Կոռուպցիոն բնույթի չարաշահումներ են բացահայտվել իրավապահ համակարգում (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կոռուպցիայի հակազդման ուղղությամբ տարվող հետևողական աշխատանքների շրջանակներում ակտիվորեն համագործակցելով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի հետ, բացահայտել է ՀՀ քննչական կոմիտեի պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափի կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնի նախկին ՀԿԳ քննիչի պաշտոնը զբաղեցնող Ս.Ս-ն (աշխատանքից ազատվել է ս.թ. հունվարին), հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պետական մարմնում՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, իր վարույթում քննվող՝ սպանության փաստով հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ Հ.Ա-ին մեղսագրվող մեղադրանքը առավել նվազ ժամկետով ազատազրկում նախատեսող հոդվածով փոփոխելու համար, վերջինիս մորից՝ Ա.Ա-ից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 19.400.000 ՀՀ դրամին համարժեք 40.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք-գումար:
Նույն միջոցառումների շրջանակներում պարզվել է, որ Ս.Ս-ն իր պաշտոնավարման ընթացքում իր վարույթում քննվող մեկ այլ քրեական գործով մեղադրյալի օգտին որոշակի գործողություններ կատարելու համար, վերջինիս հորից ստացել է շուրջ 230.000 ՀՀ դրամին համարժեք 500 ԱՄՆ դոլար կաշառք-գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ-ում նախապատրաստված նյութերը օրենքով սահմանված կարգով փոխանցվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իրականացված օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում ս.թ. մայիսի 17-ին վերը նկարագրված դեպքերով անցնող անձինք բերման են ենթարկվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Ս.Ս-ն և գործով անցնող ևս մեկ անձ ձերբակալվել են: Նախաքննության մարմնի կողմից իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական միջոցառումներ՝ դեպքերի հանգամանքների ամբողջական պարզաբանման ուղղությամբ:

Служба национальной безопасности РА, активно сотрудничая с Антикоррупционным комитетом РА, в рамках последовательных работ в направлении противодействия коррупции раскрыла случай требования и получения взятки в особо крупном размере должностным лицом Следственного комитета РА.
В частности, в результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых на основании полученных оперативных данных в Департаменте экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА, установлено, что ранее занимавший должность следователя по особо важным делам Абовянского следственного отдела Котайкского областного следственного управления Следственного комитета РА С. С. (освобожден с работы в январе с. г.), являясь должностным лицом, в государственном органе, в Котайкском областном следственном управлении Следственного комитета РА, постоянно осуществляя функции представителя власти, с целью изменения обвинительного заключения в отношении обвиняемого А. А., по находящемуся в его производстве уголовному делу, возбужденному по факту убийства, на статью, предусматривающую наименьший срок лишения свободы, потребовал и получил от матери последнего, А. А., взятку в особо крупных размерах – 40.000 долларов США, что эквивалентно приблизительно 19.400.000 драмам РА.
В рамках тех же мероприятий установлено, что С. С. в период его пребывания в должности за совершение определенных действий в пользу обвиняемого по другому расследуемому уголовному делу, находящемуся в его производстве, получил от отца последнего взятку в размере 500 долларов США, что эквиваленто приблизительно 230.000 драмам РА.
Подготовленные в СНБ РА по данному факту материалы в установленном законом порядке переданы в Антикоррупционный комитет РА, где в результате оперативно-следственных мероприятий, осуществленных в рамках уголовного дела, возбужденного по признакам пункта 2 части 4 статьи 311, пункта 1 части 3 статьи 312 и части 1 статьи 313 Уголовного кодекса РА, лица, проходящие по вышеописанным делам, 17 мая с. г. были подвегнуты приводу в Антикоррупционный комитет РА.
С. С. и проходящее по делу еще одно лицо задержаны. Органом предварительного следствия осуществляются необходимые следственные мероприятия по полному выяснению обстоятельств дела.