA National Security Service, actively cooperating with the RA Anti-Corruption Committee, within the framework of consistent work in the direction of combating corruption, detected a case of demanding and receiving a bribe in an especially large amount by an official of the RA Investigative Committee.
In particular, as a result of complex operative-search measures taken on the basis of operative data obtained in the Department of Economic Security and Countering Corruption of the RA National Security Service, it was established that former investigator for especially important cases of the Abovyan Investigation Department of the Kotayk Regional Investigation Department of the RA Investigative Committee S. S. (released from work in January, 2022), an official in the state body, in the Kotayk Regional Investigation Department of the RA Investigative Committee, constantly acting as a representative of the authorities, in order to change the indictment against the accused H. A., in the criminal case pending on him, initiated on the fact of murder, on the article providing for the shortest term of imprisonment, demanded and received from the mother of the latter A.A., a bribe in an especially large amount – 40.000 USD, which is equivalent to approximately 19.400.000 AMD.
Within the framework of the same measures, it was established that S. S., during his tenure received from the father of the latter a bribe in the amount of 500 USD equivalent to about 230.000 AMD, for performing certain actions in favor of the accused in another criminal case under investigation in his proceedings.
In connection with the incident, the materials prepared in the RA NSS, in accordance with the procedure established by law, were transferred to the RA Anti-Corruption Committee, where, as a result of operative-search measures carried out within the framework of the criminal case initiated on the grounds of the elements of crime envisaged by Article 311, Part 4, Clause 2, Article 312, Part 3, Clause 1 and Article 313, Part 1 of the RA Criminal Code, persons involved in the cases described above, on 17 May, 2022 were brought to the RA Anti-Corruption Committee.
S. S. and another person involved in the case were detained. Necessary investigative measures are being taken by the preliminary investigation body in order to fully clarify the circumstances of the case.